Advert
AK PARTİ’NİN İFTAR YEMEĞİ
Nevzat ÜLGER

AK PARTİ’NİN İFTAR YEMEĞİ

Bu içerik 1873 kez okundu.

22 Temmuz 2014 günü Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Elazığ’a geldi. AK Parti İl Başkanlığı da bu vesileyle bir iftar yemeği verdi.

      İftara katılım oldukça yüksek oldu. İftardan önce de “danışma Kurulu Toplantısı” yapıldı. Bülent Arınç hem danışma kurulu toplantısında hem de iftar sonrasın da konuştu.

      Konuşmaların esas teması 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri olmakla beraber hem nostaljik hem de diğer konularla ilgili de açıklamalarda bulundu.

      Bu arada memnuniyetle ifade etmeliyim ki Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın danışma kurulunda yaptığı konuşma hem içerik olarak hem de hitabet sanatı olarak güzeldi ve bundan ötürü de bir hayli alkış aldı. Özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimleri vesilesiyle partinin görev vermesi sonucu Almanya’nın beş şehrinde yapmış olduğu konuşmanın içeriğinden bahsettiği bölümü kuvvetli alkış aldı ve salonda heyecan estirdi.

      İl Başkanı Ejder Açıkkapı’nın “hoş geldiniz” konuşması da güzeldi. Açıkkapı’nın konuşması esnasında Bülent Arınç’tan bahseden bölümünde kullandığı “Sayın Başbakanım” hitabı ise hem gülüşmelere hem de Allah söyletti nitelemelerine neden oldu. Gerçi Bülent Arınç iyi bir hatiptir ama ben şahsen onun, konuşmalarında ilk defa “ben” zamirini bu kadar özneleştirdiğini gördüm. Bilindiği üzere geçici süreliğine de olsa müstakbel Başbakanlık makamı için 4-5 kişinin ismi geçiyor.  Bülent Arınç da onlardan biri.  Arınç’ın en büyük şansı Abdullah Gül’e yakın isimlerin başında geliyor olmasıdır.

      Bülent Arınç’ın kendisini anlatırken haklı olarak Prof. Dr. Necmeddin Erbakan’ı referans vermesi toplantıya katılan MSP kökenlileri memnun etti. Yemekte çok sayıda herkesi de memnun olmuş insanlar olarak gördüm. Aslında güzel bir tabloydu ve İl Başkanı Ejder Açıkkapı ve ekibi geçer not aldılar. Hatta Başbakan Yardımcısı il başkanına ismen teşekkür etti.

      Diğer siyasilerimiz yeterince ilgi gördü demek biraz zor. Profesyonelliğin verdiği bir retorikle hareket ettiler ve sıcak bir alaka görmediler. Halbuki onların daha çok ilgi çekmeleri gerekirdi. Tabi bu durum “iltifat marifete tabidir” sözünü akla getirdi. 

      İftara Harput’taki Süryani kilisesinin Baş Papazı Davut Tanoğlu’nun katılması da güzel oldu. Bülent Arınç da konuşmasının beş dakikalık bölümünü azınlıklara ve azınlık haklarına ayırarak bu konuda hem T.C. Devleti’nin hem de kendi hükümetlerinin yaptıklarına ayırdı. Hem sayın Başpapaz memnun oldu hem de değişik bir konudan bahsetme imkanı hasıl oldu.

      İftar yemeğinde çok açık olarak görüldü ki, AK Parti her kesimi kucaklıyor. Asker emeklisi de vardı polis emeklisi de. Esnaf da vardı sanayici de. Sivil toplum kuruluşlarından birkaçının başkan ve üyelerini şahsen ben gördüm ve konuştum. Başını örten bayanlar da vardı başını örtmeyen bayanlarda. Hatta bu kadar blucinli bayanı AK Parti iftarında ilk defa gördüm. Demek ki parti her kesime kucak açtığı için ülkenin insanlarının yarısının oyunu alabiliyor.

      Bu arada bir de tenkit konusu bir hususu belirtmek istiyorum. Bu durum maalesef birçok kuruluş tarafından yapılıyor. Belli sayıdaki insanlara ayrı bir masa yapılarak o masada oturanların toplumun hem üstünde hem de dışında olduğu imajı veriliyor. Halbuki böyle bir tablo belki bedevi bir toplum için bağışlanabilir ama medeni bir toplum için bu tablo bağışlanamaz. Yani o masada oturtulanların toplumdan koparılmasında hiçbir mantık olamaz. Kaldı ki o masada oturanların konuşmacıları dinlemek için aldıkları pozisyon da bu ayrı oturma şeklinin yanlışlığını ortaya koyuyor. Esasen bu bir tenkit değil de, bu satırların yazarının ülkenin alması gereken bir tablo özlemi olduğu unutulmamalıdır. Geçmişte bu birlikte oturma toplantıları denendi ve hem insanlar mutlu oldu hem de halkın temsilcisi olan bu insanlar temsilcilerine yakın olmaktan dolayı rahatsız olmadılar. Doğrusu böyle bir oturma düzeni bana oldukça kompleksli geliyor. Tabi benim burada söylediklerim indi mütaa-laalarımdır ama toplumun yaşayış düzeninin yükselmesi konusunda kalem oynatan ve koşturan, belki bunu şiddetle arzu eden birinin görüşleri olarak kabul edilmelidir..

      Oturma düzeni hariç iftar programı başarılı geçmiştir. İl yönetimini tebrik ediyorum.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı