Advert
SEZA ÇİMENTO VE AÇIK’LAR (SSCS)
Nevzat ÜLGER

SEZA ÇİMENTO VE AÇIK’LAR (SSCS)

Bu içerik 2382 kez okundu.

         3 Mart 2017 günü, daha önceden haberli olarak Baskil’in Pınarlı köyü sınırları içinde 800 dönümlük bir mekana kurulmuş olan SSCS Çimento (Sezai-Yasemin Açık Çimento) tesislerini üç arkadaş gezdik ve iftihar ederek döndük. Üç kişilik kafilemiz; önemli iş adamlarımızdan Orhan Elgin, F.Ü. Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Vedat Tanyıldızı ve Nevzat Ülger’den oluşuyordu.

         Malum, Prof.Dr. Yasemin Açık; Elazığ İşkadınları Derneği (ELİKAD) Başkanı, TÜRKKONFED’in de Genel Başakan Yardımcısı. Eşi Sezai Açık’la birlikte kurdukları çimento fabrikasının ismi “SEZA ÇİMENTO.”

        Yerel kalkınmaya katkı açısından istihdam, hizmet ve kalkınma anlamında Elazığ ve bölge için çok önemli bir yatırım.

         Günlük 5.000 ton/gün klinker, 6.000 ton/gün çimento üretim kapasiteli, en son teknolojiye göre yüzde yüz yerli teknik elemanlarca kurulmuş olan fabrika her şeyden önce çevre dostu bir kuruluş. Yetkilileri bu konuda Türkiye’de iddialıyız diyorlar.

         Ziyaret ettiğimiz gün itibariyle çalışan insan sayısı 474 kişi. Bunlardan 48’i mühendis olmak üzere 100 kişisi beyaz yakalı, 374 kişisi de mavi yakalı.  Bunlar direkt çalışan insanlar. Bir de endirekt çalışan insanlarla tedarikçiler de düşünüldüğünde yaklaşık 10 bin kişiye iş ve aş kapısı demektir.  Demek ki bu tesis ilimizdeki işsiz sayısını azaltma yönüyle etkili olan birkaç önemli kuruluşlarımızdan biridir. Bu tesisin ilimizin kalkınmasına ve başka tesislerin kurulmasına öncülük edeceğine inanıyorum. Özellikle yeni yapılmakta olan Malatya Yolu-Kuşsarayı arasındaki yol, en azından bu çevreye ziraate dayalı sanayii davet edecek, tarımı olumlu etkileyecek, belki de mermercilik için yeni yatırımlara kapı aralayacaktır diye düşünüyorum. Çünkü karineleri çok açık.

         Çalışmak için müracaat eden, tesise komşu olan ilçe ve köylerdeki insanların yüzde seksenine iş verilmiş. Hatta Fabrika müdürü Mehmet Ali Baysal’ın ifadesine göre, komşu köylerden müracaatı reddedilen kimse yok. Hem çalışanlar için hem de çalıştıranlar için büyük bir mutluluk.

         Tesisin birkaç bölümünde 4.0 model uygulanıyor. Belki bunun da etkisi ile tesis temizlikte ve üretimde Türkiye genelinde sıralamaya rahatlıkla girebilecek özelliklere sahip.

         Yatırıma 2014 yılında başladıklarını söyledi Mehmet Ali Baysal. Demek ki oldukça hızla tamamlanmış bir kuruluş SEZA ÇİMENTO. Tesisten temaşa edilen Karakaya Barajı’nın yükselttiği baraj sularının varlığı ve çevreye sağladığı güzelliğin, zaten kar tutmayan İzolu Bölgesi’ne yeni yatırımları çekeceğinden emin olun şüphe etmiyorum.

         Yatırımı gerçekleştiren “SSCS Çimento” sahipleri Prof. Dr. Yasemin Açık ve Sezai Açık, Elazığ’da yılın “Yatırımcı İş Adamları” kategorisinde değerlendirilmelidir diye düşünüyorum. İltifat marifete tabi ise, bundan daha faydalı ve yerinde bir marifet mi olur? İki iş insanımızı da yürekten kutluyorum. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X