Advert
28 ŞUBAT 1997
Nevzat ÜLGER

28 ŞUBAT 1997

Bu içerik 2034 kez okundu.

          Şubat ayındayız. Şubat denilince akla ilk gelen; birçok insanın baskı ve zulüm gördüğü, birçok insanın işini ve huzurunu kaybettiği, birçok insanın okumak, çalışmak, ikamet etmek için yurt dışına gittiği-kaçtığı “28 ŞUBAT 1997” yılı akıllara geliyor.

         1989 yılında komünist Rusya'nın dağılması ile ABD için komünistler artık tehlike arz etmiyordu. ABD bütün dikkatini büyük çoğunlukla Müslümanların yaşadığı, özellikle Büyük İsrail’i engelleyen devletlere çevirmişti.

         Önce 1. Körfez Savaşı ile hem dünyanın en büyük ikinci petrol rezervlerine el koydu hem de Irak, İsrail için tehlike olmaktan çıkarıldı. Bunun ardından kurduğu “Çekiç Güç” ile bölgenin istikrarını bozarak “Kuzey Irak’ta bir Kürt Devleti” kurmaya doğru adımlar attı.

         Bu gelişmeleri durdurmak için büyük çaba sarfeden Jandarma genel Komutanı Eşref Bitlis’in uçağı 17 Şubat 1993 günü bir sabotajla düşürülürken, Cumhurbaşkanı Turgut Özal 17 Nisan 1993 günü şaibeli bir şekilde hayatını kaybetti. Bir ABD yetkilisi “Türkiye’nin fundamentalistlerin eline geçmemesi için” önlem alınmasını istiyordu.

         İşte bu puslu havada 1995 yılında genel seçimler yapıldı ve RP % 21,4 oy alarak birinci parti oldu. İsrail’in açıktan engellemesine rağmen 28 Haziran 1996 günü Erbakan 54. Hükümeti, RP+DYP (REFAH-YOL) olarak kurdu.

         Bunun ardından verimli çalışmalar yapan REFAH-YOL hükumeti birçok ilki gerçekleştirerek, düşük gelirli insanlara büyük nefes aldırdı. İçerde havuz sistemi, denk bütçe, çalışanlara %50 zam gibi yeniliklerle birlikte, yurt dışında da D-8 oluşumunu sağladı.

         NATO’daki yeni konsepte uyumlu olmak için stratejik konsepte değişikliğe gidilerek Türkiye'nin baş belası PKK tehlike sıralamasında aşağılara çekilerek irtica adı altında Müslümanlar birinci sıraya alındı. Böylece Kur’an Kursları, İmam Hatipler, üniversitelerdeki başörtülü kız öğrenciler, İslami hassasiyeti olan kişi ve kuruluşlar hedef tahtasına oturtuldu.

         28 Şubat 1997 günü yapılan MGK toplantısında daha önceden hazırlanmış 18 maddeyi zorla kabul ettirdiler. “Askeri muhtıra verilerek darbe gerçekleştirildi. Bu kez TSK mektup ve silah kullanmadı, basını kullandı.”

         16 Şubat 1999 günü uzun bir süredir haber alınamayan PKK elebaşı Abdullah Öcalan Kenya’dan Ankara’ya getirildi. Olay hakkında konuşan Başbakan Bülent Ecevit; “Abdullah Öcalan’ın niye getirildiğini hala anlamış değilim” dedi.

         Yapılan seçimin ardından DSP+ANAP+MHP hükumeti kuruldu. Özal döneminde 4 milyar dolar faiz ödenirken bu hükumet döneminde 25 milyar dolar ödenmeye başladı. ABD’li Fischer’in telkiniyle Kemal Derviş ekonominin patronu oldu. Rahşan Hanım elini çabuk tutmasaydı Ecevit hastaneden çıkamayacak, DSP’nin yerini de Kemal Derviş-İsmail Cem ikilisi alacaktı. Yapamadılar.

         3 Ekim 2002 genel seçimlerinde bu üç parti de baraj altında kaldı. AK Parti oyların % 34’ünü alarak yeni bir sayfa açtı.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X