Advert
NATO VE AB BİTİYOR MU?
Nevzat ÜLGER

NATO VE AB BİTİYOR MU?

Bu içerik 1976 kez okundu.

          Bu bir soru mu, öngörü mü, temenni mi? Tahlil (analiz) edelim.

         Bir lider çıkıyor, halkının fert başına gelirini 3.000 dolarlık fakirlikten alıyor ve fert başına geliri 10.000 dolar olan kendine yeter bir seviyeye çıkarıyor. Diğer bir tabir ile toplumlar için hayati önemi olan müthiş bir “orta sınıf” meydana getiriyor. Türkiye’nin son 15 yılda G-20 ülkeleri arasına girdiğini akılda tutalım. 36 milyar olan ihracatı 150 milyara çıkarmakla kalmayıp, ihracat kalemlerinde teknolojik ürün ağırlığını da unutmayalım. Evet bu lider R. Tayyip Erdoğan’dır.

         Batı bloku 15 Temmuz darbe girişimini tezgahlayıp başarısız da olunca, bu liderle görüşmelerini askıya aldılar. Erdoğan da bunun üzerine Rusya ile irtibata geçti. Görünen o ki, belki de NATO üyeliğimiz ve AB girişimiz iptal olunabilir.  Biz NATO’ya 1952 yılında ve çaresizlikten girmişiz. Çünkü o zaman önümüzde iki seçenek var; ya NATO ya VARŞOVA Paktı. Keza 1953 yılında başlayan AB projesine biz bundan 60 yıl önce müracaat etmişiz ama bu yıllar zarfında AB üye sayısı 28’e çıkmış ama içinde Türkiye yok. Niçin Türkiye’yi almamışlar? Kimine göre hukuk düzenimiz yetersiz. İyi de bu hukuk düzeni bize değil Batı’ya ait zaten. Kimine göre AB bir Hrıstiyan birliği olduğu için almamışlar. Bu konuya da en fazla bizde ki gavur sevenler karşı çıkmış. Kimine göre biz Müslüman olduğumuz için almıyorlar. Her neyse. Bu konu biraz bahsi diğer.

         Ne demiştik? Türkiye NATO’dan çıkabilir. AB macerası sona erebilir. Bu sözlerin biraz fazla iddialı olduğunun farkındayım ama son girişimlerin dozu beni bu düşünceye sevkediyor. Ama Türkiye Cumhurbaşkanı, AB ve ABD’nin eleştiri ve biraz da hakaretlerine cevap vermek için pratik ve etkili bir pozisyon almak zorunda olduğunu herkes fark etmektedir. Darbeden sonra Batılı liderler G-20 zirvesinin dışında Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmemeye azami dikkat ediyorlar. Tabi böyle bir durum karşısında Türkiye’de bir kısım düşüncelerin ve bir kısım yazar ve çizerlerin de hat değiştireceklerini ya da yeni bir şekil alacaklarını görebiliriz. Hele hele ABD ile irtibatlı subayların ordudan atılmaları da aslında insiyatifin siyaset kurumuna geçtiğini ve ABD’nin bürokratlar eliyle yaptırdığı birçok şeyin artık olmayacağı şeklinde anlamak mümkün değil midir? Bu temizlik sonrasında, yapılan bu işlemin ülke nüfusunun kahir ekseriyeti tarafından beğenildiğini ve buna karşı çıkan bazı eski tüfeklere de karşı çıkıldığını belirtmemiz gerekir.

         Türkiye ve Rusya liderlerinin bu görüşmelerinden sonra özelde bu bölgede, genelde de büyük bir coğrafyada değişiklikler meydana gelebilir zannederim. Türkiye’deki son patlamaları bu görüşmelerle irtibatlandırmak gerçekçi olmaz mı? ABD başkan Yardımcısı Jo Biden’in özür ziyaretinin bu görüşmelerle bir irtibatı olamaz mı acaba? Hatta bu ziyaret sonrasında Jo Biden’in sözleriyle Türkiye’ye hak verdiğini, diğer bir ifade ile Türkiye’yi anladığını göstermez mi?

           Türkiye emperyal bir güç olmak durumunda ise sepetteki ürünler çeşitli olmalı mı değil mi?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı