Advert
GELECEKLE İLGİLİ NELER SÖYLÜYORLAR?
Nevzat ÜLGER

GELECEKLE İLGİLİ NELER SÖYLÜYORLAR?

Bu içerik 1960 kez okundu.

Gelecek on yılın nasıl olmasını istiyorsunuz? İşte bir projeksiyon. Etkili ve yetkililerin kendi kalemlerinde önümüzdeki on yıl.

         Gelecek on yıl için kim ne demiş:

         R.Tayyip Erdoğan-Cumhurbaşkanı: Türkiye’de devlet milletine mesafe koymayacak, millet de devletini her zamankinden çok daha sıkı kucaklayacaktır. En önemlisi de Yeni Türkiye’de vesayetin hiçbir türüne müsaade gösterilmeyecektir.

         Binali Yıldırım: Çok adam, çok iş demek değildir.

         Numan Kurtulmuş: İnsanın sorumluluğu eşyanın esiri olmak değil, “Ahsen-i Takvim” üzere olmaktır. Siyasa ya da piyasayı değil, insanı öncelemeliyiz. Gücü değil, hakkı üstün tutmalıyız. Marufun (esas iyiliğin)  egemenliğini tesis etmeliyiz.

          Nihat Zeybekçi: Devletiyle özel sektörüyle, bireyle kurumuyla, patronuyla çalışanıyla ülkemizin tüm parçaları büyük çaba sarfetmeli ve gerektiğinde elini taşın altına koymalıdır.

         Mehmet Karaca (Prof.Dr.): Genç ve esnek düşünebilenlere yetki ve sorumluluk verilmeli. Beyin fırtınası yapılacak ortamlar oluşturulmalı. Herkesin herkesle konuşması sağlanmalı. 

         Yusuf Tuna (Prof.Dr): Nitelikli insan, güçlü toplum. İstikrarlı yüksek büyüme. Kayıt dışı ekonominin azaltılması. İş ve yatırım ortamının geliştirilmesi. En az iki trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklüğe ulaşmak.

         Murat Ülker: Türkiye’nin geleceğinde sadece iş alanında değil, kültür, bilim, sanat ve diğer tüm alanlarda dünyaya açılmasının çok lüzumlu olduğu görüşündeyim.

         George friedman (Dr.): Türkiye, ülkeyi üç bölge olarak düşünmeli ve her biri için farklı bir strateji geliştirmelidir. Zaman büyük düşünme zamanıdır.

         Mehmet büyükekşi (TİMB): Büyümenin itici gücü ihracattır. Ölçemediğinizi yönetemezsiniz, tarif edemediğinizi ölçemezsiniz.

         Ali Kibar: İthalata olan bağımlılıın azaltılması, teknoloji alanında ticarileşme, kamu alımları yoluyla teknoloji geliştirme ve yerli üretimin desteklenmesi.

         Mehmet Zeki Aydın (Prof.Dr.) : Eğitim sistemimizde, her kademe diğerleri ile bir sistem birliği/bütünlüğü içinde düşünülmelidir.

         Halit Eyüp Özdemir-Selman Öğüt (İkisi de hukukçu): Yeni anayasada tüm gelir gurupları düşünülmeli, Türk aile yapısı korunmalı, girişim özgürlüğü korunmalı, mutlu bir toplum için adaletin tesisi şarttır.

         Sıtkı Abdullahoğlu: “Hakkaniyet Düzeni” kavramı iyi irdelenmeli ve iyi kavranmalıdır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X