Advert
DARBELER VE DIŞ BAĞLANTILARI
Nevzat ÜLGER

DARBELER VE DIŞ BAĞLANTILARI

Bu içerik 1975 kez okundu.

          27 Mayıs darbesinin en önemli yaptırımlarından birinin de 1961 yılında IMF ile yapılan stand-by anlaşmasıdır. Bu anlaşma ve artçıları ancak 2013 yılında sona erdirilebildi. Yani tam 52 yıl hem ABD’ye para aktardık hem de yönetimimize müdahale ettiler. (27 Mayıs2ın arkasındaki gücün daha çok İngilizler olduğu söyleniyor.)

         Ne kadar tesadüfdür bilmem ama Menderes, Polatkan ve Zorlu da aynı yıl idam edildiler. (Menderes ve Zorlu aynı zamanda bacanaktı.)                               

                                                *

          METİN FEYZİOĞLU

          Cumhuriyetçi Güven Partisi diye bir part vardı. Onun genel başkanı Turhan Feyzioğlu idi. Turhan Feyzioğlu, 12 Eylül darbesini yapanlar tarafından hakkında dava açılmayan tek genel başkandır.

         Halen Barolar Birliği Başkanı olan Metin Feyzioğlu, nüfus kayıtlarında Turhan Feyzioğlu’nun evladı olarak görülür ama esas olarak torunudur. Turhan Feyzioğlu’nun kızı doğumesnasında vefat ettiği için çocuk Metin’i kendi nüfusuna kaydettirmiştir.

                                                *

          BİR ŞİİRİ İKİ ŞAİR YAZDI

         “Çıktık açık alınla on yılda her savaştan” diye başlayan 10. Yıl Marşı’nı bir değil, iki şair birlikte yazmışlardır; Behçet Kemal Çağlar ve Faruk Nafiz Çamlıbel.

         Faruk Nafiz Çamlıbel çok partili hayata geçtiğimiz 1946 yılından 27 Mayıs 1960 darbesine kadar DP’den milletvekilliği yaptı. Onun en meşhur şiiri “Han Duvarları” isimli şiiridir.

         Behçet Kemal Çağlar ise 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra kurulan Kurucu Meclis üyeliği yaptı.

                                                   *

         PERİNCEKLER KALBUR ÜSTÜ

         1980 yılının hemen öncesinde karayolları 8. Bölge Müdürlüğü binasında bir cinayet işlendi. Cinayetin azmettiricisi olarak da o dönemin Yol-İş Sendikası’nın şube yöneticileri gözaltına alındılar. Onların avukatlarının en önemlisi de Adalet Partisi’nin Genl Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuş olan Sadık Perincek idi.

         Sadık Perincek, 1980 öncesinin yasadışı TİKP’nin genel Başkanı olarak bilinen Doğu Perincek’in babasıdır.

         Doğu Perincek o yıllarda “Proleter Aydınlık” dergisini çıkarıyor. Yazı kadrosunda da sonradan çok ünlenecek isimler var: Cengiz Çandar, Şahin Alpay, Oral Çalışlar, Ethem sancak vd.

                                                        *

         BM ve NATO

         Türkiye çok partili hayata geçmesi şartıyla 1945 yılında BM’e alındı.

         Yine Türkiye Kore’ye asker göndermesi koşuluyla 1952 yılında NATO’ya alındı.

         Şimdi ikisi ile de kavga ediyoruz.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X