Advert
ELAZIĞ KOLAY KALKINIR
Nevzat ÜLGER

ELAZIĞ KOLAY KALKINIR

Bu içerik 1930 kez okundu.

        Başbakan Binali Yıldırım, görevi devraldıktan sonra söyledikleri genelde ülkemizin tamamı için geçerli olmakla birlikte, Elazığ açısından da bir değerlendirme yapmakta fayda var zannederim.

         Öncelikle Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde dört il, “kalkınmada öncelikli il” olarak belirlendi: Diyarbakır, Erzurum, Van ve Şanlıurfa. Yani hükümet bu illere kalkınmada öncelik verecek, bunun için de gerkiyorsa kendisi fabrika kuracak ve işletmesini bölge insanlarına devredecek. Beş yıl içerisinde bu illere yapılacak yatırımın parasal tutarı da 35 milyar TL olacak. Doğrusu önemli bir rakam. Bu illere hayırlı olsun.

         İkinci önemli açıklama da ülke geneli için yapıldı:

          Başbakan Yıldırım, yatırım desteği ve teşviklere yönelik yeni bir paket açıkladı. Pakette yer alan yeniliklerden bazıları şöyle: ''Yılbaşına kadar yenilenen ticari araçtan ÖTV alınmayacak. Araç alan bir şehit yakınından ÖTV alınmayacak. Bu yolla 30.000 aracın yenilenmesi hedeflenirken, hem isdihdam alanına saha açılmış olacak,  hem de alıcıların bu günün rakamlarına göre 20.000 TL daha az ödeme yapmaları anlamına geliyor. İhracatçıya yeşil pasaport verilecek. Bu yeşil pasaport konusu esasen yeniden bir değerlendirmeye tabi tutulmalıdır. Mevcut uygulama bu ülkede üniversite mezunun % 2-3’lerde olduğu günlerle ilgiliydi. Dükkan açma kapatma kolaylaşacak. Kredi kullanımında taşınabilir menkul değerler de teminat olacak. Bu konu da oldukça önemlidir.''

         Karşılıksız çek işlemine para cezası geliyor. Tekrar ederse ve alışkanlık haline gelirse bu sefer hürriyeti kısıtlayıcı ceza da arkasında gelecek. “Karekod” uygulamasıyla da çekin güvenirliliği daha çek alınmadan öğrenilebilecek. Yani eğer siz çeki alırken yapmanız gereken kontrolü iyi yapamamışsanız kabahat biraz da sizin demektir.

        Primlerini zamanında ödeyen Bağ-Kur'lulara 5 puan indirim yapılacak. Primlerin zamanında ödenmemesi halinde bu imkan ortadan kalkacak. Diğer bir ifade ile vergisini ve pirimini zamanında ödeyen vatandaş ödüllendirilecek demektir.

        Şirket kuruluşu ve tasfiyesi kolaylaştırılacak. Yani dükkan açma da dükkan kapatma da kolaylaşıyor.

         Buraya kadar yaptığımız tespitler herkesce malum olan açıklamalar. Bizim için yeni bir hamleyi nasıl gerçekleştirebiliriz, ona bakmamız lazım. Yani hangi işleri yaparsak Elazığ bir sıçrama yapabilir:

      İhtiyaçlar kronik hale gelmeden, kalıcı çözümler üretilmelidir. AR-GE merkezleri, tarım ve hayvancılığa dayalı yeni endüstriyel İLÇE meydana getirme projeleri kapsamında; Baskil’de Kayısı, Keban’da balıkçılık, Kovancılar’da Küçükbaş hayvancılığı, Karakoçan’da Büyükbaş Hayvancılığı, Alacakaya’da mermercilik, Sivrice’de turizm vs üzerine kurulacak üretim merkezi ile bu merkezlere dayalı sanayi kolları bu yeni “Endüstriyel İlçe” için hayati konulardır. İhtisas organize sanayi bölgeleri ile Şeker Fabrikası’nın geleceğine ilişkin düşüncelerimiz de önemlidir.

       Şehir merkezine yapılmakta olan işlerle, yapılması planlanan işlerin hayata geçirilmesi için yerel yönetimlere gerekli destekler verilmeli, yerel yönetimler de beklentilere cevap vermelidirler. Bu şehrin avantajları oldukça fazladır. Mesele bu avantajları yerli yerinde kullanabilmektir. Şehir bir ada konumunda olduğu halde, içme ve sulama suyunda sıkıntı yaşanıyorsa hem rahatı hem de refahı temin edemezsiniz. En taze örnek, belediyenin çöpten elektrik üretmeye başlamasıdır. Demek ki çöpten bu imkanı elde edebiliyorsak, kayısıdan, hayvancılıktan, seracılıktan, turizmden, mermerden, şeker pancarından, genç ve orta yaş avantajından vs neler elde edilemez ki!..

         Yapılabilecek işleri bir de tek tek sayalım en iyisi. Haftaya.

         NOT: Herkesin geçmiş Ramazan Bayramını tebrik ediyorum. Hayırlara vesile olur inşallah.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X