Advert
SOKAK KÖPEKLERİ..!
İzzet TUMAY

SOKAK KÖPEKLERİ..!

Bu içerik 562 kez okundu.

SOKAK KÖPEKLERİ..!

Malum havalar soğudu, karakış kapıda. Ülke genelinde olduğu gibi Elazığ’da da soğuklar iyiden iyiye kendini hissettirdi. İnsanlar bir şekilde soğuktan korunuyor. Peki ya ‘hayvanlar’?

İnsansan düşüneceksin. Sonuçta evet hayvan, lakin o bir ‘can’! Sadece köpekler mi, ya kediler? Yaz aylarında her Elazığlının malumudur sokak köpekleri. Elazığ sokaklarında cirit atar gezerler. Kimi zaman tek, kimi zaman da ‘sürü’ halinde… Havalar sıcakken bir şekilde ‘nasiplerini’ bulan bu hayvanlar kara kış kapıya dayanınca sıkıntı yaşıyorlar.

Burada önemle durulması gereken iki nokta var değerli okurlar. Birincisi; bu hayvanların sokaklarda başıboş gezmeleri, ikincisi ise kapıya dayanan kar kışta aç ve susuz kalmaları. Bu iki sorun yıllardır yaşanıyor. Ancak Elazığ Belediyesi tarafından inşaatı tamamlanan ‘hayvan hastanesi’ ile birlikte inşallah bu sorunlar da ortadan kalkmış olacak. Öyle böyle değil, ameliyathanesi, poliklinikleri, hasta hayvan bakım yerleri ve revirleriyle Türkiye’de bölgesinde örnek bir proje. Belediye bu projenin müjdesini verdi.

Yani bundan sonra ki süreçte ne soğuktan üşüyerek can çekişen, nede ayağı sakat, yaralı, kulağı kesik bir şekilde Elazığ sokaklarında gezen sokak köpeği görmeyeceğiz. Temennimiz; hayvanların yeme, içme, barınma, ameliyat ve tedavi ihtiyaçlarının karşılanacağı Türkiye’nin en modern hayvan hastanelerinden biri olan ve belirtilen sürenin öncesinde tamamlanan hayvan hastanesinin faaliyete geçmesinin ardından bu sorunların tamamen ortadan kalkması.

 

Sokaklarda ki çöp konteynırlarını karıştıran, merkezi cadde - sokaklarda tek veya sürü halinde gezen sokak köpeklerinin yarattığı sorunlar hayvan hastanesi ile birlikte son bulur. Temennimiz bu yönde. Gece yarılarında önüne aniden çıkan sürü halindeki köpekler yüzünden ‘sarhoş’ edasıyla bağırıp, korkup kaçan vatandaş manzaralarının, sabah erken saatlerde velisi olmadan yürüyerek okula gitmek için evinden çıkan çocukların korkulu rüyası haline gelen ve en önemlisi; ne kadar sorunlara neden olurlarsa olsunlar sonuçta ‘can’ taşıyan bu hayvanların sokaklardan kurtarılması umuduyla, esen kalın…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DOLAR'DA 'TIRMANIŞ' SÜRÜYOR!
DOLAR'DA 'TIRMANIŞ' SÜRÜYOR!
ELAZIĞ'DA 2 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
ELAZIĞ'DA 2 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ