Advert
ÇİMENTAŞ ÇİMENTO’NUN İNADI ELAZIĞ’IN ZARARINA!
İzzet TUMAY

ÇİMENTAŞ ÇİMENTO’NUN İNADI ELAZIĞ’IN ZARARINA!

Bu içerik 586 kez okundu.

ÇİMENTAŞ ÇİMENTO’NUN İNADI ELAZIĞ’IN ZARARINA!

Elazığ Çimentaş Çimento Fabrikası… Eyvallah; İtalyanlarda kazansın, Elazığ’da kazansın (pastanın büyüğünü İtalya’nın yediğini unutmayalım). Memlekete faydası yok demek yanlış olur. Ama memlekete zararı yok demekte büyük yanlış olur. Bacalar filtreli, önlem alınmış dense de, fabrikanın bacasının tüttüğü gün bölge tabiri caizse duman altı oluyor. Hatta bu bölgede bahçesine domates-biber eken vatandaş bile ektiği sebzenin fabrikadan çıkan duman yüzünden yetişmediğini iddia ediyor. Elazığ kamuoyunda genel düşünce Çimento Fabrikasının kapanması değil, şehir dışına taşınması. Çünkü o fabrikada insanlar çalışıyor, ekmek parası kazanıyor. Yerine göre fabrika memlekete fayda sağlamıyor da değil. Lakin aklın yolu bir! Şu soru neden cevap bulmuyor; Elazığ Çimentaş Çimento Fabrikası neden bulunduğu yerden bir başka yere taşınmıyor? Elazığ’ın göbeğinde bulunan bu fabrikanın taşınmasıyla ilgili yıllardır ciddi bir adım atılmadı. Bulunduğu bölge itibariyle şehrin merkezi konumunda bir alanda kurulu olan bu fabrika ile ilgili bu güne kadar çok sayıda açıklama yapıldı… Ha taşındı, ha taşınacak derken aylar önce fabrikanın üst düzey yetkililerinin de katıldığı bir toplantıda; fabrikanın yerinden taşınmasının ‘zor’ olduğu, ancak istedikleri şartların oluşması durumunda ‘belki’ taşınabileceği defaten belirtildi. Peki; bu fabrikanın havayı kirlettiği yönünde ki iddialar ayyuka çıkmışken neden ‘şehir dışına taşınması’ yönünde kimse bir şey yapamıyor?

Şehre katkısı var eyvallah. Lakin çevresinde bulunan tüm mahallelere ‘zarar’ veriyor, bu mahallelerde oturanlar fabrikanın taşınması yönünde görüş belirtiyor lakin fabrika olduğu yerde duruyor. Bu fabrikanın yerinden bir başka yere taşınma süreci asgari 2,5-3 yıl. Seçim süreçlerinde oy isteyen herkes fabrikanın ‘kesinlikte bulunduğu yerden taşınacağı’ yönünde ‘söz’ verdiler. Bu sözler yazıldı, çizildi. Ancak ‘fabrika’ yine şehrin göbeğinde adeta ‘ucube’ gibi duruyor.

Fabrikanın şehir dışına taşınması konusunda Elazığ Belediyesi tarafından ‘her türlü kolaylık’ sağlanacağı yönünde açıklamalar yapılmasına, bölgede bulunan mahalle sakinlerinin ‘zehirleniyoruz’ feryatlarına rağmen bu fabrikayı neden kimse yerinden kaldıramıyor? İşte can alıcı soru bu! İlin bürokratları fabrikanın il dışına taşınması yönünde ki sorulara genelde ‘taşınacak’ yönünde görüş belirtmelerine rağmen fabrika yetkililerinin ise aksi yönde açıklamaları dikkat çekiyor.

 

Fabrika sayısında ‘kümeye düşen’ Elazığ’da bir fabrikanın bacasının tütmesi büyük bir nimettir. Yıkıcı değil, yapıcı olmak zorundayız. Elazığ’ın hali ortada. Biz fabrika kapansın demiyoruz. Çalışsın, üretsin, Elazığ insanına ekmek kapısı olmaya devam etsin. Ama bulunduğu yerde değil! Çünkü görüntüsü ile Elazığ’a yakışmıyor, havayı kirlettiği iddia ediliyor. Belki binlerce kez bu fabrikanın taşınacağı ifade edildi. Gelin görün ki fabrikanın taşınması ile ilgili şu ana kadar ciddi bir adım atılmadı. Ben bu fabrikanın üretiminin artmasından, şu an ekmek yiyen çalışan sayısının artmasından, memlekete olan faydasının çoğalmasından yanayım. Kim bu memlekete bir çivi çakıyorsa Allah ondan razı olsun. Fabrikalar kapanmasın, sayıları artsın! İnsanlara ekmek kapısı olsun. Fakat şehrin havasını kirletmesin, görüntü kirliliğine sebep olmasın. Selametle…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DOLAR'DA 'TIRMANIŞ' SÜRÜYOR!
DOLAR'DA 'TIRMANIŞ' SÜRÜYOR!
ELAZIĞ'DA 2 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
ELAZIĞ'DA 2 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ