Advert
DİNİ GURUPLAR ARASINDA ANLAŞMA
Nevzat ÜLGER

DİNİ GURUPLAR ARASINDA ANLAŞMA

Bu içerik 1953 kez okundu.

        Dini guruplar aşağı yukarı bütün dünya ülkelerinde de var. Bu guruplar bazen legal olabildiği gibi bazen de illegal olabiliyorlar. Hatta bazen legalite görüntüsü altında illegaliteye de mensup olabiliyorlar. Neresinden bakarsak bakalım bir ülkede fikir gurupları da, moda gurupları da, dini guruplar da vardır ve olması da her zaman mümkündür genellikle.

         Diyanet İşleri Başkanlığı da bu gurupların varlığını kabul ettiği için, 15 Temmuz Darbe girişimini esas alarak meşru kabul ettiği 30 sivi toplum kuruluşu ile görüşmeler yaparak, tekrar olumsuz bir tablo ile karşılaşmamak için bu guruplarla beş önemli ilkede birleştiler.

         Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı ve İslam Ararştırmaları (İSAM) Başkanından oluşan ekip bu guruplarla üç konuyu müzakere etti:

         -15 Temmuz darbe girişimi sonrasıdaki hataların tekrarlanmaması için neler yapılabilir?

         -Özgürlüklere müdahale edilmeksizin, ifrat ve tefritten uzak kalınması için neler yapılabilir?

         -İnanç bütünlüğünü korumak adına, guruplar arasına sızmaya çalışan sapkın inanışları önlemek adına, inanç guruplarının denetlemeye başvurmaları konusunda neler yapıabilir?

         Varılan sonuçları itibariyle beş madde tespit edilirken, bu oluşumların kesinlikle devletleştirilmeyeceği konusunda da çalışmanın yapıldığı belirtildi. Üzerinde mutabık kalınan bu beş madde ise şöyledir:

         1-Hiçbir zaman şiddete başvurulmayacaktır. Çünkü şu anda şiddet olgusunu yurt içinde de, yurtdışında da belli guruplarda görebiliyoruz.

         2-Bu guruplar birbirlerini ve hiç kimseyi tekfir etmeyecekler. Yani bu guruplardan hiç biri yalnız kendisini hak bilip kendisi gibi düşünmeyen bir başka gurubu kesinlikle dinden çıkmakla suçlamayacaktır.

         3-Hiçbir gurup kendi dışındaki kişi ve gurubu ötekileştirmeyecektir. Bu ötekileştirme dini bağlamda da, etnik bağlamda da, düşünce bağlamında da yapılmayacaktır.

         4- Hiçbir gurup İslam’ın ana çizgilerinden ayrılmayacaktır. Din bellidir. Haram da bellidir, helal de. Kimse kendi arzusuna göre kırmızı çizgi belirleyemez.

         5-Hiçbir gurup şahız merkezcilik yapmayacak, hiçbir şahıs hakikatin yerine ikame edilmeyecektir. Şahısperestlik yeni bir sapma olmayıp, daha çok siyasi ve ekonomik çıkar eksenli düşünen guruplarda bu konu oldukça çabuk tezahür etmektedir.

         Ayrıca varılan mutabakat sonucuna göre; çocuklara verilen din eğitiminin şeffaf olması ile müfredatların paylaşılması konusunda da anlaşmaya varıldı. Konular üzerinde durmakta yarar var.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X