Advert
28 ŞUBAT-KÜLTÜR MÜDÜRÜ-KAMU ARAÇLARI-İŞSİZLİK
Nevzat ÜLGER

28 ŞUBAT-KÜLTÜR MÜDÜRÜ-KAMU ARAÇLARI-İŞSİZLİK

Bu içerik 2035 kez okundu.

        28 Şubat Postmodern Darbesi’nin üzerinden 20 yıl geçti. Darbe destekçisi ve şakşakçısı olan birçok kişi ve kurum, şimdilerde darbe yaptıkları adamın arkasından timsah gözyaşları döküyor. Belki de cidden hata yaptıklarını anlamış olabilirler.

         Kayıtdışı ekonominin, kayıtdışı din söylemlerinin ve kayıtdışı siyasetin en zirve yaptığı zaman dilimi “darbe” dönemleridir. Süleyman Karagülle haklı galiba; “Darbeleri esas yaptıranlar, en çok kazancı darbe dönemlerinde elde eden büyük sermayedir” diyor. Bu arada Cemil Çiçek’in El Cezire’deki mülakatını da iyi okumak gerekir.

                                                  *

         Atamalarda “yeterlilik” kavramı esas alınmalıdır elbette. İlimizde boşalan Kültür Müdürü kadrosuna atanması en uygun isim Kültür Müdür Yardımcısı Selahattin Yazar diye düşünülüp ilgililerine de iletilmesine rağmen atanmayınca, Selahattin Yazar da “Maarif Vakfı”nca Gine’deki okulların koordinasyonu için ilgili ülkeye görevlendirildi. Selahattin Yazar’ın yabancı dili var, yurtdışı tecrübesi var, Elazığ kültür ve sanat hayatını çok yakından biliyor, resim ve hat sanatında özellikleri var ama nedense “yeterlilik” konusu dikkate alınmadı.

                                                  *

         Acaba kazanamadığımız için mi paylaşamıyoruz? Malum, OECD ülkeleri arasında gelir dağılımı en bozuk üç ülke; Şili, Meksika ve Türkiye.

         Mesela kamudaki toplam araç sayısı 3-4 milyon arasında. Bunların önemli bir kısmı da ne demekse “makam aracı.” Bu şehirdeki ilgili-ilgisiz her toplantıya, sanki katılmazsa olmaz gibi, her daire müdürü, belki yardımcıları da ayrı olmak üzere resmi araçla bu toplantılara hiç sektirmeden katılıyor. Peki bu araçların giderini halk ödemiyor mu? Halbuki bu araçlara ödenen paraları özel sektöre verirsek acaba kaç ailenin sofrasına aş olur, iyi düşünmek gerekir. Esas olarak kamu araçlarını kullanma yönetmelikleri var, uygulanır ve takip edilirse.

                                                       *

         İşsiz insan hayal da kuramaz. İşsiz insan geleceğini de kurgulayamaz. Hatta işsiz insan bireysel olarak yapması gerekenleri dahi yerine getiremez. İnsanlar işsiz oldukları başka illere bir umut kapısı olur diye göç ederler. İnsanlar hala daha kırık yıl önce yapılmış “Kibar Feyzo” filmini seyrediyorsa, “Maho Ağa” tiplemesinden zevkle bahsediyorsa, biraz nostalji vardır ama daha yapmamız gereken ço iş var demektir.

         Şehirleri koruyanlar yalnız emniyet güçleri değil, işi olan ve o şehri sahiplenen insanlardır. Yeni iş alanları ve yeni yatırımlar işsizliği azaltacağı gibi şehirlerin sahiplenenlerin sayısını da artıracaktır.

         Kişi başına düşen milli gelir artı elbette ama adil gelir dağılımını müntazırdır büyük kitle.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X