Advert
TOPLUM NASIL HUZUR BULUR?
Nevzat ÜLGER

TOPLUM NASIL HUZUR BULUR?

Bu içerik 1987 kez okundu.

      Toplumda yaşayan insanlarda değişik yetenekler vardır. Kiminin hafızası, kiminin dikkati, kiminin muhakemesi, kiminin karar verme gücü, kiminin yenilik yapma, kiminin ilmi çalışma gibi yetenekleri diğer yeteneklerine göre daha baskındır. Aslında insanların çoğunda bu yetenekler eşit seviyededir. Ancak çoğunlukla insanların kimilerinde bu yeteneklerden bazıları gelişmiş, onların dışındaki yetenekler biraz geri kalmıştır. Mesela (a) bey veya hanımda muhakeme yeteneği gelişmiş olabilir ama bunun yanında hafıza yetenekleri çok gelişmemiş olabilir. Bu nedenle de bazı şeyleri saklamakta pek mahir değildir ama verileri önüne koydunuzmu dehşetli bir muhakeme ile karşılaşırsınız.

         Toplumlarda farklı yeteneğe sahip insanlar yetenekli oldukları sahalarda başarılı olur, üstün insan duruma geçerler. Bu insanı yetenekli olduğu alanın dışında bir alanda istihdam ederseniz başarısız olur.

         Geçmiş yıllarda bu konuyu bilen bir arkadaşımdan dinlemiştim: STFA firmasının ortaklarından biri teknik konularla, diğer ortak da idari-personel konuları ile ilgileniyormuş. Firma o yıllarda ülkemizin başarı grafiyi yüksek olan firmalarından biri olarak kabul görüyor. İdari-personel konusuna bakan ortak şöyle demiş; “Bu güne kadar hiç işçi çıkarmadım. Yalnız çalışanların başarılı olacakları alanı buluncaya kadar bazen birden fazla yer değiştirmesi yaptım.” Demek ki neticede o çalışanın yeteneğine uygun alanı bulunca başarıyı yakalıyor. Zaten başka alanda o çalışan vasat seviyeyi tutturmak bir yana belki de başarısız duruma düşer.

         Aslında bu tür yetenekleri farklılaşmış kimselerden bir kısmı yeteneklerinin olduğu sahaları bilirler ve o alanda iş yaparlar. Dahası  bunlar kendilerinin eksik taraflarını da bilirler. Yetenekli oldukları sahadaki başarılarını diğerleri ile paylaşırlar. Böylece hayatları başarılı geçer.

         Biyografilerini yazdıran insanlar da genelde yeteneklerine uygun alanlarda koşturan insanlardır. Bizler de onların başarı hikayelerini okuyarak dersler çıkarmaya çalışırız.

          Yeteneklerine uygun alanlarda çalışanlar genelde arkadaşları ile iyi geçinirler. Hem kendileri, hem aileleri, hem de toplum bu insanlarla birlikte olmaktan mutludur.

         Tabii bunların içinde bazıları kendilerini yalnız bir sahada yetenekli olarak  kabul etmez, başka alanlara da girerler. İşte o zaman hem kendileri, hem aileleri, hem de toplum sıkıntı içerisine girer.

         Toplumda karşılaştığımız anormal davranışların nedenlerinin en önemlilerinden biri de budur zannederim. Elbette başka nedenleri de var. Ancak başarısız insanların çoğu, eğer aileden kalan miras gibi varlıkları yoksa, ister bieysel olarak, isterse toplumsal olarak etraflarına negatif ışınlar saçarlar. 

         Devlet ya da çevresi onu yetenekli olduğu alanda istihdam ederse, o insan büyük başarılara ve mutluluklara neden olabileceği gibi, yeteneksiz alanlarda isdihdam ederse, o zaman da televizyon ve gazetede yorum yapan insanlara iş çıkar, “Acaba toplumdaki kaosun nedeni ne?”

         Devletin eğitim politikası hakikaten büyük önem taşıyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
THY, ELAZIĞ VE MALATYA YOLCULARININ BİLETLERİNİ ÜCRETSİZ DEĞİŞTİRECEK
THY, ELAZIĞ VE MALATYA YOLCULARININ BİLETLERİNİ ÜCRETSİZ DEĞİŞTİRECEK
DEPREMDE KALP KRİZİ GEÇİREN KADIN HAYATINI KAYBETTİ
DEPREMDE KALP KRİZİ GEÇİREN KADIN HAYATINI KAYBETTİ