Advert
CHP OLMAZ AMA…
Nevzat ÜLGER

CHP OLMAZ AMA…

Bu içerik 1962 kez okundu.

           Türk siyasi hayatı ile kültür ve düşünce hayatından, 1908 yılından günümüze kadar çok isimler geldi geçti. Bu isimler elbette belli görevleri üstlenerek veya belli görevler yüklenerek görevlerini ifa ettiler. Kimileri toplum için olumlu anlamda, kimileri de olumsuz anlamda rollerini oynadılar. Şimdi biz onların bir kısmını güzellikleri ile bir kısmını yanlışları ile anarken, toplumun belli kesimleri de onları artılarıyla ve eksileri ile anıyor. Tabi bu kişiler anılırken, daha çok kişiden tipe geçilerek, esas anlatımın o kişiden daha ziyade, o kişinin şahsında sembolleşen ve hala toplumumuzda düşünce kalıplarını nazara vermek esas maksat olmalıdır.

         Aslında her birey kendi perspektifinden bu kişileri tartışmaktadır ama bizim hedefimiz bu kişilerin toplumda yaptıkları ile meydana getirdikleri tiplerdir. Becerebilirsek bu kişilerin tarihteki benzerleri ile irtibatlarını sağlayarak, bu günkü siyasal ve düşünce ufkumuzda bıraktıkları izleri tespit etmektir. Ancak bu insanların ortaya çıkmasını sağlayan toplumsal gelişmelerle varsa onları sahaya süren oyun kurucuları da tespite çalışmaktır. Bu insanlardan bir kısmı onları sahaya sürenler tarafından farklı gösterilebildikleri gibi, o kişilerden istifade eden toplum kesimleri üzerinde algı operasyonları yapıldığını, hatta bazen yüceltilerek kutsandıklarına da şahit olabiliyoruz.

         Bu kişilerin bir kısmı bütün vaatlerine rağmen hiçbir zaman üretici olamamışlardır. Bunun nedeni de topluma sundukları vaatlerin esasen kendi düşüncelerinin mahsulü olmayıp, genellikle herhangi bir yerden alınarak, konu içselleştirilmeden, temlik edilmeden konunun üzerine sadece kendi adını yazmaktan kaynaklandığı unutulmamalıdır. İnsanlar da genellikle pazarcının eline baktıklarından, illüzyonu fark edememişlerdir.

         2015 yılı rakamlarıyla 78 milyonluk nüfusun % 92,1’i il, ilçe ve beldelerde yaşarken, %7,9’u da köylerde yaşamaktadır. Bu kadar insan şehirde yaşamaktadır ama henüz yeterince şehirli olamamışlardır. Sözel kültürden yazılı kültüre geçememiş toplumlar için henüz sihirli olay konuşmadır, yazı değildir. Bir bakıma 3. Milenyum, Türkiye’de bütün direnmelere rağmen köklü değişimlerin yaşandığı bir zaman dilimi oldu.

         Bu toplum uzun bir süre İnönü ve arkadaşlarının icat ettiği ve dışarıdan fazla tenkit edilmemesi için adına Kemalizm dedikleri, aslında faşizm benzeri bir ideolojinin artık iki binli yıllarda yeni bir anlayış ve idare ile yaşayan toplum tarafından reddedildiğini anlamak durumundadır. Malum yasayla korunan Kemalizm değildir. Sözü dolandırmadan söyleyelim; CHP zihniyeti toplumun % 75’i tarafından artık reddediliyor.

         Tabi birileri bu kanaate itiraz edebilir ama görünen tablo budur. Düşünün 1975 seçimlerinde sol Türkiye’de birinci parti olabiliyordu ama şimdi lutfen 2. Parti olabiliyor. Hemde birinci olan partinin yarısı kadar oy alamadan ayakta durmaya çalışıyor. Neden? O hala Kemalizmde kaldı ve bölücüleri savunmayı bir siyaset zannediyor. Bölücülüğün prim yaptığı bir toplumda sen iktidar olsan kaç para eder kardeşim?

         Sol için zannederim bu gün en önemli mesele eski çıkar tekerleğinin dönmemesidir. Lakin artık bu mekanizmanın fert başına gelirin 500 dolar olduğu Türkiye’ye ait olduğunu kabul etmek gerekir. Bu gün asgari ücretli bir aile yılda 5.500 dolar alabiliyor ve haklı olarak da bunu yeterli görmüyor. Avrupa şampiyonu Portekizde her futbolcu 275 bin Avro prim almış, bizimkiler 650 bin Avro. Portekizin Hocası yıllık bir milyon iki yüz bin Avro alıyor, bizim Hoca (Fatih Hoca) 3 milyon 500 bin Avro alıyor. Size hiç anormal gelmiyor mu bu? Bu sistemin adı ne acaba? Ama siz hala fakirlikte denge isteme noktasında kalmışsanız bu toplum size inanmaz.

         Doğrudur, siyaset bütün parlak söylemlerine rağmen henüz gücü kullanma mücadelesi olarak yoluna devam ediyor ama gelirin adil dağılımı noktasında neler yapacağınızı siz ikna edici rakam ve söylemlerle topluma anlatmak zorundasınız. Artık retorik yalnız başına ancak % 10’u tatmin ediyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X