Advert
ÖNEMLİ BAZI SATIRBAŞLARI
Nevzat ÜLGER

ÖNEMLİ BAZI SATIRBAŞLARI

Bu içerik 1838 kez okundu.

Tüccarı Faizsiz Finans Kurumuna yönlendirebilmek için bu kurumların konvansiyonel bankadan daha cazip hale gelmeleri şarttır. Unutulmamalıdır ki arada kalırlarsa kardan vazgeçecek tüccar az bulunur. Eğer hala ipotek sisteminde kalınıyorsa yenilikten bahsedilemez.

     Allah alışverişi helal, faizi haram kılmıştır.  Kazancın emek veya riske dayanması esastır. Paranın sırf para olması dolayısı ile para getirmesi meşru değildir.

     —Bu kredilendirme işinde bazı yapısal ve kontrollü finansman sağlama kriterleri değiştirilerek  “Halk Bankası” faizsiz kredi kuruluşu olarak işler hale getirilebilir.

     —İslam iktisadının çöküşü ve yoksulluğun gelişi hiçbir zaman içten ve sistem gereği olmamış, hep dıştan gelen saldırılarla olmuştur. Uygulanan Batı ekonomik sistemleri halkları tam bir yoksulluğa götürmüştür.     

     —İslam, insanı iktisada değil, iktisadı insana bağlamıştır.

     —Özel mülkiyet ve teşebbüs hakkı, devletin özel hayata baskı kurmasını önlüyor. Mülkiyet hakkı da iç içe daireler halindedir. En geniş daire Allah’ın, sonra insanın, sonra hayvanın, sonra da bitkinin ve . İnsan mülkiyet edinirken de, mülkiyet üzerindeki hakkını kullanırken de daima o hakkın mutlak sahibini hatırlar. 

      — Hırsızlık ne kadar çirkinse, işçiye yapılan haksızlık da en az o kadar çirkindir. Müslüman mezar ötesi hayatı hiç bir zaman unutmamalıdır.

     —Mutlak anlamda eşya da insan da Allah’a aittir. Bu nedenle de insanın kendi dışındaki varlıklarla ilgisinde O’nun çizdiği sınırlar esastır. Yani eşyanın da, toplumun da ayrı ayrı hakları vardır.

     —Müslüman, mülk edinirken de, onu tasarruf ederken veya harcarken de asıl mülk sahibini hatırlar ve O’nun kurallarına uyar.

     —İslam’da, bireyin de devletin de amacı bireysel ve toplumsal mutluluğu sağlamaktır. Bu konuda tam bir mutabakat vardır.  

     —Müslüman’ın iktisadi görüşü diğer iktisadi sistemlerden tamamen bağımsızdır. İslam’ın iktisadi ilkeleri İslam’ın diğer prensipleri ile iç içedir.

     —Sosyal güvenlik devletin sorumluluğu altındadır.

     —Dış ticarette mütekabiliyet esastır.

     —İslam iktisadında sermaye kadar kar elde etmeye izin vardır. Bundan fazlası haksız kazanç kabul edilmektedir.

     —İslam’da Allah’a karşı sorumluluklarını yerine getiren bir insanın çalışması ibadet kabul edilmektedir. Bu nedenle işçinin emeği kutsaldır.

      —Ücret, çalışanın kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerin barınma, yeme-içme, giyim-kuşam ve eğitim gibi temel ihtiyaçlarını karşılayacak ölçüde olmalı.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X