Advert
BEYTİ TAVAF ETMEK
Halit POLAT

BEYTİ TAVAF ETMEK

Bu içerik 754 kez okundu.

Mikat yerinden ihrama girdikten sonra Kabe’ye vardığında kişinin ilk yapacağı şey beyti tavaf etmektir.
Tavaf yedi şavttır. Her şavt Hacer’ül Esved’in hizasından başlar ve yine onun hizasında biter. Umre veya hacc yapan kişi tavaf esnasında Kabe’yi sol tarafında bırakarak tavaf yapar.

1) Beyte varan kişinin tavafa başlarken ilk üç şavtta reml yapması (adımlarını birbirine yakın ve hızlı atması) sünnettir. Bu sadece Mekke’ye varıldığında yapılan ilk tavafta vardır, diğer tavaflarda reml yoktur.

2) Tavaf yapan kişinin kudüm tavafında ve tavaful umrede idba’ yapması (ridanın ortasını sağ kolunun altına alıp diğer iki tarafını da sol kolunun üstüne alması) sünnettir.

3) Tavafı bitirdikten sonra idba’ı bırakması lazımdır. Doğru olanı tavafın dışında her iki omuzunu rida ile kapatmasıdır.

4) Tavaf yapan kişinin Hacer’ül Esved’e elini sürmesi ve geçerken de taşı öpmesi sünnettir. Bu mümkün değilse yanında bulunan baston veya asayı dokundurur ve onu öper. Bunu da yapmaya imkanı yoksa eliyle işaret eder ancak elini öpmez.  

5) Tavaf yapan kişinin Rükn-u Yemaniye (Kabe’nin Yemen tarafına bakan köşesi ve Hacer’ül Esved’in daha önceki yeri) elini dokundurması ama elini öpmemesi sünnettir. İzdihamdan dolayı dokunamıyorsa işaret etmeden tavafına devam eder.

6) Tavaf yapan bir kişinin Kabe’nin Şam tarafına bakan temellerini öpmesi, elini dokundurması veya işaret etmesi meşru ve caiz değildir.

7) Tavaf yapan kişinin Rükn-u Yemani ile Hacer’ül Esved arasında “Rabbimiz bize dünyada ve ahirette iyilik ver, cehennem azabından koru” (Bakara 201) demesi sünnettir. Bu ayeti Kur’an’dan biliyorsa aslından okuması daha iyi daha, daha efdal, daha güzeldir. Arapça okumasını bilmiyorsa Kürtse Kürtçe, Zazaysa Zazaca, Türkse Türkçe, İngilizse İngilizce, yukarıda ayeti anlamlandırdığımız gibi herkes kendi diliyle dua niyetiyle dua eder.

8) Bazı insanların inandığı gibi tavafın her şavtı için özel bir dua veya zikir yoktur. Böyle bir şey meşru değildir. Tavaf esnasında kişinin Resulullah’tan sahih olarak gelen duaları okuması efdaldir. Eğer bunları bilmiyorsa istediği şekilde dua edebilir.

9) Tavaf için abdest şarttır. Tavaf esnasında abdesti bozulan kişi tekrar abdest alır ve tavafına yeniden başlar. Ancak kişi tavaf ederken farz namaz için kamet getirilmişse, o da cemaatle birlikte namaz kılar ve sonra kaldığı yerden tavafını tamamlar, baştan başlamaz.

10) Adet veya nifasta olan bir kadının bu dönemlerinde tavaf yapması haramdır. Nasıl ki bir kadın adetli veya nifaslıyken namaz kılamıyorsa bu durumlarda tavaf da yapamaz. Çünkü beyti tavaf etmek de namazdır.

11) Sağlığına zarar vermemek şartıyla umresini veya haccını tamamlayabilmek için kadının hap kullanarak adet günlerini ertelemesi caizdir.

12) Kişi tavafında kaç şavt yaptığında şüpheye düşerse en aza yakin ederek tavafını tamamlar.

13) Müslüman kardeşlerimiz tavafını bitirdikten sonra Makamı İbrahim’e giderek bunları yapar:

- Hac veya umre yapan kişinin tavafını bitirip makamı İbrahim’e doğru yönelirken şu ayeti okuması sünnettir: “İbrahim’in makamını da namazgah eyleyin” (Bakara 125).

- Tavaftan sonra makamı İbrahim’de iki rekat namaz kılmak sünnettir. Birinci rekatta Kafirun suresi, ikinci rekatta İhlas suresi okunur. Kalabalıktan ve izdihamdan dolayı makamda namaz kılamıyorsa, tavaf yapanların tavafını engelliyorsa veya tavaf yapanların yollarını daraltıyorsa makamı İbrahim’de değil, Mescidi Haram’ın herhangi bir yerinde o namazı kılması daha efdaldir.

 

- İki rekatı kıldıktan sonra kişi zemzem içer, imkan varsa Hacer’ül Esved’e elini sürer, bunu yapmak mümkün değilse ki bu günümüzde imkansızdır sa’y yapmak için safa tepesine doğru yönelir. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ'DA KATLI KAVŞAĞIN YIKIMI İÇİN
ELAZIĞ'DA KATLI KAVŞAĞIN YIKIMI İÇİN "HALK OYLAMASI" BAŞLADI
KADERİNE TERK EDİLDİ!
KADERİNE TERK EDİLDİ!