Advert
YENİ  28 ŞUBAT PEŞİNDE OLANLAR VAR
Nevzat ÜLGER

YENİ 28 ŞUBAT PEŞİNDE OLANLAR VAR

Bu içerik 2023 kez okundu.

         28 Şubat denilince insanlarımızın aklına düşüncenin yasaklanması, başörtüsü, eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi, ticaret erbabı ile birlikte muhafazakar kitlenin takibe alınması, yargı ve bürokrasiye askerlerce brifing verilmesi vd geliyor.

         Ancak o dönemde (1997-2002) bu işleri yalnız başına askerlerin yaptığı gibi bir algı vardı. Halbuki sonradan anlaşıldı ki dış destekler bir tarafa işin arkasında Ergenekon örgütü, FETÖ, yargı bürokrasisi, bazı sendikalar ve TÜSİAD mensubu bir hayli iş adamı da var.

         O dönemin davasına bakan yargı mensuplarının çoğunluğunun FETÖ mensubu olduğu 17-25 Aralık 2013 olaylarından sonra iyice netleşti.

         28 Şubat olayında muharrik unsur FETÖ, tabanca görevi ise Ergenekon örgütüydü. Çünkü bu mekanizma AK Parti’nin 2002 yılının Aralık ayından itibaren iktidara gelmesinden belki 2012 yılına kadar, belki 2013 yılına kadar devam etti.

         Tabi şimdi çok dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü sol Kemalistler ve Ergenekoncular şimdi bütün muhafazakarların devlet mekanizmasının dışına çıkarılmasına çalışıyorlar. Hatta 28 Şubat cezalılarının tekrar cezalandırılmalarına çalışanlar var. Ergenekon mensupları tahliye edilirken, 28 Şubat mağdurlarından hala mağduriyeti devam edenler var. Zaten Perincek de “irticai kadrolar temizlendi, şimdi yargı hep bizim istediğimiz gibi” derken bu düşüncemizi teyit ediyor. Salih Mirzabeyoğlu’nun davasının güçlükle yenilenmesi de bu düşüncemizi destekliyor.

         Bana öyle geliyor ki Ergenekon ve FETÖ birlikte yeni oluşumun peşindeler. Neden? Hürriyet gazetesi 28 Şubat dönemindeki bir başlığı neden 26 Şubat 2017 tarihinde atıyor? Bir yetkili diyerek attığı başlıkla kime mesaj veriyor? Herhangi bir kurumdaki “tehlikeli” bir ferdi bulan istihbarat nasıl bu yetkiliyi bilemez? Hem de OHAL döneminde bu ve benzeri manşetler niçin atılır? Hürriyet gazetesinin muhafazakarlar için manşet atmak bir tarafa, onları muhatab dahi almayacağını iyi bilmek gerekir diye düşünüyorum.

         Algı üzerinden gitmektense, görünen üzerinden hareket etmek daha gerçekçi olmaz mı acaba?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X