Advert
FIRAT ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜK SEÇİMİ
Nevzat ÜLGER

FIRAT ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜK SEÇİMİ

Bu içerik 2033 kez okundu.

          Fırat Üniversitesi 1975 doğumludur. 41 kere maşallah 41. yaşına girdi. İnşaallah bu devlet de bu kurumlar da insanlık ömrünce yaşarlar. Hedef dünyanın ilk 700 üniversitesi içerisine girmek olmalıdır. Keza illerin kalkınmasında ve akıllı şehir olmalarında gerekli olan yerel aklın oluşturulmasında da üniversitelerin rolü büyüktür diye düşünüyorum. Tarihi, kültürel ve sosyal projelerin gerçekleştirilmesi için, diğer yerel dinamiklerle birlikte rol almak elbette vizyon sahibi idarecilerle olur. Mimarlık Fakültesi bünyesinde sağlanması halinde, “şehir ve bölge planlama, endüstriyel tasarım, iç mimarlık ve peyzaj mimarlılığı” çalışmaları “akıllı şehir” oluşturmada oldukça önemlidir. Ayrıca FÜ’nden bir rektör yardımcısı ve iki öğretim üyesinin TÜBİTAK Bilim, Proje ve Değerlendirme Kurulunda gören almaları, işin doğrusu ilimiz ve üniversitemiz adına oldukça sevindiricidir. Fırat Teknokent için de oldukça büyük bir avantajdır zannederim.

         Fırat Üniversitesi uluslararası düzeyde referans olabilmek için eğitim ve öğretimini bu doğrultuda planlayarak hedefe koşmaktadır. Üniversiteyi marka haline getirebilmek için elbette rektör ve ekip(ler)in büyük önemi vardır. Hatta rektörlük görev sürelerinin 4+4 şeklinde iki dönemlik düşünülmesi belki de hizmetlerin realize edilmesinde ikinci dönemin önemine vurgu anlamına gelmektedir.

         Fırat Üniversitesi bünyesinde yapılacak olan yeni “rektör”(lük) seçimi, hem üniversite açısından hem de şehrimiz açısından oldukça önemlidir.

         Üniversitemizin ve öğrencilerimizin “endüstri 4.0” ile uyumlu hale getirilmesi ile belki bu bölge için çok gerekli olan “açık ve uzaktan eğitim” fakültelerinin geliştirilmesi de yeni seçilecek rektör ve ekibine çok iş düşmektedir. Bu yolla imkanları sınırlı gençler için büyük bir arz olabileceği gibi, diğer öğrenci ve vatandaşlar için de ikinci üniversite diploması alma imkanı sağlanabilir. Kaldı ki kullanıma sunulmuş olan “MOODLE” ve “MAHARA” öğretim ve yönetim sisteminin geliştirilmesi de öğretim elemanlarına sağlanan çağdaş imkanlardan bazılarıdır.

         Belki 35 yıl önce ODTÜ’de gördüğüm yayınevi ile Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi doğrusu imrenilmeyi hak ediyordu. Bu gün FÜ’nin hem bir yayınevine hem de çok işlevli bir Kütüphane ve Dokümantasyon merkezine ihtiyacı vardır zannederim. Öğretim üyelerinin eser vermede önleri açılarak, eser vermemiş olanların da bu kulvara girmeleri için bu kurumlar oldukça teşvik edici olabilirler. İlim adamının bir veya birden fazla eseri olmalıdır muhakkak. Eseri olmayanlar ancak skolastik bir anlayışın temsilciliğini yaparlar.

        Belki öngörülere göre belki de verili dünya donelerine göre, Türkiye 2050 yılında dünyanın ilk beş lider ülkesinden biri olacaktır. Tarihi geçmişi, jeostratejik konumu, demografik yapısı, teknolojiği kullanma ve geliştirme kabiliyetine sahip beşeri sermayesi ve içinde bulunduğu medeniyet yapısı bu hükmü adeta tereddütsüz ispatlamaya yeterlidir. FÜ de bu oluşumda en yüksek pay sahibi olması açısından eser veren öğretim üyelerine ağırlık vermelidir. Bu anlamda da üniversite rektörünün önemi büyüktür.

        Fırat Üniversitesinin “Çok Fonksiyonlu Kapalı Spor Salonu”  ulusal ve uluslararası müsabakalar için İstanbul’dan sonra yalnız Elazığ’da Fırat Üniversitesinde var. Diğer ikisi İstanbul’da; biri Arena diğeri Sinan Erdem çok fonksiyonlu kapalı spor salonları. Yani bu üç salon uluslararası olimpiyat ölçülerine uygun olarak yapılmış. Bunun diğer anlamı uluslar arası müsabakalar ancak bu üç salonda yapılabilir. Türkiye ve dünya salon sporları açısından Elazığ bir ilgi merkezi olabilir.

 

         Konuya bir daha döneceğim ama benim elime yalnız Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ’ın 2016-2020 programı geçtiği için bu hedefleri onun vizyonunda gördüğümü belirterek rektörlük seçiminde başarılar diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X