Advert
15 TEMMUZ 2016 DARBESİNİ İYİ OKUMAK
Nevzat ÜLGER

15 TEMMUZ 2016 DARBESİNİ İYİ OKUMAK

Bu içerik 1958 kez okundu.

         Türkiye’deki bütün darbeler yönetime el koyarak ülke insanlarının zihni yapısını “Batıcılığa” göre şekillendirmeyi ve çok küçük bir azınlığı da semirtmeyi hedeflemiştir. Ancak iki darbe teşebbüsünü bunlardan ayrı düşünmek gerekir. Birincisi 1909 darbesi, ikincisi ise 15 Temmuz 2016 darbe girişimidir. Bunlardan birincisi sonucunda İmparatorluk parçalanmış, ikincisinde de ülke parçalanması hedeflenmiş ama muvaffak olamamıştır.

         Bu ikinci hareket ABD ve NATO çıkışlı, Avrupa destekli bir hareket olup, esas itibariyle taşeronluğunu da “Ilımlı İslam” taraftarı paralel yapılanmanın üstlendiği bir konsorsiyum hareketidir. Hareketin küresel bir özellik taşıması onun hem uzun süreli olacağını gösteriyor, hem de meydana getirilmek istenen krize küresel bir boyut veriyor. Hareketin küresel boyutu asla göz ardı edilmemelidir. Zaten ABD ve Avrupa temsilcilerinin kalkışmadan 40 gün sonra Türkiye’ye gelmeleri de “acaba neden başarılı olamadık” sorusuna cevap aramak içindir.

         Darbeciler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı öldürmek istediler. Çünkü Erdoğan yalnız Türkiye’deki insanları değil, İslam coğrafyasındaki Müslümanların gönüllerinde de itibarlı bir konuma sahiptir. Batı Erdoğan’ın çıkışları sonucunda, İslam coğrafyasının her noktasında irtifa kaybetmektedir. Çünkü Erdoğan şahsi özelliklerinden dolayı, tarihi birikimi ve coğrafi özellikleri dikkat çeken Türkiye’yi çok iyi temsil etmektedir. Bu durum da zaten özellikli bir ülke olan Türkiye’ye daha bir önem katmaktadır.

         Aslında 7 Şubat 2012 olayından sonra Türkiye’de Erdoğan ve AK Parti karşıtlığında birleşen; zaman gurubu+batı medyası+sağ ve sol partiler+ seküler aydınlar+ulusalcılar+ Kemalistler+ sol liberaller+ılımlı İslam taraftarları arasında bir konsorsiyum kurularak yaylım ateşi başlatılmıştı. Bu nedenle de bu gurupların hepsi de 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sorumludurlar. Hedef CİA ajanı Graham Fuller’in “ABD’nin önemli hedefi olan ılımlı İslam’ı savunan bir hareket desteklenerek, liberal bir İslami reform hareketini” gerçekleştirmektir. Yurt içi ve yurt dışı okullar bu amacı gerçekleştirmek için bu çevrelerce ve diğer konsorsiyum tarafından desteklenmiştir.

         Osmanlı nasıl milli görünen birtakım örgütler tarafından parçalanmışsa, Türkiye’de aynı güçler tarafından parçalanmak istenmektedir. Yeni fay hatları meydana getirmek için çabalayanların sayısı hiç de az değil.

          Ancak bu olaydan sonra sevindirici gelişmeler oldu ve bu ülkede yaşayan ve İslamı sadece bir duygu olarak besleyenler de dahil olmak üzere; Sünni-alevi, başı açık-başı kapalı, Türk-Kürt, bütün etnisiteler, sarhoşu-ayığı hep birlikte bir kurtuluş hareketine katılarak kalkışmayı/isyanı ve dış oyunları bozdu. Aslında bu oldukça önemli bir olaydır zannederim. Demek ki toplumların düzelmesi için “mehdilik” hareketine gerek yok, birlik ve beraberlikle iyi bir lider gerekir. Müslümanlar sahih İslamın anlatılmasında lütfen popülizmden uzak dursunlar. Folklorik bir takım malzemeleri kutsamak yerine, vahyi İslam noktasına yönelsinler.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gazi Caddesi'nde Korku Dolu Anlar Yaşandı
Gazi Caddesi'nde Korku Dolu Anlar Yaşandı