Advert

KALDIRIM: AKOY İLE EKSİKLİĞİ GİDERECEĞİZ

KALDIRIM:  AKOY İLE EKSİKLİĞİ GİDERECEĞİZ
KALDIRIM:  AKOY İLE EKSİKLİĞİ GİDERECEĞİZ İRFAN ARSLAN
Bu içerik 409 kez okundu.

2018-2019 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILINDA ELAZIĞ'DA TAM GÜN EĞİTİME GEÇİLMESİ İÇİN 555 DERSLİĞE İHTİYAÇ BULUNDUĞUNU BELİRTEN VALİ KALDIRIM:

AKOY İLE EKSİKLİĞİ GİDERECEĞİZ

 

İrfan ARSLAN

Elazığ’da tam gün eğitime geçilmesi için ihtiyaç duyulan dersliklerin yapımı için çalışmalar devam ediyor. Vali Çetin Oktay Kaldırım, tam gün eğitime Elazığ'da önemli ölçüde geçildiğini, bazı ilçelerde okul ihtiyacı bulunduğunu, bunun yanında ilde bazı yeni okulların yapılması gerektiğini belirterek, "İlimizde tam gün eğitime tam anlamı ile geçilmesi için 555 dersliğe ihtiyacımız bulunuyor. Bunun bir bölümünü kendimiz yapacağız. Bazıları devam eden projelerden, bazıları ise hayırsever vatandaşlarımızca yapılacak" dedi.

Vali Kaldırım, bu ihtiyacın karşılanması için Arsa Karşılığı Okul Yapımı (AKOY) projesini hazırladıklarını ve Maliye Bakanlığı'na sunduklarını belirterek şunları söyledi: “İlde tam gün eğitime geçilmesini sağlamak adına başlatılan çalışmaların sonuna yaklaşmış durumdayız. Bu hedefe ulaşmak için ilimiz ve ilçelerimizde toplam 555 dersliğe ihtiyacımız var. Maliye Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan bir protokol var. Bu protokol kapsamında ilimizde belirlediğimiz ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne verdiğimiz proje kapsamındaki taşınmazların karşılığında Maliye Bakanlığı bize bir bütçe verecek. Bu bütçede belirlenen meblağ 96 milyon TL.

İlçelerimize baktığımızda Karakoçan ile Kovancılar ilçelerimize 24’er derslikli iki okul yapılması soruna çözüm getirecek. Bunun yanında ilimizde durum arzu ettiğimiz çizgiye yakın. Ancak il merkezimizde eksiklerimiz var. Bunu gidermek adına AKOY projemizi hazırladık. Bu proje kapsamında toplam 96 milyon TL bütçeli 255 derslikli okullar yapacağız. Hazırladığımız projeyi Maliye Bakanlığı'na sunduk. Belirlediğimiz arsaları Bakanlığımız okul yapımı için gerekli bütçeyi vermesi durumunda hemen çalışmalarımıza başlayacak ve yeni eğitim ve öğretim yılı başlamadan hizmete açılacak duruma getirmiş olacağız.”

Vali Kaldırım, Elazığ’ın eğitimde arzulanan hedeflere ulaşması adına yapılan çalışmaların sonuçlanması için okul yapımında kendi imkânlarının yanında İl Özel İdaresi'nin de katkı sağlayacağını, bunun yanında hayırsever vatandaşların da katkılarının olacağını belirtti.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X