Advert
ABDUSSABUR ÖZTÜRK (İÇMELİ SABRİ ÇAVUŞ)
Nevzat ÜLGER

ABDUSSABUR ÖZTÜRK (İÇMELİ SABRİ ÇAVUŞ)

Bu içerik 2858 kez okundu.

Bir köyde doğup, o köyde yaşamaya devam ederken bir divan meydana getirmek elbette kolay değildir. İçmeli Sabri Çavuş bunu başarabildiği için biyografisi yazılmaya değer görüldü

Asıl adı Abdussabur Öztürk olan Harputlu (İçmeli) Sabri Çavuş, 1899 yılında o zamanlar Harput’a bağlı olan İçme Köyü’nde doğmuştur. Tahsilini burada yapıp mecbur kalmadıkça köyünden dışarı çıkmamış olan Sabri Çavuş’un az bir medrese eğitimiyle yakaladığı kültürel boyut dikkat çekicidir. O, hem okuyuş bakımından, hem de beste ve güfte yapımcısı olarak bu alanda önde gelenlerden biridir.

Sabri Çavuş doğumunu dizelere dökmüş:

“Bin üçyüz ondörtte geldim dünyaya

Başıma gelmeyen işler mi kaldı.”

İçmeli Sabri Çavuş, 1944 yılında Tayyar Baba’ya intisap etmiştir. Şeyhine intisab edişini anlatırken;

“Kırkbeşinde dosta intisab ettim

Sineme değmeyen taşlar mı kaldı.”

Sabri Çavuş, hatasına, isyanına rağmen umutsuzluğa düşmediğini anlatmak için;

“cihad-ı ekbere takadim yoktur

İsyanımın haddi payanı yoktur

Lütfu ihsanına hiç adet yoktur

Kapına gelmişem ben garip garip.”

Sabri Çavuş 1969 yılında vefat etmiştir.

İçmeli Sabri Çavuş’un, sevenleri adına Hüdayi Yağız tarafından hazırlanan “Divan-ı Sabri” isimli bir divanı bulunmaktadır:  Bu divanda Sabri Çavuş’a ait doksana yakın şiiri bulunmaktadır. 

Elazığ tasavvuf müziğinin 20. yüzyıl içerisindeki en büyük üstadı İçmeli Sabri Çavuş (1899-1969)’ dur. Hayatı boyunca köyünde yaşamış olan Sabri Çavuş’un (Abdussabur Öztürk) az bir medrese eğitimiyle tasavvufi alanda yakaladığı kültürel boyut, hakikaten dikkat çekicidir. Sabri Çavuş hem okuyuş bakımından hem de beste ve güfte yapımcısı olarak bu alanda  en öndedir. Kendisine ait tasavvufi şiir ve gazellerden oluşan bir de divanı (“Divan-ı Sabri” isimli şiir kitabı) vardır.

Elazığ tarzı tasavvufi ezgilerin günümüze taşınmasında, Koğenkli Hafız Mustafa Süer ve benzeri birçok yerel musıki ustalarının da büyük katkıları olduğunu unutmamak gerekir. Bir diğer gerçek de, Elazığ Havalarını iyi okuyan çoğu yerel okuyucunun, aynı zamanda yerel tasavvuf müziğinde de önde olmalarıdır. Tersi de doğrudur. Mesela İçmeli Sabri Çavuş aynı zamanda iyi bir mahalli müzik okuyucusudur.

Güzel sedaları ile Harput semasını çınlatan ve bugün rahmetli olmuş değerli insanların, isimlerini olabildiğince genç kuşaklara tanıtmak bir vefa borcu olduğu kadar, önemli bir görevdir.

Abdussabur Öztürk’ün natından dizeler:

“Cümle ümmet içre benden özge edna kimse yok

Mücrimem geldim kapuna ya Resulallah meded 

Defter-i uşşaka kaydet ümmetindir Sabri’yi 

Ğavsü’l-Azam hürmetine ya Resulallah meded.”

                                         *

         “İnsanlık nedir diye bana sorarsan

          Gönüller birleşip Hakk’a dönmektir.”

Sabri Çavuş 1969 yılında vefat etmiştir. Allah rahmet etsin.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X