Advert
MÜSLÜMAN NÜFUS ARTIYOR
Nevzat ÜLGER

MÜSLÜMAN NÜFUS ARTIYOR

Bu içerik 2416 kez okundu.

        Amerikan bağımsız düşünce ve araştırma kuruluşu PRC yayınladığı "Dünya Dinlerinin Geleceği: Nüfus Artış Öngörüleri 2010 - 2050" adlı rapora göre, 2100 yılında dünyada Hristiyan'dan fazla Müslüman olacak.

          Raporda İslam dinine mensup kişilerin yüksek doğurganlık oranları sebebi ile dünyanın en hızlı büyüyen nüfusu olduğu açıklanıyor.

          Hindistan’ın çoğunluğu Hindu olsa da en çok Müslüman barındıran ülke haline geleceği de belirtiliyor.

         2050 ile 2070 yılları arasında dünyada yaşayan her 10 Hıristiyan’dan dördünün sahra altı Afrika’da yaşayacağı bilgisi var. 

         Müslümanlar arasında kişi başı doğurganlık oranı 3,1 iken, Hıristiyan kadınlarda bu oran 2,7.

         2050 yılında 66 milyon Hıristiyan’ın ateist olması ya da din değiştirmesinin beklendiği de öne sürüyor. Bu rakamın daha fazla olacağını düşünüyorum ben. Çünkü Hıristiyan nüfusun büyük bir bölümü, özellikle Protestanlık anlayışının vahyi olmayıp birçok yönüyle beşeri bir din haline geldiğini yüksek sesle dillendirmeye başladı.

         2010 yılı itibariyle, 6,9 milyarlık dünya nüfusunun dinlere göre dağılımı şöyle:

         %32 Hıristiyan, %23 Müslüman, %15 Hindu, %7 Budist, Binde 2 Yahudi. Dünyada %2 ateist. (Türkiye’de de aynı rakam)

          2070’de dünya nüfusunun 9,3 milyara ulaşması, 2 milyar 918 milyon 70 bin kişinin Hıristiyan, 2 milyar 761 milyon 480 bin kişinin ise Müslüman olması öngörülüyor. Yani Hıristiyanlar dünya nüfusunun yüzde 31’ini, Müslümanlar ise yüzde 30’unu oluşturacak.

         2100'de ise yeryüzünde yaşayan insanların yüzde 35'i Müslüman, yüzde 34'ü Hristiyan olacak.

         2050 yılında halen 14 milyondan biraz daha az olan Yahudilerin sayısının 16  milyon olması bekleniyor. Yahudilik, diğer dinlere mensup kişilere nazaran daha düşük doğum oranı sebebiyle dünya nüfusu içinde çok küçük bir azınlık haline gelecek.

          PRC’nin tahminine göre, şayet mevcut demografik eğilimler bu şekilde devam ederse, Müslümanların sayısı, bu yüzyılın sonuna kadar Hristiyanların sayısını aşmayı bekliyor.

          Müslümanların dini, fikir ve uygulamaları tevhid inancı üzerinde birleşmiştir. Ve bu inanç dahilinde oruç, namaz gibi uygulamalar oldukça yaygındır. Ancak diğer konularda Müslümanlar birbirinden farklı düşünebilmektedir. Mesela Afgan Müslümanlarının yüzde 99’u, Irak Müslümanlarının yüzde 91’i ve Pakistan Müslümanlarının yüzde 84’ü Şeriat’ın resmi hukuk kuralları olması gerektiğini savunuyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AFAD, TOPLANAN YARDIM MİKTARINI AÇIKLADI
AFAD, TOPLANAN YARDIM MİKTARINI AÇIKLADI
ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ DEPOLARI, YARDIM MALZEMELERİ İÇİN TAHSİS EDİLDİ
ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ DEPOLARI, YARDIM MALZEMELERİ İÇİN TAHSİS EDİLDİ