Advert
EMANET DE İSLAMIN GÜZEL OLAN AHLAKLARINDANDIR
Halit POLAT

EMANET DE İSLAMIN GÜZEL OLAN AHLAKLARINDANDIR

Bu içerik 609 kez okundu.

Emanet, güvenilen bir kimseye koruması için geçici olarak bırakılan herhangi bir şeydir.Ve emanet hıyanetinde tersidir.emanet yüce islamın davet ettiği güzel ahlaklardan bir tanesidir.ve islam dinide emanein büyük bir önemi vardır .Emanetle ilgili kuran ve sünnetin,emanete,ahde vefaya, teşvik ettiği birçok nas (kesin emirler) varid olmuştur.Ve mümin müslüman birinin emaneti ve ahde vefayı korumasının lazıım olduğunu emretmektedir. Ve Kur'an-ı Kerimde şöyle buyuruyor:

“Bir kısmınız diğerlerine bir şey emanet ederse, güvenilen kimse kendisine emanet edileni yerine versin ve bu hususta Rabbi olan Allah'tan korksun.” buyuruyor. (Bakara: 283)

“Hiç şüphe yok ki Allah (c.c), size emanetleri ehline (sahiplerine) teslim etmenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Bununla Allah (c.c.) size öğüt veriyor! Doğrusu Allah (c.c.) işitendir, görendir.” (NİSA 58).

Ey iman edenler allaha ve resulüne hıyanet etmeyin emanetlerinizide hıyanet etmeyin emanete hıyanet ne kadar kötü olduğunu bildiğiniz halde (ENFAL 27)

Allahın semih ve basir olduğuna inanan insan bu emirlerle uyar ve bu inancın tesiri altında kalır ve hiyanettende uzaklaşır allah ne kadar güzelce sizi öğütlendiriyor şüphesiz allah işiten ve görendir (nisa 58)

 Mü'minler gerçekten kurtuluşa ermişlerdir Onlar ki, namazlarını korku ve huşu ile kılarlar . Onlar ki, faydasız işlerden ve boş sözlerden yüz çevirirler. Onlar ki,mallarının  zekatı verirler. Onlar ki, zinadan kendilerini korurlar. Ancak nakahlandığı kadın veya savaşta ğanime almış oldukları (cariyeler) hariç. Onlarla ilişkilerinden dolayı kınanmazlar. Kim bunun dışına çıkarsa işte onlar haddi aşanlardır. Yine( müminler )onlar ki, emanetlerine ve verdikleri sözlere riâyet ederler. Onlar ki, namazlarını daimen kılarlar ve onu korurlar.. İşte bunlar varis olanların ta kendileridir. Onlar Firdevs cennetlerine varis olurlar. Onlar orada ebedî kalacaklardır.(muminun 1-11) .ayeti kelimede geçen bu sıfatlarla tanıtılan insanlar ancak kurtuluşa erer ve mutlu olurlar emenet fazilettir toplumsal olan bir ahlaktır.allaha ahiret gününe ve büyük olan sevaba inanlar bu vasıflara ters düşmezler.  

Yine rabbimiz kuranda :“Biz emaneti göklere, yere ve dağlara teklif ettik de onlar bunu yüklenmekten çekindiler, korkup endişeye düştüler. Onu insan yüklendi. Çünkü insan çok zalim ve çok cahildir.” (Ahzab: 72)bu ayetteki emanetin anlamı allahın farizeleri allaha  itaat din ve dindeki olan kanunlar ve cezalandırma emirleri kast edilmiştir.emanet itaat ibadet bir yere bırakılan ibadet güven anlamına geldiği gibi allaha itaat allahın insanlar üzerine farz kıldığı yasalar anlamınada gelir ve böylece emanet dini ve dünyavi bütün vacibeleri kapsamaktadır bunları yapan bir kişi mükafatlanır bunları terk edenler ise cezalandırılır bu ufak cisimli olan mahlukun üslenmiş olduğu gücü zayıf ömrü ssınırlı kendi şehvani arzularına yenik düşen yerin ve gökün dağların üslenmesinden korktuğu ve sakındığı kaçtığı bu emaneti insanoğlu onu üstlenip ve gereğinide yerine getiremedi.emanet haytın bütün alanlarında insana doğru yolu gösteren bu doğruluk akide edep muamele toplumsal sorumluluk ve güzel olan ahlak yönü ile emanet bize doğru olan yere götürmektedir bu anlamla emanet bütün toplumların mutluluğununa neden olmuştur emaneti bu şekilde taşımayan toplumlar ise doğru yoldan çıkmış asi toplumlar olmuşlardır bunu terekedeninde onun cezalandırılmasının sebebidir islam ümmeti o günkü bu emaneti ve vefayı doğru bir şekilde taşıdığı o günde toplumlar içerisinde çıkarılmış en hayırlı toplum idi bugünün toplumunun emanete yüz çevirdiği ve toplumlar içerisinde en perişan en sefil bir duruma geldiği gibi bu anlamla emanet tümünü kapsamaktadır enes bin malik resülü ekrem her hutbe verdiğinde şöyle rivayet ediyordu islam peygamberi bize her gutbe verdiğinde şöyle diyordu emaneti olmayan yani emin olmayanın imanı olmaz ehdi ve sözüne riayet etmeyeninde dini olmaz daimen her hutbesinde bize bunu söylerdi.yine ibni mesuddan şöyle rivayet edilmiştir şüpesiz namaz emanettir abdest emanettir güsül çıkarma emanettir tartıyı doğru tartma emanettir ölçeki hakkıyla ölçme  emanettir ve başka şeylerde sayıyordu bunlardan en mühüm olanı insanların yanına indirlen eşyaı saibine geri vermek en öenemli ve şiddetlisi idi buyurdu şeriyatının vacip ettiği islamında  emrettiği toplumunda dini ve dünyavi faydaları koruma noktasında bu toplumun inancı dini aklı malı nefsi neslini korumada emanet anlamına girer ve  ve allaha inanan resula inanan toplumların başındaki idarecilerde bunu koruma ve muhafaza etmek tüm müslamanların yöneticileri üzerine farzdır vaciptir konumuz devam edecek vesselam 


DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'NİN İLK BAŞKAN ADAYI ÇAKA!
CHP'NİN İLK BAŞKAN ADAYI ÇAKA!
İCRADAN SATILIK 2017 MODEL AUDİ A3
İCRADAN SATILIK 2017 MODEL AUDİ A3