Advert
İSLAM’DA KADIN VE ERKEK ARASINDAKİ FARKLARDAN ÜÇÜNCÜSÜ KADIN DİYETİNDEKİ FARKLILIK
Halit POLAT

İSLAM’DA KADIN VE ERKEK ARASINDAKİ FARKLARDAN ÜÇÜNCÜSÜ KADIN DİYETİNDEKİ FARKLILIK

Bu içerik 371 kez okundu.

Hatayla öldürülen kadının diyetini veya kadını öldüren katilin şartları yerinde olmadığından ötürü kısas ukubeti uygulanamayacak durumda İslam şeriatı kadının diyetini erkeğin diyetinin yarısı olarak belirlemiştir.

İslam’ın kadının erkekle insanlıkta ve toplumsal saygınlıkta eşit oluşunun söylem ve ikrarından sonra diyet noktasındaki bu farklılık ilk etapta kişiye garip gelebilir. Oysa bu durumun kadının insan olması, toplumda saygın olması ve hak sahibi olmakla bir alakası yoktur. Ancak bu ilgi kadının veya erkeğin öldürülmesi durumunda hangisinin ölümünün aileye daha fazla zarar vermesinden kaynaklanmaktadır.

İster öldürülen kişi kadın olsun ister erkek olsun kasten öldürülmelerde öldürülen kişinin velisi isterse katilden kısas alabilir. Çünkü kısasta amacımız bir insandan ötürü bir insandan kısas almaktır. Öyleyse erkek ve kadın ikisi de insanlıkta eşit olduklarından ötürü kasti ölümlerde isterse kadın erkeği öldürsün isterse erkek kadını öldürsün insanlık noktasında eşit oldukları için öldürülen kişinin velisi isterse, suçu affetmez veya diyete çevirmezse şeri hakimden kısas talebinde bulunabilir. Ancak hata ve hataya benzer ölümlerde ancak mali olan karşılık vardır.

Mali bedellerde, mali zararın azınlık ve çoğunluğunda kararlaştırılmış ilkelere riayet edilmesi gerekir. Öyleyse bu durumda bir erkeğin ölümü veya bir kadının ölümünde ailenin göreceği zarar eşit olabilir mi? Şüphesiz babaları hatayla öldürülen çocuklar, beyi hatayla öldürülen bayanlar kendilerine bakmayla yükümlü olan, onların geçimlerini sağlamak için çalışanı yitirmiş olurlar. Bu noktada çok zara görür ve ezilirler. Ama anneleri hatayla öldürülen çocuklar, hanımı hatayla öldürülen erkekler onların manevi yönden kayıpları olur ve bunun mali bedelle ölçülmesi imkansızdır. Şüphesiz bilinmesi gerekir ki hatayla öldürülmelerde diyet hiçbir şekilde insanın değeri olamaz. Ancak o diyet ailenin başına gelen felaketten ötürü maddi hasarın kıymetinin takdiridir. Bu temel bir esastır.  Hiç kimsenin de bu konuda şekki ve şüphesi olmaması gerekir.

Bugünkü dünyamızda da görülen bu manayı teyit eden günümüzdeki birçok İslam ülkesinde diyetin bir üst sınırı ve bir de alt sınırının belirlendiğini görmekteyiz. Diyetin alt sınırdan düşük olmayacak ve üst sınırı geçmeyecek takdiri de kadıya bırakılmıştır. Diyetin bu alanın geniş tutulması ancak ailenin başına gelen o musibetten ötürü ailenin başına gelen zararın tespiti ve belirlenmesine bağlıdır. Bu da insanlar arasında farklı farklıdır. Bazıları çok çalışır ve ailesine de infak eder, bazıları da çalışmaz, kimseye nafaka vermeyle yükümlü değildir. Bunların maddi zararları aynı olmadığından ötürü diyetleri de aynı olmaz.  Yine dönüp duruyoruz ki bu felsefe İslam’ın, ailenin ve toplumun yararı için kadınları çalışmakla yükümlü tutmaması ve ailenin geçimiyle sorumlu tutmamasından kaynaklanmaktadır. İslami olmayan toplumların felsefesi kadını çalışmaktan muaf tutmaz. Kadına evine ve çocuklarına bakma yükümlülüğü yüklemişlerdir. Böyle durumlarda bir erkek kadını öldürdüğünde muadil bir şekilde diyet alması onlara göre makul olur.

 

Bizler miras konusu olsun İslam’ın kadın ve erkek arasında vermiş olduğu farklı hükümlerden dolayı İslam’ın kamil bir felsefeye sahip olduğunu görmekteyiz. Bu tümüyle alınıp amel edilmesi lazımdır. Biz Müslümanlar inanıyoruz ki İslam felsefesi bu konularda vermiş olduğu hükümlerde daha doğru ve daha mantıklıdır. İslam kadını çalıştırmamayla, infakı erkeklerin üzerine vermeyle hem kadının hem ailenin hem de toplumun çıkarını daha çok düşünmüş olduğunu görmekteyiz. Bugünkü yeni olan medeniyetlerde duygusal düşünceleri bir kenara bırakır ve halisane hakkı düşünürsek onlardansa İslam’ın nazariyesinin doğru ve hak olduğunu görürüz. Çünkü bu hak Hakk’tan geldiğinden ötürüdür. Bütün yaratılanların halini bilenden geldiğinden ötürüdür. Vesselam.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ'DA KATLI KAVŞAĞIN YIKIMI İÇİN
ELAZIĞ'DA KATLI KAVŞAĞIN YIKIMI İÇİN "HALK OYLAMASI" BAŞLADI
KADERİNE TERK EDİLDİ!
KADERİNE TERK EDİLDİ!