Advert
PROF. DR. MUSTAFA TEMİZER
Nevzat ÜLGER

PROF. DR. MUSTAFA TEMİZER

Bu içerik 2817 kez okundu.

Prof. Dr. Mustafa Temizer, 1923 yılında Elazığ (Harput)’da doğdu. İlk ve ortaokulu Elazığ’da, liseyi Malatya’da okudu. 1947 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu. 1949 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Kürsüsü’ne asistan olan Temizer, 1954 yılında Doktor, 1961 yılında Doçent, 1967 yılında ise Profesör unvanını aldı.

 Prof. Dr. Mustafa Temizer’in yoğun çabalarıyla 1970 yılında, Ankara Üniversitesi’ne bağlı olarak Elazığ Veteriner Fakültesi kuruldu ve kendisi beş yıl bu fakültenin dekanlığı görevinde bulundu. 

1975 yılında aynı anda dört ünüversite kuruldu. Bunlardan biri de Fırat Üniversitesi oldu. M. Temizer yeni kurulan Fırat Üniversitesi’nin kurucu Rektörlüğü’ne getirildi. 

Fırat Üniversitesi, 1970 öncesi mahalli yarışların yapıldığı alanda kuruldu. Bu alana üniversite kurulunca at yarışlarının yapılacağı yeni bir alan gerekiyordu. Kendisi veteriner hekim olan Kurucu Rektör Prof. Dr. Mustafa Temizer’in koordinasyonu ile Elazığ’da at yarışlarının yapılacağı, yeni bir saha arayışına başlandı. At yarışları için hipodrom alanı olarak, mülkiyeti üniversiteye ait olan bu gün kullanılmakta olan, Yurtbaşı sınırları içerisinde yaklaşık 500 dönümlük (bugünkü Hipodrom yeri) yerine karar verildi. Dönemin Devlet Bakanı olan Ali Rıza Septioğlu’nun da gayretleri ile yapımı tamamlanan hipodrumda 1979 yılında ilk mahalli yarışlar gerçekleştirildi. Prof. Dr. Mustafa Temizer, Elazığ halkına at yarışları (atçılık) sporunu sevdirmiş, Elazığ Hipodromu’nun temelinin atılmasına zemin hazırlamıştır. 

1984 yılında aday olduğu Elazığ Belediye Başkanlığını adeta büyük  bir konsensus içerisinde kazandı. 

Prof. Dr. Mustafa Temizer, gerek Fırat Üniversitesi’nin kurulması ve sonrasında geliştirilmesi konusunda, gerekse beledi hizmetler alanında büyük hizmetler yapmıştır.

Temizer Hoca’nın gerek üniversitede görev yaptığı döneme, gerekse Belediye Başkanlığı yaptığı döneme ait çokça olay ve bir hayli de latifeleri vardır. Kendi sağlığında bu olay ve latifeler hakkında kendisi de konuşur ve anlatırdı ama hiç kızmazdı. Elazığ Veteriner Fakültesi, Ankara Üniversitesi’ne bağlı olduğu 1975 yılına kadar olan sürede, Ankara’dan gelen öğretim üyeleri elbette bir hizmet için geliyorlardı ama Temizer’in popüler olan söz ve davranışlar için de geldiklerini bizzat kendisinden işitmişizdir.

Prof. Dr. Mustafa temizer 5 Haziran 1998 tarihinde vefat etmiştir. Mezarı Harput’tadır. Prof. Dr. Mustafa TEMİZER, Elazığ’ın yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden biridir. 75 yıl süren bir ömür içinde pek çok eser bırakmış, değerli bir isimdir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
THY, ELAZIĞ VE MALATYA YOLCULARININ BİLETLERİNİ ÜCRETSİZ DEĞİŞTİRECEK
THY, ELAZIĞ VE MALATYA YOLCULARININ BİLETLERİNİ ÜCRETSİZ DEĞİŞTİRECEK
DEPREMDE KALP KRİZİ GEÇİREN KADIN HAYATINI KAYBETTİ
DEPREMDE KALP KRİZİ GEÇİREN KADIN HAYATINI KAYBETTİ