Advert
TÜRKİYE’DE STATÜKONUN ZEMİNİ
Nevzat ÜLGER

TÜRKİYE’DE STATÜKONUN ZEMİNİ

Bu içerik 1912 kez okundu.

       Eski Bakanlardan Prof. Dr. Ömer Dinçer “Türkiye’de Değişim Yapmak Neden Bu Kadar Zor?” adı altında daha çok 2003-2007 yılları arasında yaşanan ve kamu yönetiminde yeniden yapılanma projesi ekseninde dönen olayları, değişim sürecini, siyasi çıkarlar ve güç mücadelesi yapılırken ülkemizin geleceğinin nasıl göz ardı edildiğini hikaye ettiği nefis bir kitabı yayınlandı.

         AK Parti iktidarının ülkeyi demokratikleştirme  mücadelesinin sadece bir boyutunu “Kamu Yönetiminde Yeniden Yapılanma Projesi” ile ilgili kısmını ele alıyor.  Kitapta; kişi ve kurumların kendi aralarındaki güç dengeleri ve dengesizlikler ile çıkar çatışmalarının, ülkenin huzur ve refahının, uluslar arası rekabet gücünün nasıl önüne geçtiğini okuyorsunuz.

         Dinçer’in bu kitabıyla kameraların ve toplumun göremediği sahne arkası bazı olayların gerçek yüzünü, medya ve bazı siyasilerin Ergenekon tipi yapılanmalardaki görevlerini isim bazında öğreniyorsunuz. Bazı gazetecilerin Ergenekon yapılanması adına neler yaptıklarını belki bizzat kişilerin kendi ağızlarından ifadelerine şahit olunuyor.

         “Ülkede vesayet var mıydı, vesayetin ortakları kimlerdi ve nasıl bir ilişki içerisindeydiler” diye kafasında soru işareti bulunanlar kitabı muhakkak okumalıdırlar. Vesayete boyun eğmeyenlerin veya statükoya teslim olmayanların başına neler geliyor, bunu nasıl ve kimlerle yapıyorlar, yaptıklarını hangi medya ve hangi köşe yazarı ve muhabirle yapıyorlar diye merak edenlerin hayal güçlerini zorlamaları yerine kitabı okumaları daha faydalı olur.

         1950 yılında başlayan “demokrasiye geçiş” sürecinin niçin elli yıldan fazla sürdüğünü kitabı okuyunca çok yakından görmek mümkün.

         1960/27 Mayıs Darbesi, 1971/12 Mart Darbesi, 1980/12 Eylül Darbesi, 1990’lı yıllardaki siyasi istikrarsızlıklar, 1997/28 Şubat Darbesi, 2003/Kasım Sinagog ve İngiltere Başkonsolosluğunun Bombalanması, 2004/Şubat-Mart Laik Cumhuriyet Mitingleri, 2005/ Kasım Şemdinli Umut Kitabevinin Bombalaması, 2006/ Danıştay Cinayeti, 2007/Nisan Malatya Zirve Yayınevi Katliamı, 2007/27 Nisan e-Muhtırası, 2008/Mart AK Parti’yi Kapatma Davası, 2013/Mayıs Gezi Olayları, 2013/ 17-25 Aralaık yargı operasyonu ve diğer birtakım olayların aslında değişimi engellemek adına niçin ve nasıl yapıldığını merak mı ediyorsunuz? Ömer Dinçer’in kitabını okuyun.

         Malumu ilan olacak ama, “ülkemizde siyaset, maalesef derinlemesine felsefi düşünceler ve ahlaki değerler taşıyan ilke ve politikalar üzerinden değil, yüzeysel  güç dengeleri ve çıkar hesapları üzerinden yapılıyor” olmasını siyasetin içinde olan, yalnız bir siyasetçi değil, aynı zamanda konunun uzmanı birinden dinlerken insan üzülüyor elbette. Bakanlara ve Başbakan’a rağmen askeri ve sivil bürokrasinin isim isim nasıl defans yaptığını toplumun dinlediği ancak gerçek yüzünü kitabı okuyunca anlaşılan ne kadar da basitlikler var. Algı operasyonu hem ülkemizde hem de dünyada böyle yapılıyor maalesef!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X