Advert
MİLLİ İKTİSAT DÖNEMİ
Nevzat ÜLGER

MİLLİ İKTİSAT DÖNEMİ

Bu içerik 2107 kez okundu.

        Cumhurbaşkanı’nın ifadelerinden, bu ülkede milli olmayanların kaybedeceği bir dönemi yaşıyoruz. Tek gayesi, nasıl olursa olsun para kazanmak olan insanların, insani ve toplumsal bir endişesi yoktur. Nitekim yalnız finans kurumları için değil bu cümle, yasal veya yasal olmayan bir şekilde tefecilik yapan her kişi ve kuruluş için de geçerlidir. 

         Artık kavramları Batı’nın terminolojisi ile Marksist terminoloji ile izah etme dönemi bitmiştir. Nüfusunun %80’i şehirlerde yaşayan bu ülkede bir yerlerden ödünç kelimelerle ifade edilen köykent veya tarımkent masalı insanlara inandırıcı gelmiyor. 

         Artık milli düşünen insanlara gerici vs gibi yakıştırmalara insanlar iltifat etmiyor. Emir komuta zincirinde işleyen partiler ile bu partilerin söylemleri insanlara sevimli gelmiyor.

         Gelişmekte olan ülkeler artık dış ticaretlerini kendi milli paralarıyla yapma yolunda bir hayli cesur davranmaya başladı. Cumhurbaşkanı Rusya, Çin, İran, Endonezya ve diğerlerine şunu teklif ediyor: “Biz size ödemelerimizi sizin milli paranızla, siz de bize olan ödemelerinizi bizim milli paramızla yapın” diyor. Galiba bu teklif, muhatap ülkelerce kabul edilecek duruma geliyor. Bu ne anlama geliyor? Yani değerlenmesine ve değer kaybına müdahil olmadığınız bir para birimi (dolar veya avro) yüzünden çok kısa süre içerisinde birtakım finans oyunları vasıtasıyla milyar dolar/avro zarar ediyorsunuz. Daha önemlisi bütün zamanınızı sizin müdahil olmadığınız bir takım problemlere çözüm üretmekle geçirmeye başlıyorsunuz. Kendi projelerinize çok az bir zamanınız kalıyor. İşin garibi T.C. kimliği taşıyan birtakım kriptolar da bu işten dolayı zevkten göbek atıyorlar.

        Harput ulemasından kabul edilen “Abdurahman Harputi” Nakşîlik yolunu Mehmet Sadık Erzincani’den öğrenir ve icazet alır. Daha sonra “Gümüşhanevi Tekkesi”nin kurucusu olacak olan Ahmet Ziyaeddin Gümüşhanevi’ye hocalık yapar. Bunun konumuzla ilgisi nereden geliyor? Şuradan: Malum olduğu üzere Ahmet Ziyaeddin Gümüşhanevi, Osmanlı piyasasını Batı piyasasına karşı korumayı ilke edinen “Milli İslamcılık” akımının başlatıcısı olarak kabul edilmektedir. Bu akımın günümüzdeki iktisadi takipçilerinin sembol isimleri Prof. Dr. Sabri Ülgener ve daha sonra Prof. Dr. Sabahattin Zaim ve onları takip eden öğrencileridir. Gümüşhanevi Hazretlerinin tekke ve medrese takipçisi de İskender Paşa Cemaatı, Mehmet Zahit Kotku Hazretleri, Nurettin Topçu ve onların takipçileridir. Gümüşhanevi’nin siyasetteki takipçileri de Necmettin Erbakan, Turgut Özal ve R.Tayyip Erdoğan demek yerinde olur.     

         Cumhurbaşkanı açıkça anlatıyor; “Türkiye'de tüccar % 15-20 arasında kar ediyor. Ancak kredi kullandığı bankaya ödediği faz % 18 ise, tüccar kar etmiyor demektir. O zaman da farklı işlemler başlıyor. Bu durumda ülkenin reel ekonomisi faiz kurumlarına çalışıyor demektir.” 

         Öyle ise faizler tamamen kaldırılıncaya kadar, en azından şimdilik faizlerin aşağıya çekilmesi gerekir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı