Advert
SABIR İLE İLGİLİ BAZI AYET VE HADİSİ ŞERİFLER
Halit POLAT

SABIR İLE İLGİLİ BAZI AYET VE HADİSİ ŞERİFLER

Bu içerik 536 kez okundu.

Andolsunki sizi biraz korkudan açlıktan ve mal can ve meyvelerin eksilmesiyle sizi imtihan edeceğiz ey habibim! sabredenleri müjdele  (bakara 155)

Sizin yanınıza olan mallarınız tükenip biter allah katındaki kalıcı ve bakidir şüphesiz sabredenleri yapmış olduğu amellerden dolayı mükafatlandıracağız (nahl 96)

Sabret senin sabrın da ancak allah ın inayetiyle olur ve onlara karşı mahzun olma kurdukları hilelerden dolayı telaş de etme zira muhakkak ki şüphesiz allah iyi muttakin ve iyi olanlarla beraberdir (nahl 127-128)

Kafir ve münafıklara itaat etme onların sana olan çirkin davranışlarına kulak asma allaha tevekkül et vekil olarak allah sana yeterlidir (azhap 48) 

Lokman çocuğuna dedi ki (ey evladım! namaz kıl iyiliği emret kötülükten alıkoy ve başına gelen musibetlere karşı sabr et çünkü bunlar allah katında değerli olan ve azamet sahibi olan amellerdir (lokam 17)

Şimdi sen sabret çünkü allah ın vadi muhakkak haktır ve sakın inanmayanlar seni korkutmasınlar (rum 60)

Sabır hakkındaki bazı Hadisi şerifler
Sabır  sıkıntılar karşısında, başa gelen kötülüklerden dolayı, şikayetçi olmamak ve hoşa gitmeyen bazı durumlar karşısında dayanma gücü anlamındadır. Hz. Muhammed hayatı boyunca çeşitli işkencelere, bela ve sıkıntılara maruz kaldı. Bu ağır imtihanlarda her zaman sabır ve tahammül gösterdi. Bütün yaşadığı zorluklarda Allah'tan dua ile kolaylık dilemiştir. En çetin savaş meydanlarında dahi en ufak bir şikayette bulunmamış.. ''Allah bir kavmi severse onları imtihan eder'' hadisinin gereğince Allah en ağır imtihanları peygamberleri içinde kendine en yakın olan habibine vermişti. Hz. Muhammed ise tüm bunlara sabr-ı cemil göstermiş ve ashabına da, '' Hoşlanmadığın şeye sabırda büyük hayır vardır'' diyerek sabrı bu hadislerle  tavsiye etmişti. 

Bozuk bir işi düzeltemezsiniz sabredin! allahu (c.c)  onu düzeltir.

Allahu (c.c) yardımı kulun sabrı ile beraberdir.

Biz insanların sıkıntısına katlanmadığıınız imanı iman saymazdık (ashab-ı- kiram)  

Allah buyurdu ki, Kimin, bedenine, evladına veya malına bir musibet gelir, o da güzelce sabrederse, Kıyamette ona hesap sormaya hayâ ederim.

Allahu Teala sabredeni sever. 

İmanı en üstün olan, sabırlı, cömert ve hoşgörülü olandır. 

Allah, sevdiği kulu dertlere müptela kılar, o da sabrederse, ondan razı olur. 

Kötü komşunun eziyetlerine ölünceye kadar sabredeni Allah Teala sever. 

Hak Teala kendini sabretmeye zorlayanı sabretmeye muvaffak kılar. 

Acıya sabredip uğradığı felaketi gizlemesi ve kimseye şikayet etmemesi, kişinin Allahü teâlâyı iyi tanımış olmasındandır.

En şiddetli bela sabrın az olmasıdır. 

Sevmediklerinize sabretmedikçe, sevdiklerinize kavuşamazsınız. Bunlar ve benzeri çokça hadisleri hadis siyer tarih kitaplarında görmekteyiz.gördüğünüz gibi ayetlerde hadislerde islamın sabra vermiş olduğu önemi islamdaki yüce olan yeri ve sabırla müzeyyen olan kişileri övdüğünü ve buda sabrın islamdaki olan büyüklüğüne delalet etmektedir çünkü sabra ihtiyaç düymayan hiçbir fazilet yoktur örneğin şecaat cesaret allahın düşmanlarına karşı cihat etmek   üzerine sabretmektir.arzu ve isteklerini terkedip namuskar olma namuslu bir şekilde yaşamında sabretmektedir ve bundan ötürüdürki rabbimiz sabredenleri sever haberiyle müminleri müjdelediğini göremekteyiz.yanlışlıklardan uzak durma yanlızca sabırla olur islam bir metoda uygun bir şekilde onunla müzeyyen olup müslamın bu yolda yürümeside sabırla olur

 

Bir Müslümana lazım olan bütün zorluklara karşı  göğüs germesi lazım tüm rasulların ulul azimlerin  sıkıntılara karşı faziletli amellerde en bariz örnekleridirler. vesselam 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖĞRENCİLERİN ‘ERİK’ DALI OYUNU BEĞENİ TOPLADI
ÖĞRENCİLERİN ‘ERİK’ DALI OYUNU BEĞENİ TOPLADI
BIÇAKLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLEN ANNENİN OĞLU DA ÖLDÜ
BIÇAKLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLEN ANNENİN OĞLU DA ÖLDÜ