Advert
PAYLAŞIN!
İzzet TUMAY

PAYLAŞIN!

Bu içerik 587 kez okundu.

PAYLAŞIN!

PAYLAŞın; resim paylaşın, hikaye paylaşın, yediğinizi-içtiğinizi, gezdiğinizi-tozduğunuzu, uçağa-yata bindiğinizi, BODRUM'da girdiğiniz denizi, yudumladığınız kadehinizi PAYLAŞIn... Evet paylaşın... Paylaşmak güzeldir... Ancak; Ekmeğinizi de paylaşın, burnunuzun dibinde BİR PARÇA EKMEĞE, 250 gram ete MUHTAÇ insanların DERDİNİ-KEDERİNİ-SIKINTISINI-ÜZÜNTÜSÜPAYLAŞın… Hani hep ESKİNİN güzelliklerini konuşuruz ya! Eskinin bayramları, eskinin insanları, eskinin komşulukları diye uzar gider kelimeler. Yani; eskiden YOKLUKLU ama MUTLULUKTU, şimdi VARLIK lakin MUTSUZLUK had safhada demek mümkün. Acıyı, kederi, sıkıntıları çözme adına yardımlaşmayı sanki unuttuk gibi… Çünkü bugün aynı daire de oturan kişi bir üst veya bir alt katında oturan komşusunun ne halde olduğu bilmiyor. Aç mı, açıkta mı, bir sorunu var mı diye maalesef merak ta etmiyoruz.

İslamiyet genel anlamda başkalarına el açmayı ve muhtaç olmayı uygun bir davranış olarak görmez. Ancak zorunlu nedenlerden dolayı, her toplumda başkalarının yardımına ihtiyaç duyan kişiler bulunur. Bu durumda olan kişilerin sayısını en aza indirmek dinimizin sağlamaya çalıştığı bir durumdur. Peygamberimiz veren elin alan elden daha üstün olduğunu söylemiştir. O yüzden lütfen biraz daha duyarlı olalım. Çevremizdeki insanları daha iyi analiz edip, yardıma muhtaç olduğu halde hiç kimseye el açmayan insanları bulalım, konuşalım ve RENCİDE etmeden elimizden gelen yardımda bulunalım. Varsa elimizde sadece BİR EKMEK, gerekirse o ekmeğin yarısını olmayan ile PAYLAŞALIM.

Paylaşmak güzeldir... Hele hele FAKİRİN-FUKARANIN derdine-sıkıntısına YÜREKTEN ortak olmak, onların SIKINTILARINI PAYLAŞMAK, elimizden geliyorsa o sorunlarına çare olmak daha güzeldir... O yüzden; ekmeğinizi paylaşın, sofranızda GARİBANA yer açın. Belki bir tas çorbanız, bir parça ekmeğiniz fazla gidecek diye düşünebilirsiniz ancak hiçte öyle değil. RABBİM öyle büyük ki; temiz kalple, iyi niyetle yaptığınız bir PAYLAŞIM, hiç ummadığınız bir anda size FAZLASIYLA geri dönecektir...!

 

Peygamberimiz, infak ve paylaşma konusunda da hem sözleriyle, hem uygulamalarıyla bizlere örnek teşkil etmektedir. İnfak ve paylaşıma bir de onun rahmet dolu penceresinden bakalım ve yazımıza son verelim; “Yarım hurma vermek suretiyle de olsa kendinizi cehennem ateşinden koruyunuz. Bunu da bulamayan, güzel bir söz ile kendisini korusun .”

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DOLAR'DA 'TIRMANIŞ' SÜRÜYOR!
DOLAR'DA 'TIRMANIŞ' SÜRÜYOR!
ELAZIĞ'DA 2 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
ELAZIĞ'DA 2 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ