Advert
AKILLI ŞEHİR OLUŞTURMA
Nevzat ÜLGER

AKILLI ŞEHİR OLUŞTURMA

Bu içerik 1920 kez okundu.

           Mevcut şehirlerin artık akıllı hale getirilmelerine çalışılıyor şimdilerde. Neticede su, elektrik, ulaşım ve çevre gibi konular üzerinde çalışmalar yapılıyor.

         Bu gün dünyada bir milyon yerleşke var diyor uzmanı. Bunların içerisinde 100 yıldan yaşlı  1.000 şehir, 1.000 yıldan yaşlı da 100 şehir varmış. Böyle şehirleri devamlı hale getiren üç kriter kullanılıyor; tarihi kültürel miras, doğal kaynaklar ve yerel kabiliyetler. Özellikle yerel kabiliyetler o şehrin devam edip etmemesinde esas rolü oynuyor. Beşeri sermayenin ne kadar önemli olduğunu buradan rahatlıkla ifade edebiliriz.

         Mesela bir yazımda belirttiğim gibi; bir görevli çok değil iki aylık sürede Sarahatun Camiinin önünü insanlardan kaçmayan güvercinlerle güzelleştirebilir. Yani niçin illede Beyazıt Meydanı değil mi? İşte bunu sağlayacak olan irade yerel kabiliyet ve akıllı idaredir. Bu tür uygulamaları geliştirmek de mümkün elbette.

         Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ilk seçildiği zaman, en büyük giderlerinden birinin de enerji gideri olduğunu söylüyordu. Şehrin bütün temizliği için yılda 6,5 milyon TL ödenirken enerjiye 19 milyon TL ödeniyordu. Bizim cesametimizdeki şehirler için bu büyük bir rakamdı.

         Bu gün açılışı yapılan “Çöpten Enerji Üretim Tesisi” ile bu rakam belediyenin kasasında kalacağı gibi, ayrıca % 35’lik bir bölüm de artıya geçecektir.

         İşte bu ve benzeri adımlar, mesela Cip ve Zafran mesire yerleri, Kültür Park, Çöpten Enerji Üretim tesisi gibi yatırımlar inovasyon çalışmalarıdır ve akıllı şehir oluşturmada köşe taşlarıdır. Şehirleri devamlı kılan yatırımlar, o şehre devamlılık sağlamakla kalmaz o şehri “akıllı şehir” konumuna yaklaştırır.

         Çok değil, bundan 15 yıl önce Harpu’ta ayakta olan tarihi yapımızın sayısı 80 iken bu gün bu rakam sadece 14’tür. Demek ki yerel kabiliyetler bazı konularda ihtiyaca cevap verememiş. Daha bir dikkat ve daha bir bilgi istiyor. Bu iş için belki titr ve makamlar da yeterlilik gösteremiyor. Ama zararın neresinden dönülürse kardır. Tarihi mekanlar insanla güzelleşir. Arzı güzelleştirmek için Allah insanı yeryüzüne göndermedi mi?

         Yaşadığımız çağ, malumat yığınına değil, işleyen akıllara ve ferasetlere ihtiyaç duyuyor. Elbette vergi de vereceğiz, hukuka da uyacağız ama ile de analitik akıl. Sürekli edilgen konumda olan akıllar ancak gevezelik ederler. Halbuki analitik ve etken akıllar toplumun önünü açar. Devamlı fikir üretirler. Bu gün adını andığımız ancak geçmişte yaşamış birçok şahsiyet, malumat sahibi oldukları için değil, yeni ve kalıcı şeyler söyledikleri için, toplumda iz bıraktıkları için aramızda yaşamaya devam ediyorlar.

         Bu gün 5 Haziran 2016: Dünya Çevre Günü. Elazığ Belediyesince inşa edilen “Çöpten Enerji Üretim Tesisi”nin açılışı yapıldı. Emeği geçen her kese teşekkür ve dua ederiz. Bu vesileyle “akıllı şehir” doğrultusunda atılan her adımı önemsiyoruz. Elazığ nüfusundaki bir şehrin akıllı şehir olması için takriben 90 milyon liralık bir harcama gerekmektedir. Bu toplum hangi hizmetin geleceğe yönelik olduğunu rahatlıkla anlamak kabiliyetine sahiptir. Halk belki fazla konuşmuyor ama irfanı vardır. Nedim de öyle demiş ya; “Beli, söz bilmezük ama irfanımız vardır.”

         Şehirleşme hep olmuş ve olacak bir olgudur. Medeniyet dediğimiz şey de daha çok şehirde (Medinede) gelişme gösterir. 1950’li yıllarda bu ülkenin ancak küçük bir bölümü şehirlerde yaşıyordu. Şimdi bu rakamlar yükseldi. Gelişmemiş ilçe ve beldeleri de sırf isimlerinden dolayı şehir saydığımız için şehirde yaşayan insan sayısını yüksek olarak ifade ediyoruz. Esasen dünyada ancak 2050’li yıllarda dünyanın şehirli nüfusu % 70’i bulacağı söyleniyor.

        Bu hizmetlerin beraberinde toplumsal bütünleşmeyi ve daha fazla inovasyon çalışmalarını davet edeceğini ümit ediyorum. Sayın Başkan tebrikler.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X