Advert
BÜYÜK ANNE TORUNUNA PARA İLE BAKIYOR
Nevzat ÜLGER

BÜYÜK ANNE TORUNUNA PARA İLE BAKIYOR

Bu içerik 1989 kez okundu.

      Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi diyor ki; “Bir büyükanneye torununa baktığı için para vermek pek doğru gelmiyor bana. Bizim değerlerimiz var. Ama ekonomik anlamda her halde artı bir desteği olacaktır.”

         Sayın bakan bu uygulamayı ekonomik olarak, annenin çalışmasını doğru buluyor ama geleneksel olarak bu yaklaşıma belki geleneği bozucu olarak bakıyor.

          İŞSİZLİK

          Türkiye’de nüfusumuz yılda bir milyon artıyor. Yani heryıl 500 bin insana iş ve 300 bin konut gerekiyor. (TÜİK) verilerine göre 2016 Aralık ayına göre işsizlik oranı % 12,7 olmuş. Hükümetin 2017 yılı itibariyle başlattığı “İstihdam Seferberliği” sonucunda bu rakam aşağıya çekilmeye çalışılıyor. Ülkemizde işgücü arzı; 30 milyon 540 bin. İstihdamı sağlanan 26 milyon 448 bin. İşsiz sayısı 3 milyon 872 bin kişi. Bu tablonun oluşmasında 15 Temmuz hain darbesinin rolü küçümsenemez. Çünkü bu hain darbe büyümemizi % 1,8 küçülttü. (4,5-1,8=2,7)

         Bizim ülkemizde büyüme oranı enaz % 6 veya daha yukarısı olmalıdır. Aksi halde bu nüfus artışını başka türlü istihdam etmek mümkün olmaz. Zaten şu anda işsizliği önleyen tek sektör, hizmet sektörü.

         Tek çıkar yol; çalışmak.

                                  NEDEN KAVGA EDİYORUZ?

          Bir arkadaş sordu; “Müslümanlar arasındaki bu kadar görüş ayrılığının ve kavganın nedeni nedir?” Soru Hazreti Peygamberin irtihalinden itibaren bütün zamanlar için geçerlidir.

          “Müslümanlar arasındaki görüş ayrılıkları rahmettir” genel kabülünü iyi anlamak gerekir. Ayrılıklar “naslar” konusunda değil. Esas itibariyle, İslam’ın tarihinde ciddi boyutta mezhep ve etnisite çatışmasına da rastlanmaz. Böyle görünenlerin kahir ekseriyeti, iyi tetkik edilirse iktidar ve dünya nimeti paylaşımından çıkan kavgalardır. Birileri de farklı göstererek kazanım içine giriyor.

         Bir toplumda barış içinde yaşamanın iki önemli vazgeçilmezi var diyor işin uzmanı; “Din özgürlüğü ve din içi çoğulculuk.”

         MÜZE KAPALI

         14 Mart 2017 Salı günü iki arkadaş “Elazığ Arkeoloji Müzesi”ni ziyarete gittik. Beş görevli girişteki danışmada oturuyorlar. Biz gidince biraz da şaşırdılar. Öyle ya, uzun süredir kapalı olan müzeye gelenler acaba yetkililer mi? Daha öncesini bilmiyorum ama 15 Temmuz 2016 tarihinden beri kapalı olduğunu söylediler. Neden diye sorduk, Emniyetteki o alçakça patlamadan dolayı dediler. Nereler zarar görmüştü deyince de; girişteki dört tabaka tavan kaplaması dediler. Kırılan camların takıldığını söylediler.

         İşin doğrusu bu kadar vurdumduymazlığa biraz da acıyarak müzeden (!) ayrıldık. Bu devlet, topu topu 15-20 bin liraya kurumu kapatmaz. Ama burada maaş alan bir müdür ve bilmem kaç da çalışan var.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X