Advert
BAŞARI HİKAYELERİ
Nevzat ÜLGER

BAŞARI HİKAYELERİ

Bu içerik 2014 kez okundu.

         Zannederim otobiyografisini yazdırmayı başarmış insanlar dikkate alınmalıdır. Çünkü başarıyı yakalamış bu insanlar hayata bazen simit, gazoz, gazete satarak başladıkları gibi yüksekte doğanlar da olabilir.

         Hem dünyada hem ülkemizde dikkate değer birçok başarı hikayesi vardır. Bu başarı ilimde, sanatta, yazı hayatında, şiirde, iktisadi hayatta, çalışma hayatında ve yöneticilik gibi değişik alanlarda olabilir.

         İnsanların doğdukları veya hayatlarının çok büyük bir bölümünü geçirdikleri yerde başarıyı yakalamaları nasıl olmaktadır veya başarıyı yakalamak için il sınırlarını aşmak mı gerekiyor acaba?

         Toplumda tutmaz denilen yatırımlar üzerinden başarı öyküsü yapanlar da var, dışarıdan okuyup fakülte bitirenler de, otuzuna basmadan başarıyı yakalayanlar da var, kırk yaşından sonra başarıyı yakalayanlar da.

         Ekonomik olarak gelişmemiş bir bölgede bu noktaya gelmelerini hangi adımlarla gerçekleştirdiler? Başarısızlık hakikaten çok mu problemlidir? Acaba başarılı olmanın sırrı kendine güvenmekte midir? Şans önemli bir etmendir ama başarıyı getiren esas şey şans mıdır yoksa çok çalışmak ve ısrarcı olmak mıdır?

         İnsanların doğdukları yerde başarıyı yakalamaları daha mı kolay, daha mı zordur? Esasen girişimcilik biraz da sınırları aşmaktır. O nedenle de başarı yolu herkese açıktır.

         “Zengin olana kadar zenginlerin yaşantısına özenmemek gerekir. Basamakları göremeyenlerin yükselmeleri mümkün değildir.”   

         Başarı, bazen hayal ettiğini hayatında görmektir. Bazen sıfırdan zirveye çıkmaktır. Bazen bir işi en iyi yapanlardan biri olabilmek; bazen dün yaptığı işi bugün daha iyi yapabilmektir.

         Başarı, içimizde tasarlayıp, dışımızda gerçekleştirdiğimiz bir şey midir, yoksa dışımızda hazırlanıp, içimize konulan bir şey mi?  “İnsan yürürken izler bulmalı, geçerken kendisi de izler bırakmalı” demiş biri. Başarı konusunda iz sürenlerin bakması gereken ilk yer, başarı öyküleridir. Zirvede gördüğümüz insanların önemli bir kısmı sıfırdan gelmiştir. Onlar da önce önemsenmediler, maddi imkana sahip değildiler ve ilk denemelerinde genellikle başarısız oldular. Onları farklı kılan şey, olaylar karşısındaki tavırlarıydı. Yılmak, söylenmek, suçlamak yerine, hayallerinden aldıkları enerjiyle başarıya yürüdüler. Doğrusu bu anlatılanlardan bize de çıkarabilirsek önemli dersler kalmış demektir. 

          Düzenli bir çalışma programı ve bir emek harcamadan hiç  bir konuda başarı elde edilemez. Peki, İnsanlar neden başarılı olmak ister? Başarılı olmak bir ihtiyaç mıdır? Bu sorulara cevap bulalım. 

          Kuşkusuz herkesin güzel bir ev, güzel bir araba yani daha genel bir ifadeyle maddi özgürlüğün olduğu bir yaşam her insanın ortak hayalidir. Eğer başka insanlara muhtaç olmadan kendi ayaklarınız üzerinde durmak istiyorsanız, yaptığınız ya da yapacağınız işte başarılı olmak zorundasınız. Hatta hedefiniz çok büyük ise başarılı biri olmak bir tarafa bazı durumlarda yaptığınız işin ''en iyisi'' olmanız gerekebilir.

          Hedefiniz ne kadar büyük olursa, yüzünüzden akacak olan ter de o kadar fazla olacaktır. Hayatın hangi alanında olursa olsun hayatın bizatihi kendisinde hep bir yarış vardır. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X