Advert
HARPUT ÇALIŞTAYI
Nevzat ÜLGER

HARPUT ÇALIŞTAYI

Bu içerik 1931 kez okundu.

 

Elazığ’ın 1863 yılından önceki eski yerleşim merkezi olan Harput, esas olarak 1834 yılından itibaren merkez olma durumunu bu günkü şehir merkezinin bulunduğu mezraya kaydırarak bir değişim yaşamıştır. O günden beri Harput artık “Yukarı Şehir” olarak ünlenmiş, bazen gezi yeri bazen nostaljik bir mekan olarak varlığını sürdürmüştür.

 

      İlimizin bu eski yerleşim yeri olan mekanların hem bugünkü mevcut halini ortaya koymak hem de neler yapılabileceğini tespit ederek bir gelecek vizyonu hazırlamak maksadıyla Valilikçe Harput’ta bir “Harput Çalıştayı” yapılmıştır.

 

      Orda kimlerin neleri konuştuğunu basından okuyarak öğrenmeye çalışıyoruz. Sayısı fazla olmasa da her halde konunun uzmanları toplantıya davet edilmiş olmalıdırlar.

 

      Basından öğrendiğimiz kadarıyla katılımcıların bir kısmı çağrılmışken sırf konuşmuş olmak için üçer cümle ile sadece 4.000 yıllık tarihi geçmişten bahsederek toplantıda ispatı vücut etmişler. Ancak konu hakkında söyleyecek sözü olanlar ise gelecek vizyonu çizmişlerdir. Mesela Şehir Plancısı Gülay Çetintaş’ın “Harput’u yenileme çalışmalarında her şey birebir yapılmayabilir. Bizden de geleceğe bir şeyler bırakmalıyız. Ama genel planda sırıtacak bir şey olmadan.” sözleri dikkate alınmalıdır. Keza Mithat Coşkun’un sunumu ve İlhan Oğuz Akdemir’in söyledikleri, Gazeteci Zeki Geçgil’in ve Diyanet Eğitim Merkezi Müdürü’nün söyledikleri hassas vurgular oldukça önemli geldi bana. Keza Burak Soylu ile Şamil Cengiz Yılmaz’ın söyledikleri de işin içinde olanların sözleri olup, üzerinde önemle düşünülmelidir. Aynı konuda Bedrettin Keleştimur da benzer şeyler söylüyor zaten.

 

      Bu toplantıda toplantıyı düzenleyen Vali Ömer Faruk Koçak ile Belediye Başkanı Mücahit Yanılmazın toplantıda söyledikleri ile bundan sonra söyleyecekleri önemlidir ve dikkatle takip etmek gerekir. Çünkü bunlardan biri “Devletin Temsilcisi ve Hükümet Kararlarının Uygulayıcısı”, diğeri de halkın temsilcisi ve doğrudan doğruya tatbikat makamıdır. Belediye Başkanı Yanılmaz’ın “Geçmişi yansıtacağız diye Medine’ye nasıl putlar dikilemezse, Harput’ta da İslam’dan vazgeçmeyeceğiz” cümlesi oldukça önemlidir ve bu toplantıda sırf şov maksatlı bulunan bedeni cesameti oldukça iri ve hantal zata da bir cevap niteliğindedir. Bu ülke bir zamanlar dışarıda birilerinin hoşuna gitmesi için İslam öncesi isimlerle ve şekillerle çok ilgilenmişti de aferin mi almıştı? Zaten Yanılmaz tarihte koymuş; 1085. Ayrıca Harput’u canlandırmanın yolunun da,  insanları oraya çekmekle olacağını söylüyor Yanılmaz.

 

      Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Ali Şekerdağ; Elazığ için önemli şeyler söylüyor. Başkanlıkta ki uzun tecrübesinin de katkısı ile bana göre oldukça dikkatle takip edilmelidir. Şekerdağ “Elazığ 2023 Manifestosu” adı altında odaya hazırlattığı beyannamesinde birçok konuda önemli konu başlıkları ve hedefler çiziyor. Bunlar aynı zaman şehrin de beklentileridir. Yerel yönetimlerle ilgili olanları ile Kültür ve Turizm’i ilgilendirenleri tam da konumuzla alakalı zaten:

 

1-      Kentsel dönüşüm. (Harput ve birçok yer bu yolla cazibe merkezi haline gelebilir.)

 

2-      Yeni toplu konut alanları. (Bu başlık Harput için de geçerlidir.)

 

3-      Kent içi ulaşım ve park sorunu. (Harput içinde konunun önemi var.)

 

4-      Kapalı Çarşı, Buğday Meydanı ve çevresinin restorasyonu.(Belediye Başkanının da  de seçimlerdeki taahhüdüydü.)

 

5-      Harput Koruma Amaçlı Planının Uygulanması.

 

     Bu konular Harput’la da ilgili olduğu için onları buraya aldım Bu konularla ilgili olarak Sayın Belediye Başkanı da daha vurucu bir toplantı ve uygulama yapabilir ve zannederim konu sıcağı sıcağına uygulamaya alınabilir.

 

      Tabi biz burada henüz 4 ve 5 yıldızlı bir oteli bulunmayan bir vilayetten, temel değerleri on yıldır şekilde boğulmuş bir şehirden, Ergenekon etkisini on yıldır iyice hissetmiş bir şehirden bahsediyoruz. Bu şehir henüz bu yapılanmaya hizmet eden bürokratlarını değiştirememiş bir siyasi yapıdır. Bu bürokratlardan Başbakan bile yakınıyor ama ne hikmetse bizim Milletvekillerimiz onları değiştirmek bir tarafa onlardan yakınamıyorlar bile. Belki bu ıskalama bürokratların her devre göre oynama becerilerinden de gelebilir.

 

      Sayın Mücahit Yanılmaz Beyefendi, bu sıkıntıları aşmak görevi size düşüyor. Yardımcı olmak görevi de her Elazığlıya düşüyor. Sayın Vali ve Sayın belediye Başkanı, halkın sizden beklentileri var, lütfen halkın beklentilerini karşılayın. Allah yardımcınız olsun.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X