Advert
BEŞİR İSLAMOĞLU’NUN KİTABI ÜZERİNE
Nevzat ÜLGER

BEŞİR İSLAMOĞLU’NUN KİTABI ÜZERİNE

Bu içerik 2867 kez okundu.

          Beşir İslamoğlu’nun yeni bir eseri çıktı: “İslam’ı Çağın İdrakine Sunmak” Henüz dumanı üstünde; 2016 baskılı. Kitap “Düşün Yayınları”ndan çıkmış, 665 sayfa ve 26 ana başlık ve bunların alt başlıklarından oluşuyor.

         Kitap ciddi bir hazırlık devresinden sonra yazılmış intibaını veriyor. Geçmişte ortaya çıkan ve günümüzde insanların gündeminde olan; kelami fırkalar, dini söylemler, hadisçilerle ehli tasavvufun ve gelenekçilerin dini söylemleri ve bu alanlarda ileri çıkmış şahsiyetlerin ayrı ayrı görüşleri verilerek, yazarın da şahsi mütaalalrıyla birlikte güzel bir takdim olmuş.

         “Akılcı İslami Söylemler” faslında da; mutezilenin, reycilerin, meşai filozofların din söylemleri kitapta yer alıyor.

         “Çağdaş Mütefekkirlerin Din Söylemi” faslında; Hint ekolünden, Mısır ekolünden ve dünyada çokça bilinen isimlerin düşünceleri anlatılmış.

         Türkiye’de Çağdaş Mütefekkirler kapsamında; M. Akif Ersoy, Hayrettin Karaman, Süleyman Ateş, Mehmet Aydın, Metin Önal Mengüşoğlu, Ali Bardakoğlu, Hayri Kırbaşoğlu, Mustafa İslamoğlu, Mehmet Okuyan ve Mustafa Öztürk gibi isimler, düşünceleri kapsamında genellikle kendi yazdıkları üzerinden tanıtılmışlar. Yazar bu düşünce adamlarımızı anlatırken yeni iklimlere de pervaz açmaktatadır doğrusu.

         Değişim ve asrın idraki bölümünde önemli oranda, özellikle güncel olarak yapılan içtihatlar üzerinden “ Hz. İsa’nın Dünyaya Dönüşü, Miraç Hadisesi, Mehdilik ve Deccal, Dabbetül Arz, Gaybdan Haber Vermek, Falcılık ve Fal Baktırmak, Uğursuzluk Kabul Etmek, Nazar Takmak ile Muska ve Muskacılık” konularında yazarın kendi düşüncelerini buluyoruz. Aynı konuların devamı olarak “Namaz öncesi hazırlık, Namazla ilgili yanlışlar, Oruçla ilgili yanlışlar, Hac ile ilgili yanlışlar, Zekatla ilgili hükümler yeniden güncellenmelidir, Kurbanla ilgili yanlışlar, Kur’an’la ilgili yanlışlar ile cenaze ve kabirle ilgili bidat ve hurafeler” konularında ses getirecek tespitleri var yazarın. Bu bölümün cesaretle ancak samimi bir inanç ve bilimin ışığında kalme alındığını ifade etmem gerekiyor.

         “Sivil Cemaatler ve Din Söylemleri” bölümünde İhvani Müslimin ve Seyyit Kutup, Cemaati İslami ve Mevdudi, Cemaati Tebliğ, Çağdaş Haricilik, Nurculuk ve türevleri konusunda önemli tespit ve açıklamalar yer alıyor.

         Nurculuk ve türevleri konusunda yazar hem Risale-i Nurların müellifini etraflıca tanıtmakta, hem de niçin çeşitli ayrışmaların olduğunu, bu ayrışmaların büyük bir kısmının 1980 sonrasına niçin rastladığını anlatmaktadır. Güncel olması nedeniyle Gülen/FETÖ hareketi hakkında yazmış oldukları da çok dikkate değer doğrusu. Bu bölümde bu hareketten kopan bir kısım insanların İslami çizginin dışına gittiklerine ilişkin isimlendirmeler de dikkat çekmektedir. Nurettin Veren’in 2005 yılında TİP’e ve Aydınlık gazetesine gitmesi gibi.

         “Bu çalışmanın, İslam dünyasında bekletilmiş ve dondurulmuş yığınlarca sorunların çözümüne yönelik imkanlar sağlayacağına inanıyorum. Birilerinin bu sorunlara mutlaka cesaretle, kararlılıkla, akılcı ve bilimsel metotlarla eğilmesi, çözümler üretmesi ve “çağın idrakine sunması lazımdır. Aksi takdirde İslam dünyasının (Müslümanların) iyiliğe ve huzura kavuşması imkansızdır” diyor yazar.

         Kitabı ancak tanıtmak faslında kaldık. Konuya tekrar döneriz inşallah. Ancak kitap okunmayı hak ediyor doğrusu. (Kitapçılarda bulabilirsiniz.)

         Bu kitap zannederim yazarın yayınlanmış onuncu kitabı olmalıdır. Beşir İslamoğlu sakin görünüşü altında isabetli ve hazmedilmiş bilgiler barındıran bir yazarımızdır. Beşir islamoğlu’nu bu emek ve düşünce mahsülü güzel ve hacimli eserinden ötürü tebrik ederim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X