Advert
BİRKAÇ KONU VE FIRAT TV
Nevzat ÜLGER

BİRKAÇ KONU VE FIRAT TV

Bu içerik 2009 kez okundu.

         İsmail Kara kitabına; “Cumhuriyet Türkiyesi’nde Bir Mesele Olarak İslam” ismini koymuş.

         Haklı. Çünkü Türkiye en zorlu sınavı inancıyla verdi. Hatta dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay 1968 yılında yaptığı Umre ziyaretinin resimlerini yaktırmıştı.

         1997 yılında Başbakan Necmettin Erbakan hacca gittiği için ülkenin bir kuvvet komutanının hakaretlerine maruz kalırken, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel paşayı savunmuş ve “Paşanın öfkesi bir boşalmadır” demişti.

         Şimdi bir Genel Kurmay Başkanı, Cumhurbaşkanı ile birlikte Umre yaptı ve resimleri yayınlandı. Nereden nereye demek mi gerekiyor yoksa olması gereken zaten budur demek mi? Çünkü askerlik kurumu tarif edilirken “Peygamber Ocağı” deniyor zaten.

                                                   *

         Türkiye hızla değişiyor ama bu değişime direnenler de var, değişimin olmasından rahatsız olanlar da. Geçtiğimiz hafta İstanbul’da bir minibüste başörtülü bir kızımıza, olgun sayılabilecek yaştaki bir başka hanımın çok ilkel bir davranışla saldırması ve kızın başındaki başörtüsünü çekip alması, Türkiye’de islamofobi’nin varlığını kanıtladı. Malum İslamofobi’nin kökleri Ortaçağa’a dayanıyor. Yaşanan olayın bin yıl öncesinden hiç farkı yok. Adeta pagan bir inanç mensubunun hak din mensubu bir bireye saldırması gibi bir olay. Hatırlanacağı gibi, Charlie Hebdo saldırısından sonra çizilen karikatürü Türkiye’de bir mizah dergisinin aynen yayınlanması da İslam’ı kötüleme anlamında yapılıyordu. Lüks bir otomobil kullanan başörtülü bir hanımı gördüklerinde hala tansiyonu yükselenler var. Oligarjizm.

                                                     *

         Batı artık ciddi olarak sekülarizmle mücadeleye başladı. Hani o güzel adam da öyle demişti ya; “Ellerimizle helvadan yaptığımız putlara önce tapar, sonra da açıkınca onu yerdik.” Batının yaptığı da bu.  Artık Hıristiyanlık, Batı’da gençlere bir amaç ve hedef vermiyor. Batılı gençler İslam’a daha çok ilgi göstermeye başladılar. DEAŞ örgütüne kaydolan militanların en az yarısı Batılı gençler. Gerçi ABD Başkanı Trump, “DEAŞ’ı Obama kurdu” diyor zaten. Bütün kurumları ile çöküşe geçen Batı’nın en büyük açmazı, kapitalizmi yaşatmak uğruna Hıristiyanlığı beşeri bir din haline getirmesidir.

                                                      *

         Fırat TV’yi ve Zülfü Bal’ı tebrik ederim. Sabahları büyük bir başarı ile yaptığı programlar beğeni topluyor. Hem konuşma tekniği hem Türkçeyi kullanma biçimi hem de sahne profili oldukça güzel. Demek ki değişimi yakalayan sunucu ve programlar seyrediliyor. Ağır Abi dönemleri artık aut. Konuklarını seçerken ve onları konuştururken Zülfü Bal büyük beceri gösteriyor. Tebrikler.

                                                       *

         Kısa notlara yine devam ederiz. Kalın sağlıcakla.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X