Advert
SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE İHTİYAÇ VAR
Nevzat ÜLGER

SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE İHTİYAÇ VAR

Bu içerik 1857 kez okundu.

        15 Temmuz 2016 Darbe kalkışmasının ardından alınan tedbirlerle Türkiye normal seyrine döndürülmeye çalışılıyor. Ancak çok net bir durum artık göz ardı edilemiyor: Sistem değişikliğine ihtiyaç var. Elbette işler hemen bugünden yarına çözülmez. Zira geldiğimiz bu nokta sonuçtur.

         Demek oluyor ki yapısal sorunlar artarak bu günkü sonuca gelmiştir. Alınan tedbirlerle yakın bir gelecekte darbe ihtimali görülmüyor ama yapısal reformlar yapılmazsa bu ihtimal hep ortada durur.

         Kuvvet komutanlıklarının Milli Savunma Bakanına bağlanması çok önemli bir adımdır. Jandarmanın, İç İşleri Bakanlığına bağlanması da güçlerin temerküzünü önlemesi açısından önemlidir.

         Şimdi ekonomik alanda önemli bir adım atılıyor: “Türkiye Varlık Fonu” veya “Varlık Fonu” kurulması için düğmeye basıldı. Bu tür fonların önemine Turgut Özal yönetiminde şahit olmuştuk. Atatürk Barajı ve benzeri büyük yatırımlar böyle bir anlayışın sonucunda kolayca ve yerli elemanlarca yapılabilmişti. Yeni hedefte; “devlete ait çeşitli fon ve gelirlerin belirli bir yüzdesi alınarak ilgili varlık fonunun kaynaklarının oluşturulması planlanıyor.  Zaman içerisinde kendi kaynaklarını yaratan bir yapıya sahip olması öngörülen fonun Türkiye’de mega yatırımların finansmanını sağlamanın yanı sıra bankacılık sisteminin finans sektöründeki hakim rolünü de azaltması bekleniyor.  Fonun ayrıca finansal stres ortamında piyasalarda stabilize edici bir görev üstlenmesi de öngörülüyor.

          Fonun kurulmasıyla amaçlanan diğer hedefler arasında sermaye piyasalarının büyüme ve derinleşmesinin hızlandırılması, İslami finansman varlıklarının kullanımının yaygınlaştırılması, ek istihdam sağlanması, savunma havacılık ve yazılım gibi teknoloji yoğun stratejik sektörlerdeki yerli şirketlerin sermaye ve proje bazında desteklenmesi ile küresel oyuncu olmalarının sağlanmasıvar. Otoyollar, Kanal İstanbul, üçüncü köprü ve havalimanı, nükleer santral gibi altyapı projelerine kamu kesimi borcu arttırılmadan finansman sağlanması, arz güvenliğini sağlamak üzere Türkiye için önem taşıyan doğal gaz ve petrol gibi yurt dışındaki stratejik setkörlere yasal ve bürokratik kısıtlamalara bağlı olmadan doğrudan yatırım yapılabilmesi” yer alıyor.

         Söz konusu tasarı vergi, enerji kamulaştırma ve yatırımların teşviki gibi öneml alanlarda düzenlemeler yapılmasını kolaylaştıracaktır. Türkiye Varlık Fonu Kurulması ile G20 ülkeleri arasında ulusal bir varlık fonu olmayan tek ülke olan Türkiye’nin bu alandaki eksikliğinin giderilmesini amaçlıyor.

         Gayrı Menkul Sertifikası (Metre kare olarak daire veya bina alınması) ile insanlara hem para biriktirme, hem helal getiri sağlama, hem de inşaat sektörüne aktivite getirilmesi hedefleniyor.

         Her işin olumlu yanları da, olumsuz yanları da olabilir. Artık olumlu düşünme moduna geçelim lütfen.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X