Advert
KALKINMA YANILGILARIMIZ
Nevzat ÜLGER

KALKINMA YANILGILARIMIZ

Bu içerik 1935 kez okundu.

         Yaşadığımız hayat içerisinde çeşitli fikir akımları var. Ülkemize faydalı olanlar var, faydalı olmayanlar var.  Ortak noktalarından biri, çoğunun Avrupa merkezli olmaları. 19. yüzyıl ile 20. yüzyılın ilk üç çeyreklik bölümünde, “madein batı” olan istisnasız her şeyi gönüllü kabul etmişiz. Bunda iktisadi geri kalışımızdan daha çok, özellikle 20. yüzyılın ilk üç çeyreğinde dinin dışlanması adına bunu kabul etmişiz. Bunda kısmen de muvaffak olmuş Batı. Her şeye rağmen bu durum kırıcı ve birbirlerini suçlayıcı olmamaları kaydıyla bir zenginlik ve fikir jimnastiği sayılabilir.

         Mesela bir fikir akımı Batıcılık. Bunun en önemli öğesi laiklik, diğeri kültürel değişiklikler, bir de bunlara tepki olarak muhafazakârlık veya kendi kimliğine sarılma gibi düşünceler var. Bunların derin tahlili biraz da yakın tarihimizin analizi sayılır. Onuniçin özetlersek;  Batılılaşmak akımının en önemli örneği “İttihat Terakki Cemiyeti‟ dir. Yurtdışında kurulmuş veya kurdurulmuş. Padişaha karşı demokrasiyi kurabilsek, teşkilatı esasiyi (anayasayı) bir oturtabilsek, meclisi bir açtırabilsek, demokrasiyi bir getirebilsek, ardından neden padişah yönetiyor biz yönetemiyoruz. Mesele tamamen iktidar mücadelesi. Gerisi hikaye. Belki haklı oldukları hususlar var ama çaresi bunların düşündükleri ve yaptıkları değil.

         Bizi çaktırmadan dövmeye çalışan uluslar var.  Bunlar demirle çelikle uğraşıyorlar. Menzili uzun silahları var, topları var, gemileri var.  Geliyorlar burnumuzun dibinde bizi taciz ediyorlar. Bizden Kıbrıs‟ı alıyorlar, bizden Mısır‟ı alıyorlar, bizi dünya savaşına sokuyorlar. O arada İttihat Terakki Cemiyeti bu işten hiç de şikayetçi değil. Çünkü postacı Talat ile her şeye kendi fikri sabitinden bakan Enver ve Cemal Paşalar işi anlama basiret ve tecrübsine sahip değiller.

          Batının örfüne geçmek kültürel özellilerini paylaşmak hatta laiklik devrimini almak Batının sanayileşmeyi nasıl başardığının temel sebeplerini, Sanayi devrimi piyasa ekonomisi, hukuk vb bunları doğru algılayabilmek zor şeylerdir. Onlar yanlış teşhislerle yanlış muayenelerle uğraştılar.

         Batı örfünde giyinmek, salonlarda dans etmek, güzel müzikler, içkiler içmek, plajlara gitmek, din kültüründen uzaklaşmak, alafranga yaşam bunlar konfor olabilir ama Batı’yla yarışacak temel dinamitleri bunlar sağlamıyorlar. Kültürde batılılaşmak demek batının başardığını başarmayı bize vermiyor.

          Dediler ki demokrasi olmadan kalkınma olmaz.  Çin’ de demokrasi var mı? Batı standartlarına göre yok. Batılılar öyle diyor

          Laiklik olmadan kalkınma olmaz dedik. İsrail laik değil. İsrail‟in iyi kalkınmadığını söyleyebilecek kimse var mı?

         Protestanlık yani dinden uzaklaşma olmazsa kalkınma olmaz dediler. Hangi kalkınmış ülke dinsiz acaba?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X