Advert
KAPİTALİZM DÜNYAYI KAVURUYOR
Nevzat ÜLGER

KAPİTALİZM DÜNYAYI KAVURUYOR

Bu içerik 1928 kez okundu.

         Dünyanın büyük bir bölümünde sıkıntılar var. Nedeni kapitalizm ve benzeri insan merkezli olmayan sistemler.

         AB’nin ilk kurucularından İngiltere, Brexit kararı ile AB’den ayrılmak istiyor. Karar mahkemelerce bozulsa bile, yeni seçimde Brexit’ten yana olan partiler kazanacaktır.

         Trump ABD’de deprem üstüne depremler meydana getiriyor. Öyle artçı depremler falan değil,  şiddeti yüksek depremler meydana geliyor. Trump düşürülse bile, yeni seçimde yine Trump benzeri liderler gelecektir.

         Azerbeycan’da Devlet Başkanı eşini Cumhurbaşkanı Yardımcısı yaptı. Kimsenin de gıkı çıkmadı. Yarın, “ben  ölünceye kadar artık seçim yok” da diyebilir. Ancak lehinde konuşmak isteyenler de pek olmadı birkaç salağın dışında.

         Dünyada bu gün itibariyle sekiz kişinin serveti 3,5 milyar insanın servetinden fazla. Diğer bir ifade ile 3,5 milyar insanın serveti alınmış ve bu sekiz kişiye verilmiş. Şimdi bu 3,5 milyar insan bu sekiz kişiye “bizim haklarımızı siz mi çaldınız” dediği zamanda, Trump hemen kızıyor ve şimdilik 7 ülkeye, gelecekte 57 ülkeye ABD’ye giriş yasağı koyuyor. Ne de olsa Trump da dünyanın 156. zengini değil mi?  Hangi çalışmanın, hangi ticaretin, hangi üretimin ne kadar kazandıracağı artık sır değil. Tabi “legal hırsızlık” gibi bir kavramın olduğunu da kabul ediyorum.

         Trump, çok eskilerde kalmış olan “ithal ikameci Model”e dönmek istiyor. Malum “ithal kameci” modelde yalnız birkaç firma kazanır. Biz bu filmi Turgut Özal gelinceye kadar çok seyrettik ve daha önemlisi üç kuruş avanta için ne kadar çok yazar-çizer bu modeli methetti.  Bundan dolayı rahmetli Özal’ı halk sevdi ama yüzde beşlik azınlık hiç ama hiç sevmedi. Cenazesindeki kalabalık buna şahittir.

         Artık yalnız asgari ücretle çalışan insanlarla boşta gezen insanlar fakirleşmiyor, daha çok kazanmak isteyen “muhteris” şirketler yüzünden diğer çalışanlar da fakirleşiyor. Takip edilen politikalar 3-5 kişiye hizmet ederse halkın büyük bir bölümü fakirleşir.

         Şimdi Batı’da seçimler var. Göreceksiniz 2-3 yıl içinde 3-5 ülkede de Trump benzeri liderler seçimi kazanacaklar. Çünkü insanlık bu bozuk ücret sistemini parçalamak istiyor.

         Türkiye’nin en büyük avantaşı, halkın eğilimlerini oldukça dikkate alan bir Erdoğan’ın olmasıdır. Erdoğan atacağı her adım için, kendine özgü kurum, kuruluş ve şahıslar kanalıyla elde ettiği bilgileri değerlendirerek işlem yapmaktadır. Geçmişte birçok uygulamadan vazgeçtiğini hiçbir komplekse kapılmadan söylemiş ve uygulamayı durdurmuştur. Erdoğan’ın bu hassasiyeti Türkiye için önemli bir fırsattır. Keza yaptığı işlerin aleyhinde yazan-çizenleri dikkate almakla birlikte, genellikle kendine özgü değerlendirmeri sonucunun müspet olması halinde uygulamaya devam etmektedir. Onun halka önem vermesi sonucunda da ülkemiz; 2002 öncesine göre düşman çatlatacak seviyede gelişmiş ve haritadaki yerini herkese öğretmiştir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gazi Caddesi'nde Korku Dolu Anlar Yaşandı
Gazi Caddesi'nde Korku Dolu Anlar Yaşandı