Advert
EKONOMİ Mİ GÜVENLİK Mİ?
Nevzat ÜLGER

EKONOMİ Mİ GÜVENLİK Mİ?

Bu içerik 1921 kez okundu.

         Devletlerarası münasebetlerde bu gün iki konu öne çıkmış durumda: Güvenlik ve ekonomi.

         Bu iki konu birbirini tamamlayan konular olarak görülebileceği gibi farklı okumaların da olduğu biliniyor.

         Mesela Türkiye, stratejik konumu nedeniyle silahlı güçlerini daha çok güvenlik maksatlı olarak geliştirirken, İngiltere, Fransa vb gibi ülkeler silahlı güçlerini güvenlik maksatlı olarak değil, emperyalist (sömürgeci) emellerini kolaylaştırmak için, caydırıcı bir güç olarak düşünmektedir.

         Konumuz itibariyle bu gün ekonomik olarak gelişmiş diye nitelendirilen ülkelerin en büyük gelirlerine baktığımız zaman en ön sıralarda “silah sanayii”lerini görmekteyiz.  

         Konumuzu açıklığa kavuşturması açısından  ABD Kongresi'nde hazırlanan "2007-2014 Gelişmekte Olan Ülkelere Konvansiyonel Silah Satışı" başlıklı raporuna bakalım. Rapor başta ABD ile Rusya'nın, özellikle gelişmekte olan ülkelere giderek artan düzeyde silah satışı gerçekleştirdiğini ortaya koydu.  ABD hükümetinin resmi bilgi ve belgelerine dayandırılarak hazırlanan rapora göre, 2011-2014 yıllarında ABD 115 milyar dolar,  Rusya ise 41,7 milyar dolarlık satış ile gelişmekte olan ülkelere en fazla silah satan iki ülke oldu. Raporda ayrıca silah satışlarında en tepede ABD ve Rusya'nın yer almasının, gelişmekte olan birçok ülkenin soğuk savaş döneminde bu iki ülke etrafında kendilerini konumlandırmalarıyla ilgili olabileceği tespiti yapıldı.

         Silah satışından ABD, 2007-2014 yılları arasında 250 milyar dolar, Rusya ise 85 milyar dolar gelir elde etti.

         Gelişmekte olan ülkeler arasında silah alım ihtiyacını göstermesi bakımından raporda paylaşılan bir diğer dikkat çekici bilgi de 2007-2014 yıllarında Suudi Arabistan'ın 86,6 milyar dolar ile "en fazla silah alım anlaşması yapan ülke" olması. Bu rakamın yaklaşık 60 milyar doları sadece ABD ile yapılan anlaşmaları kapsıyor.

         Aynı dönemde Hindistan 38,1 milyar dolarlık silah anlaşması ile ikinci sırada gelirken Irak 27,3 milyar dolar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 22,6 milyar dolar ve Güney Kore 20,4 milyar dolarlık anlaşmalarla bu iki ülkeyi takip etti.

         ABD’nin beş büyük savunma şirketi Suriye'deki savaşın asıl kazananı oldu... 

         Tekrar baştaki konumuza dönersek, yaşanan terör ve vekalet savaşlarının kimler tarafından çıkarıldığını görmenin daha kolaylaştını söyleyebiliriz. 

         Yani Batı, ekonomik gelişmesini ve stratejilerini insan merkezli bir anlayışla değil, çıkar maksatlı maksatlı olarak geliştirdiği için dünya terörden ve savaştan kurtulamıyor. Ancak bu olayların Batı’nın sınırlarının uzak noktalarında, belki daha çok da halkı Müslüman olan ülkelerde kurgulandğını gözden uzak tutamayız.

         Türkiye’nin özellikle Cumhurbaşkanı üzerinden ortaya koyduğu söylem ve eylemleri onaylamak için olaylara bu pencereden bakmak gerekir diye düşünüyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X