Advert
KİM HANGİ SİYASİ KANALDAN GELİYOR?
Nevzat ÜLGER

KİM HANGİ SİYASİ KANALDAN GELİYOR?

Bu içerik 2066 kez okundu.

         1-Necmettin Erbakan’ın siyasi olarak 1969 yılında başlattığı Miili Görüş -hareketinden üç Cumhurbaşkanı, altı Başbakan çıktı.

         Cumhurbaşkanları; Turgut Özal, Abdullah Gül ve R.Tayyip Erdoğan.

         Başbakanlar; Turgut Özal, Necmettin Erbakan, Abdullah Gül, R. Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım.

         2-1980 öncesinin illegal Türkiye İşçi Köylü Partisi’nin (TİKP) başkanı Doğu Perincek. Doğu Perincek’in yayınladığı Proleter Aydınlık dergisin yazar kadrosunda; Cengiz Çandar, Şahin Alpay, Gülay Göktürk, Halil Berktay, Oral Çalışlar var. Şimdi “ulusalcılık” yapıyorlar.

        3- Nazım Hikmet; Hasan Enver Paşa’nın kızı Celile Hanımla, Vali Nazım Paşa’nın oğlu Matbuat Genel Müdürü Hikmet Bey’in oğludur. Şair Oktay Rıfat’la teyze çocuklarıdır.

         Nazım Hikmetİn annesi Ali Fuat Cebesoyla teyze çocukları. Nazım Hikmetin büyük teyzesinin torunu, Türkiye İşçi Partisi’nin ilk genel başkanı Mehmet Ali Aybar’dır.  Mehmet Ali Aybar’ın babası da; 31 Mart Vakası’nı bastırmak için Selanik’ten gelen Hareket Ordusu’nun ilk komutanı Hüseyin Hüsnü Paşa’dır.

         4- İslam dünyasında en çok seyredilen “ÇAĞRI” filminin yapımcısı Mustafa Akad. Film 1976 yılı yapımlı. Finansörü Libya lideri M. Kaddafi. Mustafa Akad 2005 yılında Ürdün’de öldürüldü. Kaddafi 2011 yılında ABD tarafından adeta yaptıklarına misilleme olsun diye vahşice öldürüldü. Mustafa Akad üç önemli film yapmak istemişti; Çağrı, İstanbul’un Fethi ve Selahaddin Eyyübi.

         5- Kamus-i Türki’nin yazarı Şemsettin Sami, Galatasaray kulübününkurucusu ve iki dönem de kulüp başkanlığı yapmış olan ve ismi stada verilen Ail Sami Yen’in babasıdır.

         6- Türkiye’de sanayileşme ve uçak sanayii denilince ilk akla gelen isim şüphesiz Nuri Demirağ’dır. Nuri Demirağ’ın torunu, meşhur karikaturist Salih Memecan’ın eşi ve AK Parti eski milletvekili Nursuna Memecan’dır. Ayrıca film yapımcısı Turgut Demirağ’da Nuri Demirağ’ın yeğeni ve ünlü oyuncu ve müzisyen Melike Demirağ olup o da Şanar Yurdatapan’la evlidir. Bu arada Turgut Demirağ’ın diğer kızı Nevbahar Hanım da Vehbi Koç’un torunu Ali Koç ile evlidir.

         Tabi Nuri Demirağ oldukça renkli bir simadır. Mesela o “Milli Kalkınma Partisi”nin kurucusudur ve partinin kurucuları arasında Cevat Rıfat Atilhan da vardır. Ünlü senarist Bülent Oran da Cevat Rıfat Atilhan’ın oğludur. Malum Bülent Oran’ın eşi de yine ünlü senarist Ayşe Şasa’dır. Ayşe Şasa; Milli Mücadele’nin önemli isimlerinden Rauf Orbay’ın da yeğenidir.

         Aslında bu isimleri ve silsileleri biraz da, Türkiye’de biryerlere gelmek için yükseklerde doğmak gerektiğini anlatmak için yazıyorum. Milli Görüş Hareketi istisna gibi geliyor ama, hareketin başlatıcısının bireysel inancı ve bir dava adamı olmasının yanında, onun da yükseklerde doğduğunu bilmek gerekir. Eğer yükseklerde doğmamış olsaydı belki de bu gün Türkiye’ye başkaları idare ediyor olabilirdi. Fikrin sahiplerinin cezalandırılıp cezalandırılmayacakları da ayrı bir yazı konusudur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X