Advert
TÜRKİYE NORMALLEŞİYOR
Nevzat ÜLGER

TÜRKİYE NORMALLEŞİYOR

Bu içerik 2027 kez okundu.

         Düşünün bir ordunuz var, çoğunluk general. Subayın ve astsubayın yoksa mücadele edemezsin. Hani meşhur sözdür ya! “Herkes şef, hiç Kızılderili yok” diye. Toplum da aynen böyledir. Orta tabakası (orta direği) olmayan toplum hayat damarlarının çoğunu kaybetmiş demektir. Şimdi bizde son onbeş yılın en büyük başarılarından biri bu “ortadirek” tabakasının oluşturulmasıdır.

         Orta tabakası olmayan toplumlar velev ki önceden kalkınmış dahi olsalar, önce yerinde sayar, sonra da çöküşe geçer.

         19. ve 20. yüzyılda yeryüzünde yalnız “Batı Medeniyeti” vardı. Bu iki yüzyıldan önce dünyada saygınlığı ve etkisi olan “İslam Medeniyeti” vardı. Batı, Osmanlı’yı parçalayınca bu medeniyet “durduruldu”.

         Şimdi yaşamakta olduğumuz savaş, birbakıma Türkiye’nin en üst makamlarının ağzından “biz varız” demeleriyle yakın ilişkilidir. Hatırlayalım, Manş Tüneli açılınca dünya aylarca bu konu ile çalkalanıyor ama “Avrasya Tüneli” açılınca maalesef Türkiye’deki yanaşmalar da dahil, konu fazla gündem oluşturmasın diye kırk tane olay meydana getiriliyor. Halbuki Avrasya Tüneli ile yüz dakikalık yol 15 dakikaya inmiş, dahası bu projenin gerçekleştirilmesinde hazineden para çıkmamıştır. Hatırlayın ilk boğaz köprüsü yapıldığı zaman, bu ülkenin birçok mensubunu aylarca-yıllarca olumsuz olarak bağırtmışlardı. Şimdi farklı metotlarla ülkeyi zayıflatmaya çalışıyorlar.

         Türkiye AB’ye bir alternatif olmaya başladığı için bu kadar olay bizimle ilişkilendiriliyor. Korktukları şey de “İslam Birliği” olgusudur. Tabi, eğer İslam Birliği oluşursa ardından İslam Ortak Pazarı vd gelecek demektir. Bu korku da bütün Batı’yı çıldırtıyor. Demekki İslam Birliğine giden yolları kapatmaya çalışıyorlar.

         Neydi Osmanlı’nın en büyük özelliği; o bir müracaat merkeziydi. Yalnız Müslümanlar için değil, Fransa gibi Batı ülkeleri içinde öyleydi. Hatta Batı bize bakarak o zamanlarda kendisine şekil veriyordu. İşte Napolyon’un devlet sistemini bizden almasından tutun, ABD’nin yatırım enstrumanı olarak “Risk Sermaye Şirketi’ni-Vencur Kapital’i” bizden almasına kadar. Böyle projelerimizi öne çıkarmak istediğimizde de hemen “irtica” diye tempo tutmuş ve tutturmuşlardır. Türkiye şimdi yavaş yavaş tekrar bir müracaat merkezi konumuna geliyor.  Cumhurbaşkanına İslam ülkelerinden ve Batı’dan gösterilen ilgi de buna işaret ediyor.

         Turist rehberleri şimdiye kadar hep Osmanlı eserlerini anlatıyorlardı. Şimdi artık yeni Türkiye’de gösterilecek ve anlatılacak eserler vücut bulmaya başladı.

         Osmanlı’yı parçalamk için önce kimliği ile oynamışlardı. Bizi belirgin kılan bütün özelliklerimiz yasaklanmıştı. Dilimiz, alfebemiz, mimarimiz, kılık kıyafetimiz, müziğimiz ve hukukumuz. Şimdi durum galiba farklılaşmaya başladığı için Batı yeni Sykes-Picot’lar sürüyor ortaya.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X