Advert
RAMAZAN AYI RAHMET AYIDIR
Halit POLAT

RAMAZAN AYI RAHMET AYIDIR

Bu içerik 391 kez okundu.

Bu ayda insan, nefislerin ıslahı, onun günahlardan arındırması ve nefsi hayır fillerine alıştırması ve bütün Müslümanlara tek bir vücut oldukları şuurunu yerleştirme çabası içerisinde olması gerekir. Müslüman ve mümin olana yakışan da budur. Müslümanların başına gelen felaketlere, trajedilere, musibetlere bakıp, bunlara duyarsız kalmaması, bunları kendine dert edinip ve bunları ıslah etme ve sorunları gidermeyle uğraşmalıdır. Müslümanların kalplerini ve nefislerini kapsayan çalı çırpı gibi değersiz, ordan burdan alınmış ideoloji ve düşünceleri ıslah etmeyle daima hidayet sesini haykırmalı, hayır ışığını yükseltmelidir.

Ey kardeş! Kıyamet gününde amel terazisinde hangi amelin daha ağır basacağını sen bilmezsin? Bazen vermiş olduğun bir hurma veya bir hurma parçası, bazen bir lira, bazen güzel bir söz veya güzel bir söze davat etme, yapacağın bir hayır veya insanları Allah’a davet etme ve fıska, küfre, nifaka düşmüş olan bir insanın hidayetine sebep olma veya aç olan birinin açlığını giderme vaya Müslümanların kendi aralarında bir vücudu temsil eder gibi ve bir binanın yapısı gibi birbirlerine kenetlenmeleri tavsiyesinde bulunmaları da teraziyi ağırlaştırabilir. Dini bir hayat, dini bir yaşam varsa bu anlattıklarımız Müslümanlarda olması gereken vasıflardandır.

Liderlik ve önderlik sevgisi ve kirli siyaset bizi parçaladıktan sonra Müslümanlarda az bir hayır ve az bir iman varsa, Kur’an’ın çağrısına lebbeyk ile cevap vermişlerse inancında, yapısında, birliğinde bir tek ümmet olmaları ve kendi aralarında sevgi, kardeşlik ve muhabbet bağlarını kalıcı bir duruma getirmeleri lazımdır. Allah insanları niyetlerle ve kalplerin içerisinde olanlarla mükafatlandırır. Kullar Allah’ın dininin emirlerini uyguladıkları, kendi yollarını tanıdıkları ve daima hayrı kast ettikleri sürece bilmeleri gerekir ki Allah onlarla beraberdir. Rabbimiz Ankebut suresinin 69. ayetinde bizlere şöyle seslenmektedir: “ Bizim için cihad edenlere kendi yollarımızı onlara gösteririz ve Allah iyi olanlarla beraberdir”. Allah bunları yalnız bırakmaz, amellerini zayi etmez, Allah yolunda göstermiş oldukları çabayı boşa vermez. Allah bunlarla beraberdir ve onların yardımcısıdır. Allah bunları kendi tevfiki ve yardımıyla güçlendirmektedir. Cihad yolları çoktur. Amelle, dille, silahla, ahlakla ve zühtle olan yollarla olur. Buradaki sübul kelimesinin çoğul gelmesinin hikmeti de bu yolların çok olmasından ötürüdür. Bir rivayette de İslam peygamberi “Allah’a giden yollar insanların nefisleri kadardır” buyurmuştur. Bu yolların hepsi de meşru olan, resul vasıtasıyla belirlenmiş yollar olması gerekir.

 

Ya Rab! Günahlarımızı ve durumuzdaki israflarımızı affet. Rüştümüzü bize ilham et. Hakkı hak olarak göster ve ona ittiba etmeyi bize rızıklandır. Batılı batıl olarak göster ve ondan korunmayı bize rızıklandır. Ya Rab! Müslüman erkek ve bayanların diri ve ölmüş olanlarını affet. Sen yakınsın ve bütün duaları da işitensin. Amin. Vesselam.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!