Advert

DEMİRDAĞ: BU YIL İÇİNDE YAPIMINA BAŞLANACAK

DEMİRDAĞ:  BU YIL İÇİNDE YAPIMINA BAŞLANACAK
DEMİRDAĞ:  BU YIL İÇİNDE YAPIMINA BAŞLANACAK İRFAN ARSLAN
Bu içerik 1182 kez okundu.

2018 YILI YATIRIM PROGRAMINA ALINAN KÜLTÜR HAN PROJESİNDE GELİNEN SON DURUM NE? ELAZIĞ KÜLTÜR VE TURİZM İL MÜDÜRÜ DEMİRDAĞ:

 

BU YIL İÇİNDE YAPIMINA BAŞLANACAK

 

Neslihan ÇARIKÇI

Elazığ Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Demirdağ, Elazığ’a yapılacak olan “Kültür Han Projesi” ile ilgili son gelişmeleri HaberKent’e anlattı. Projenin kente büyük katkı sağlayacağını söyleyen Demirdağ, şehrin ihtiyacını karşılayacak özel bir proje olduğunu ifade etti.

 

BU YIL İÇİNDE YAPIMINA BAŞLANACAK

 

Demirdağ, Kültür Han projesinin 2018 yatırım programına alındığını, bütçenin ve projenin Elazığ İl Özel İdaresi'ne teslim edildiğini belirterek, “Bakanlık ile ilgili problemler aşıldı. İlimize güzel bir proje kazandıracağız. Şehrimizdeki önemli eksiklikleri giderecek bir proje olacak. Kültür Han; sinema, tiyatro, konferans, kütüphane, sergive diğer kültürel ve sosyal etkinliklerin düzenlenebileceği mekânlardan oluşacak. Yıkımı tamamlanmış olan eski koro binası ile kütüphane binası ve yan tarafındaki anaokulunun arsaları kullanılarak bu proje gerçekleştirilecek. Anaokulunun yer tahsisiyle ilgili sıkıntı vardı. Fakat o da Bakanlığımız tarafından aşıldı. Yapılacak proje mimari olarak Anadolu’nun mimarisini yansıtacak” diye konuştu.

 

ANADOLU HAN’LARINI ANDIRACAK

 

Demirdağ sözlerini şöyle sürdürdü: “Anadolu han kültürünün mimarisini ön plana çıkararak oluşturulan bir proje. Gençlerimizin en büyük sıkıntısı geniş bir kütüphane ortamının olmamasıdır. Kitap kafelerin bulunacağı, şehrimizin ihtiyacına cevap verebilecek kapasitede büyük bir kütüphane yapılacak. İki bölümden oluşacak binada Devlet Koromuza ayrı bir bina tahsis edilecek. Diğer bölümü ise kütüphane olarak gençlerimize hizmet edecek. Aynı zamanda kitap kafelerimiz olacak. Bu projede büyük bir salon yer alacak. Kültür-sanat kompleksi diyebileceğimiz bir yer olarak hayata geçireceğimiz Kültür Han’da kültür-sanat adına akla gelebilecek her türü program gerçekleştirilebilecek. Giriş kısmının ortasında işletmelerin yer alacağı Han’da yaklaşık bin kişi kapasiteli çok amaçlı salon bulunacak. Bu salonda toplantılarçok rahat bir şekilde yapılacak. Konserlerin, seminerlerin, konferansların, yapılacağı bu salonun dışında 400-500 kişilik bir salon daha olacak. Binaların alt kısmında otopark bulunacak.

Tarihi kapısıyla bir han görünümünde ve orta kısmında avlu bulunacak olan Kültür Han üst kısımdan bağlantılı vaziyette olacak. Kültürel anlamda hemen hemen her alanı kapsayacak bir merkez olacak. İlimize büyük katkı sağlayacak  Kültür Han projesinin yapımına 2018 yılı içerisinde başlanacak. Tarih olarak kesin bir tarih yok. 2018 yılı içerisinde projenin yapımına mutlaka başlanacak.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!