Advert
HULUSİ YAHYAGİL’İN VASİYYETİ
Nevzat ÜLGER

HULUSİ YAHYAGİL’İN VASİYYETİ

Bu içerik 2130 kez okundu.

       Elazığ’a değer katan şahsiyetlerden biri de Hacı Hulusi Bey’dir.  Hacı Hulusi Beyi İslam’a bağlı olan yaşayışı nedeniyle, emekli olduğu 1950 yılından, vefat ettiği 1986 yılına kadar olan sürede genellikle ikindi namazları sonrasında yaptığı derslere, toplumun her kesimi ilgi göstermiş ve onu ciddi ve güvenilir bir kanaat önderi olarak görmüştür.

         Hacı Hulusi Bey, sünnet olması nedeniyle vasiyetini yazmıştır. İşte Hulusi Yahyagil’in vasiyeti:

         1-Çok kusurlu ve günahlı olduğumu mu'terif olmakla (itiraf etmekle) beraber, nihayetsiz rahmet-i İlahiyyeden asla ümidimi kesmiş değilim. اَنَا عِنْدَ ظَنِّ عَبْد۪ي ب۪ي sırrınca; başta Habîbullah (sav) bütün enbiya (as), sıddıkîn, şüheda ve salihîn hürmetine afv ve mağfiret olunacağımı ümit etmekteyim.

         2-Ben, اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ mümin, muvahhit ve ehl-i sünnet ve'l-cemaattenim. Bu fani hayattan ebediyete intikal ederek كُلُّ نَفْسٍ ذَٓائِقَةُ الْمَوْتِ hükmünün hakkımda da muhakkak tahakkuk edeceğine asla şüphem yoktur.

         3-Kimseye borcum yoktur. Merhûm babamdan bana intikal etmiş muvakkat mutasarrıfı olduğum bir evim, merhûme ailem Hâlise Hanım'dan kalan dükkândan da dörtte bir hissenin geçici mutasarrıfıyım. (Hak sahibiyim)

         4-Evimde lüks eşyam yoktur. Evin eşyasını ve benim elbiselerimi, benden sonra oğlum Necmeddin ve kızım Nermin, diledikleri gibi tasarruf ederler. Dilediklerinde fakir Kur'an öğrencileri ile fakir Müslümanlara verirler.

         5-Ben hicrî sene itibariyle 1313 senesinin Ramazan'ın birinci gecesi yatsı vakti Kesrik'teki evimizde dünyaya gelmiş olduğum merhûm validem Nazife Hanım'ın ifadesiyledir. Nüfusa kaydım, 1311'dir. Buna göre şer'i muameleler yapılsın. (1 Ramazan 1896)

         6-Ailem Hâlise Hanım, 9 Kasım 1968 tarihinde; oğlum Necati, 21 Mayıs 1974 tarihinde vefat ettiler. Allah rahmet eylesin. Hem bunlara, hem evlatlarıma ve torunlarıma hakkımı helal ediyorum.

         7-Emekli albay olduğum için, vefatımda ordudan askerî bando istenilmesin.

         8-Mezarıma iki taş dikilebilir. Ziyaretçilere tanınmama kolay olsun diye.

          9-Bütün din kardeşlerime hakkımı helal ediyorum. Onlar da lütfen haklarını bana helal etsinler.

         10-Eskiden yazdığım, sık sık değiştirdiğim vasiyetnamemde hulasa olan bu yazımı, 11 Rebîu'l-Âhir 1400 (27 Şubat 1980 Çarşamba) günü yazdım. Ömrüm daha bir müddet uzarsa, inşâellah lüzum olursa, ilavede bulunurum.

         11-Kefenim hazırdır. Zarûrî masraflar için 10.000 lira sarf edilmesini vasiyet ediyorum.

         12-Kızım Nermin'i, oğlum Necmeddin yanından ayırmasın ve O'nu daima korusun.

         Allah rahmet etsin.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X