Advert
“HARPUT’UN FETHİ VE İSLAMLAŞMASI”
Nevzat ÜLGER

“HARPUT’UN FETHİ VE İSLAMLAŞMASI”

Bu içerik 2077 kez okundu.

      Harput’un bir tüketim malzemesi olmaktan çıkarılarak yeniden canlanması ve geçmişine layık bir belde haline gelmesi için son otız yıldır az ya da çok çalışmalar yapılıyor.

         14 Ekim 2016 günü de Elazığ Belediyesince “Harput’un Fethi ve İslamlaşması” adı altında çok güzel bir kutlama programı yapıldı.

         Cuma namazını Sara Hatun Camii’nde kılan halk, cami çıkışında “Sara Hatun Meydanı”nda Mehter takımı eşliğinde önce kahramanlık türküleri söyledi. Bu türkülere Harput’ta yeni açılan Anadolu Lisesi öğrencilerinin de oturdukları yerden topluca iştirak etmeleri ayrı bir güzellik ve heyecan kattı doğrusu.

         Ardından Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz,  hem Harput’un fethini hem de 15 Temmuz 2016’da bütün ülke vatandaşlarının darbecilere karşı verdiği mücadeleyi anlatan ve büyük beyeni toplayan duygu dolu bir konuşma yaptı.

         Ahmet Yüce’nin seslendirdiği “Harput İlahileri” konseri de çok güzeldi ve büyük beyeni topladı.

         Daha sonra toplu halde yürünerek Hünkar Konağı’nda açılan Harput Kazıları sergisine geçildi. Sergi ziyaretinin ardından Hünkar Konağı Konferans Salonu’nda “Harput’un Fethi ve İslamlaşması” konulu bir panel yapıldı.

         Panel Yöneticiliğini (Moderatörlüğünü) Nevzat Ülger’in yaptığı panelin konuşmacıları ise sahalarının sayılı isimleri olan;

         -Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Harput Medeniyetinin Bölgeye Olan Etkileri” üzerine,

         -Prof. Dr. Yüksel Aslantaş, “Harput’un Eskiçağ Tarihi”  üzerine,

         -Prof. Dr. Enver Çakar, “Osmanlı Döneminde Harput” konusunda,

         - Prof. Dr. Beşir Aşan, “Harput’ta İnsan Tipolojisi” üzerine,

         -Doç. Dr. İsmail Aytaç, “Harput Araştırma Kazıları” üzerine detaylı bilgiler sundular ve dinleyiciler konuşmaları panelin sonuna kadar pür dikkat takip ettiler.

         Panel yöneticisinin Harput’taki insan tipolojisine örnek olması açısından;

         Çubuk Bey-Behram oğlu Belek Gazi, Beyzade- İmam Efendi, Abdullatif Harputi-Abdurahman Harputi, İshak (Hoca) Harputi- Hacı Hulusi Yahyagil, İçmeli Sabri Çavuş-İshak Sunguroğlu, Hüseyin Erkenci-Süleyman Ateş, Fikret Memişoğlu-Ahmet Kabaklı, Mustafa Temizer-Mehmet Aydın, Orhan Elgin-İbrahim Taşel, Metin Önal Mengüşoğlu-Tarık Özcan, Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu- Mehmet Zeren, Lokman Tasalı-Şükrü Kacar, İlhami Bulut- Mithat Yılmaz örneklemesi izleyiciler tarafından büyük beyeni topladı.

         Panelin sonunda belediye Başkanının yaptığı konuşmanın ardından panelistlere plaket takdimi yapıldı.

         Böyle bir kutlama programını gerçekleştirenlere, katılımcılara, görev yapanlara ve bütün halkımıza, Haydar Duman’ın bir dizesiyle teşekkür edelim:

         “Harput’u takdirle gören gözleri öpsek yeridir.”

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X