Advert
HARPUT’TAN MENBİC’E
Nevzat ÜLGER

HARPUT’TAN MENBİC’E

Bu içerik 2458 kez okundu.

         Yakın zamanlara kadar ülkemizin eyaletlerinden olan Süriye’de iki şehir, o gün de bu gün de önemlidir: Şam ve Halep. 

         Fırat Kalkanı operasyonu nedeniyle gündemimize giren Menbic de idari taksimat olarak Halep’e bağlı olan bir şehir. Geçmişte de günümüzde de Fırat Nehri üzerindeki geçişleri kontrol eden bir nokta olması nedeniyle önemli bir merkezdir. 637 yılında Müslümanlar tarafından fethedildi. 1075-76 yılından sonra Selçukluların idaresine geçti. 1516 yılında Yavuz Sultan Selim’in Doğu seferiyle birlikte 1921 yılına kadar Osmanlı’nın küçük bir şehri olarak varlığını sürdürdü.

         Menbic’in Harput’la ilgisi nereden geliyor peki? 

         Alpaslan’ın 1071 yılında Anadolu topraklarını Müslümanlara açtıktan ondört yıl sonra Çubuk Bey Harput’u Selçuklular adına hakimiyeti altına alır. 1110 yılından sonra da Behram Oğlu Belek Gazi Harput Emiri olarak tarihteki yerini aldı ve 6 Mayıs 1124 yılında Menbiç’te kaleden atılan bir okla şehit edildi. Behram oğlu Belek Gazi yaşadığı zaman dilimini, dinini korumak adına vatanı savunmak ve düşmana korku salmakla geçirmiştir. Belek Gazi’yi üstad bir kalemden okuyalım.

         Prof. Mükremin Halil Yinanç diyor ki: 

         "Balak bütün ömrünü gaza ve cihad içinde geçirmiş, ülkesinde emsalsiz bir sükun ve asayiş temin etmiş, adalet ve kanunu hakim kılmış, dindar ve mütevazi bir emir idi. Ölümü, Müslümanlık ve Türklük için hakiki bir ziya ve musibet olmuş ve mağlup olmaya başlayan Haçlıların yeniden kalkınmalarına sebebiyet vermiştir. Haçlılar böyle korkunç ve galip bir düşmandan kurtuldukları için çok sevinmişlerdir. Balak, yalnız Suriye tarihinde değil, Anadolu tarihinin seyir ve cereyanı üzerinde de tesir icra etmiştir."

         1120 yılında Haçlı ordusu lideri Joscelin Menbic’e saldırarak büyük zarar verdi. Bu sırada Menbic hakimi Hassan b. Gümüştegin’di. Bazı söylentilerden dolayı Belek Gazi önce Hassan b. Gümüştegin’i yakalatıp hapse atdı. 1124’te Menbic’e geldi.   5 Mayıs 1124’te Maraş Kontu Geoffroy’nın idaresindeki Haçlı Ordusunu, başkomutanlarıyla birlikte, Menbic çarpışmasında yok etti. Bundan sonra, Suriye kıyılarında Türkler’in elinde kalmış tek liman olan Sur Kalesi’nin Haçlılar’ın’ eline düşmek üzere olduğunu anlayıp imdada koşan Belek, 6 mayıs 1124’te Sur önüne geldiği ilk gün, bir düşman oku ile şehit oldu. Sur Kalesi komutanı İsa Bey, oku eliyle büyük Türk askerinin vücudundan çıkardığı zaman: “Bu ok, bütün İslamlar’a vurulmuş bir darbedir” demiştir. Şehit başkomutan, Halep’e defnedildi.

         Menbic şehidi Belek Gazi’nin şimdi Harput’ta kendi ismiyle anılan “Belek Gazi Parkı”nda, Elazığlı heykeltıraş Nurettin Orhan tarafından yapılan şaha kalkmış at üstünde elinde kılıcı ile heybetli bir heykeli var. Allah rahmet etsin. Şehitlik cennete açılan en kısa yoldur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı