Advert
İHRAMIN YASAKLARI
Halit POLAT

İHRAMIN YASAKLARI

Bu içerik 471 kez okundu.

Mikat yerinde hacc veya umre için ihram giyilip üç hacdan birine niyet edildikten sonra ihramın yasakları başlar. Bu yasaklardan herhangi biri yapılırsa sünnetle belirlenen cezanın verilmesi gerekir.

1) Saç kesmek veya vücutdan kıl çekmek. Cezası üç gün oruç tutmak veya altı fakiri doyurmak veya küçükbaş bir hayvan kesip etini Mekke’nin fakirlerine dağıtmaktır.

2) Tırnak kesmek. Cezası üç gün oruç tutmak veya altı fakiri doyurmak veya küçükbaş bir hayvan kesip etini Mekke’nin fakirlerine dağıtmaktır.

3) Dikili elbise giymek. Cezası üç gün oruç tutmak veya altı fakiri doyurmak veya küçükbaş bir hayvan kesip etini Mekke’nin fakirlerine dağıtmaktır.

4) Başı sarık, takke, tülbent vb. ile örtmek. Cezası üç gün oruç tutmak veya altı fakiri doyurmak veya küçükbaş bir hayvan kesip etini Mekke’nin fakirlerine dağıtmaktır.

5) Kolonya, parfüm, esans vb. koku sürmek. Cezası üç gün oruç tutmak veya altı fakiri doyurmak veya küçükbaş bir hayvan kesip etini Mekke’nin fakirlerine dağıtmaktır.

6) İhramlıyken av yapmak. İhramdaki kişi dağ keçisi, geyik, kuş vs. öldürürse onun yerine adil bir insanın koyacağı değere göre avın misli olan evcil hayvanlardan birini keser veya onun değeri kadar yiyecek alıp Mekke’deki fakirlere dağıtır. Ancak deve kuşu ile güvercin avlarsa cezası farklıdır. Güvercin avlarsa küçükbaş hayvan, deve kuşu için büyükbaş hayvan kesip Mekke’de fakirlere dağıtır.

7) İhramlıyken bir kadını kendisine veya başkasına nikahlamak veya kadını kendisine veya başka birine istemek haramdır. Böyle yaparsa kıymış olduğu nikah batıldır. Ancak bunda herhangi bir ceza yoktur.

8) Erkek veya kadının şehevi bir şekilde bakıp cünüp olması. Bu kişinin büyükbaş hayvan kesmesi gerekir. Şayet şehvetle akmazsa küçükbaş hayvan keser.

9) Eşiyle ilişkiye girmek. İhramlı kişi henüz cemeratı taşlamadan önce hanımıyla bir araya gelmişse haccı ifsad olur. Bunlar haclarına devam ederler. Ancak ertesi yıl kendisi ve hanımı (ayrı yerlerde kalmak şartıyla) tekrar hac yapar ve her biri büyükbaş hayvan keser. Bunu bulamazlarsa her biri üçer gün orada, yedişer günde memleketlerinde oruç tutarlar. Ancak bu birleşme cemaratı taşlayıp tavaf’ul ifada yapmadan önce olursa küçükbaş hayvan kesmesi lazımdır. Bunların haccı bozulmaz. Haremin dışına çıkarak Tenim veya Cirane’de yeniden ihrama girerek ihramlı bir şekilde beyti tavaf etmeye giderler.

İhramdaki kişiye helal olan şeyler:

1) İhramda olan ve olmayan kişi;

-akrep, karga, fare, çaylak, kuduz köpek

- insanlara saldıran aslan, kaplan, kurt, şahin, kartal, akbaba

-insanlara eziyet veren haşere, bit, pire, tahtakurusu, sivrisinek, sinek gibi insanların canlarına ve mallarına zarar veren her türlü zararlı hayvanı ister haremde ister hillde olsun öldürebilir. Bunlar insanların canlarına ve mallarına zarar verirse öldürülebilirler. Zarar vermezlerse öldürülmezler.

2) İhrama girmek isteyen kişi izar bulamazsa şalvar, pantolon vs. giyebilir. Ayakkabı bulamazsa mest giyebilir.

3) İhramda olan kişi arkası kesilip terlik haline getirilmiş mest giyebilir.

4) İhramlı kişi serinlemek için duş alabilir. İhtiyaç duyarsa kılları dökmeden yumuşak bir şekilde vücudunu ve başını ovalayabilir.

5) İhram kıyafetleri kirlenmişse başka bir izar ve rida ile kıyafetlerini değiştirebilir ve yıkadıktan sonra tekrar giyebilir.

6) İhramda olan kişinin güneş gözlüğü veya numaralı gözlük takmasında sakınca yoktur.

7) İhramda olan kişinin kol saati takmasında herhangi bir beis yoktur.

8) İhramdaki kişi kan alıp kan verebilir. Çünkü Resulullah ihramdayken hacamat yapmıştır.

9) İhramlı kişinin şemsiye altında, arabanın tabanı altında, ağaç altında başını bunlardan uzak tutup yapıştırmamak şartıyla gölgelenmesinde herhangi bir beis yoktur.

10) İzarın üzerine ip veya kemerle para kesesi bağlamakta bir sakınca yoktur. Bunun yasaklığına dair bir delil yoktur.

11) Kadın, Allah’ın helal kıldığı bütün dikili elbiseleri giyebilir. Kem gözlerden korunmak için başörtüsüyle yüzünü kapatırsa bir beis yoktur. Kadının mest, şalvar, çorap giymesinde de her hangi bir sakınca yoktur.

12) İhramda olan kişinin parasını korumak için beline kemer veya para kesesi bağlamasında beis yoktur.

 

13) İhramlı kişi izar ve ridası üzerinde küçük delikler açabilir ya da yamalayabilir. Dikişli ihram giymek haramdır. Ancak giyildikten sonra ihram üzerinde yırtık varsa yama yapılabilir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!