Advert
HAC İBADETİ VE ONUN DIŞINDAKİ YOLCULUĞUN ADAP VE AHKAMI
Halit POLAT

HAC İBADETİ VE ONUN DIŞINDAKİ YOLCULUĞUN ADAP VE AHKAMI

Bu içerik 398 kez okundu.

Biismihi Teala

Hac aylarının girmesiyle birlikte bu aylardan hacdan dönüşe kadar mümin kardeşlerime hac ve hac yolculuğu ilgili olan konuları detaylı bir şekilde anlatmak istiyorum.

İlk konumuzda hac yolculuğu ve bu yolculuğun adap ve ahkamından bahsetmek istiyorum. Zikredeceğimiz şeyler hac dışındaki diğer yolculuklar içinde yolcuların taşıması gereken vasıflardır.

Sefer, dini ve dünyevi birçok nedenden dolayı kişinin vatanından ayrılmasıdır. Kişi hangi amaçla yolculuğa çıkmışsa seferin hükmü yolculuk gayesi gibidir. Şöyle ki; kişi bir ibadet için sefere çıkmışsa seferi ibadet olur. Hac ve cihad yolculuğu gibi. Helal olan bir şey için sefere niyetlenmişse seferi mübah olur. Bir hastayı sorma, akraba ziyareti, taziye, helal ticaret gibi. Haram bir iş için sefere çıkmışsa seferi günah ve haram olur. Zina yapmak, dost hayatı yaşamak, adam öldürmek, hırsızlık yapmak, yeryüzünde ifsat çıkarma için yapılan sefer gibi. Yani sefer ister dini ister dünyevi olsun helal olan kısımdan olursa yolculuğun tamamı dönünceye kadar ibadet sayılır. Amel defterine yansır. Aksi takdirde masiyet, günah ve benzeri amaçlar için yapılan seferler ise kişinin gidişinden dönüşüne kadar amel defterine günah olarak yansır.

Öyleyse hac ve haccın dışındaki maksatlar için sefere çıkan kişinin bu sayacağımız şeylere ehemmiyet göstermesi lazımdır:

1) Yolcunun bütün durumlarında, ahvallerinde yapmış olduğu ibadetlerinde niyetinin halisane bir şekilde Allah için olması gerekir. Böylece sözleri, amelleri, infakları onu Allah’a yaklaştırsın, sevaplarını arttırsın, günahlarına kefaret olsun ve derecesini yükseltsin. Nitekim Resulullah (s.a.v) Sad b. Ebi Vakkas’a şöyle demiştir: Allah yolunda infak edeceğin her şeyin ecrine nail olursun; hanımının ağzına koyduğun lokmadan bile”

2) Yolcu Allah’ın farz etmiş olduğu taatleri yerine getirmeye özen gösterilmeli, haramlardan uzaklaşıp içtinap etmelidir. Namazlarını vaktinde ve cemaatle kılınmasına özen göstermeli, arkadaşlarına nasihat etmeli, iyiliği emretmeli, münkerden alıkoymalı, hikmetli ve güzel öğütlerle onları Allaha davet etmelidir. Yine söz ve fiillerinde haramlardan kaçınmaya, yalan konuşma, gıybet etme, arkadaşlarına karşı hile, ihanet, dürüst davranmama, laf taşıma, ahde vefa göstermeme gibi Allah indinde haram olan masiyetlerden kaçınmaya özen göstermesi lazımdır.

3) Seferdeyken yardıma muhtaç olan insanlara yardımcı olmalıdır.  Mesela yürümekte zorlanan ihtiyarlara yardım etmeli, onlara öncelik vermelidir. Bilgilenmek isteyen ve ilme muhtaç olan kişilere ilmi sunmalıdır. Malında cömert olmalı hem kendi hem de mümin kardeşlerinin ihtiyaçları ve yararları için malını harcamalıdır. Bu ve buna benzer güzel ve faziletli ahlaklarla ahlaklanması ve buna da çok haris olması lazımdır.

Bütün bunları yaparken güler yüz, nefsi yönden mutlu, kalbi razı ve daima arkadaşlarının mutlu olması için çokça özen göstermesi lazımdır. Yine arkadaşları tarafından maruz kalacağı sıkıntılı durumlara, nahoş durumlara, kendi görüşüşüne muhalefet etmelerine sabretmeli ve onlara daima güzel davranmayı alışkanlık haline getirmesi lazımdır. Bunu yaparsa onlardan hürmet görür ve onların gönüllerinde büyük, şahsiyetli, muhterem ve saygın bir kişi olarak yer alır.

 

Konumuz devam edecektir. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
OTOMOBİL İLE OTOBÜSÜN ÇARPIŞMA ANI KAMERADA
OTOMOBİL İLE OTOBÜSÜN ÇARPIŞMA ANI KAMERADA
ZÜLFÜ BAL KANAL 23’TE
ZÜLFÜ BAL KANAL 23’TE