Advert
HARPUT’UN ‘KARA’ TALİHİ!
İzzet TUMAY

HARPUT’UN ‘KARA’ TALİHİ!

Bu içerik 523 kez okundu.

HARPUT’UN ‘KARA’ TALİHİ!

Dünyada eşi benzeri yok. Elazığ’ın kalbi, Elazığ’ın tarih kokan mahallesi; Harput. Değerli okurlar, şu soruyu sormak lazım; Harput, hak ettiği değeri buluyor mu?

Tarih kokan, kalesi, hamamı ve daha bir çok tarihi eserleriyle eşsiz bir güzelliği bulunan Harput, neden makûs talihini yenemiyor? Sayısız tarihi eseri bağrında barındırmasına rağmen, neden turistler Harput’a akın etmiyor? Daha birçok kafa karıştıran soru var.

Son dönemlerde Kale’de yapılan kazı çalışmaları ile gün yüzüne çıkan tarihi eserler, yollarının asfaltlanması, bağrında bulunan türbelerin onarımı gibi çalışmalar dışında maalesef Harput’u şaha kaldıracak ciddi ve çok büyük bir proje hayata geçirilemedi. Harput ile ilgili verilen birçok söz maalesef tutulmadı. Mesela; Harput Vadi Park Projesi, mesela teleferik projesi gibi… Harput’u şaha kaldıracak, belki yerli ve yabancı turistlerin, yatırımcıların vazgeçilmezi yapacak birçok önemli çalışma tabiri caizse lafta kaldı. Harput artık; insanların piknik yaptığı, mangal dumanlarının eksik olmadığı, yeni evlenen çiftlerin fotoğraf çektirdiği bir mahalleden çok, tarihi eserleri nedeniyle turist akınına uğrayan, sadece yaz aylarında değil kış aylarında da ziyaretçilerin eksik olmadığı, teleferik projesi tamamlanmış bir mahalle olarak adından söz ettirmesi gerekiyor. Çünkü Harput, tarihe ışık tutan, evliyalar diyarı bir tarihi bölge. Bu tarihin önemine binaen; kısa vadede Harput’un şahlanması adına çalışmaların başlatılması, Harput’un bu makûs talihinden kurtarılması gerekiyor.

Değerli okurlar; Harput’un hak ettiği yere gelmesi adına önem arz eden projelerin ivedilikle hayat geçirilmesi, Harput’a ayrı bir önem verilmesi ve Harput’un bu ‘kara’ talihinden kurtarılması adına çok ciddi çalışmaların yapılması gerekiyor. Kısacası; Elazığ’ın geleceği adına Harput’un önemi büyük ve Harput için harekete geçmenin zamanı geldi geçiyor bile. Sağlıcakla…

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ