Advert
RAMAZAN AYININ RABBİ DİĞER AYLARIN DA RABBİDİR
Halit POLAT

RAMAZAN AYININ RABBİ DİĞER AYLARIN DA RABBİDİR

Bu içerik 500 kez okundu.

Daha dün ramazanı beklerken bugün ramazanı bitirdik. Dünya günleri, geceleri, ayları, yılları bu şeklide çabucak geçiyor. Çocukluk, gençlik, ihtiyarlık derken ömür güneşi batar ve insanoğlu toprağın altına girer.

Akıllı bir insan ramazan ayındaki gece ve gündüzleri Allah’a itaatle geçirdiği gibi ömrünün geri kalanının da gece ve gündüzlerini nerde geçireceğinin mülahazasını yapar, düşünür ve zamanını rabbini razı edecek şekilde geçirir. Ömründeki ayları ve yılları boş geçirmez. Bilakis onları faydalı kılar ve ahiretinin tohum ve ekini olarak eyler.

İnsanoğlu dünya yaşamı içerisinde ömrünü zayi etmişse, Allah’a itaatle geçirmemişse o insan açık bir şekilde hüsran ve zarara uğrayacağını bilmelidir.

İslam peygamberi şöyle buyurmaktadır: “Sizin en hayırlınız ömrü uzun olup ameli güzel olandır”.  Güzel amel ise Allah nasıl istiyorsa bu dünyada gün ve geceleri öyle geçirmektir.

Bilmemiz gerekir ki bir gün ben, sen ve bütün beşeriyet Allah’ın huzuruna varacağız. Ömrümüzü nasıl ve nerde geçirdiğimizden, gençliğimizden, gün ve gecelerimizden, ömrümüzde geçen her lahzadan sorguya çekileceğiz.

Mahşer gününde ömrünü nerde ve nasıl geçirdiğinden, malı nerden kazındığı ve nereye infak ettiği, ilmiyle nasıl amel ettiği sorulmadığı sürece kişi bir adım dahi ileriye atamaz.

İnsanlardan bazıları ömrünü hayırda geçirmekte bazıları ise kötü ve değersiz işlerde geçirmektedir. Bazılarının da ne bir mükafatı ne de bir kötülüğü vardır. Amel defterinde de hiçbir şey görülmeyecektir. Bazı insanların ise günahları boyunlarına sarılıp onları cehennem azabına atacak. Resulullah şöyle buyuruyor: “Ya insanoğlu sabah vaktinde evinden kalkıp dışarı çıktığında nefsini Allah’a satar ve kendini ateşten kurtarır ya da kendini helak eder.” Kişi hangi yöne çalışmasını çok iyi bilmelidir.

İnsanoğlu ramazan ayı içerisinde Allah’a itaat ettiği gibi ramazandan sonra da Allah’a itaate devam etmelidir. Kişiyi nifaka, fıska ve günaha götüren fillerden ramazanda kaçındığı gibi kaçınmalıdır. Mümin, ramazan ayı çıktı diye her şey mübah olur şeklinde düşünmemelidir. Ramazan ayının rabbi ramazan ayı dışındaki ayların da rabbidir. Ramazan ayı ile diğer aylar arasında Allah’a itaat ile ibadet arasında bir fark yoktur.

 

Birçok insanın ramazan ayının çıkmasıyla birlikte ramazandan önceki yapmış oldukları kötü amellere döndüklerini görmekteyiz. Bu haslet inanan ve rabbine itaat eden bir insanın hasleti olmamalıdır. Vesselam.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
VEKİL EROL'DAN MANİDAR DAVET!
VEKİL EROL'DAN MANİDAR DAVET!
İŞSİZLİĞİN ACI TABLOSU: 48 KADROYA 3 BİN BAŞVURU
İŞSİZLİĞİN ACI TABLOSU: 48 KADROYA 3 BİN BAŞVURU