Advert
HARPUT DÜNYA MİRAS LİSTESİNE TAŞINIYOR
Nevzat ÜLGER

HARPUT DÜNYA MİRAS LİSTESİNE TAŞINIYOR

Bu içerik 2102 kez okundu.

            Elazığ ilinde bulunan kültür varlıkları “Dünya Miras Listesi”ne taşınıyor. Ankara’daki “Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı” yetkili ve etkili kişi ve kuruluşlarla görüşmelerle konuyu gündeme taşıdığını Vakıf Başkanı Mehmet Çağlar vasıtasıyla basınla paylaştı. Etkinliğin amacına ulaşması için de konunun resmi sahibi olarak Elazığ Belediye Başkanı Sayın Mücahit Yanılmaz’la ortak toplantılar yapılarak 16 Mayıs 2017 tarihinde Paris’te yapılacak toplantı için hazırlıklar hızlandırıldı.

         Kültürel bir varlığın UNESCO’nun Dünya Miras Listesine alınabilmesi, UNESCO Dünya Miras Komitesi’nce hazırlanan, 6 maddesi kültürel, 4 maddesi doğal on maddelik kriterlerden en az birini karşılaması gerekiyor. Bir kültür varlığının listeye alınabilmesi için; evrensel bir değere sahip olması ile dünyada başka bir kültür varlığında bulunmayan bir özelliğinin bulunması, bir uygarlık için ender rastlanan bir değerin temsilcisi olması gibi şartlar aranıyor.

         Harput Kalesi, Harput Ulu Camii, Harput Sarahatun Camii gibi eserlerin farklı özelliklerinin iyi belirlenerek “profesyonelce” hazırlanarak sunumu gerekiyor. Aranan “farklılık” özelliğinin iyi vurgulanması gerekiyor.

         1 Kasım 2016 tarihinden beri Türkiye’nin UNESCO Daimi Temsilcisi olan hemşehrimiz Büyükelçi Ahmet Altay Cengizer’in çok büyük bir avantaj olduğunun da altını çizmek gerekir. Zaten bu toplantıyı da Sayın Büyükelçi Ahmet Altay Cengizer organize ederek Harput’u UNESCO gündemine taşıyor. Sayın Büyükelçimiz Boğaziçi Üniversitesi mezunu olup, Uluslararası tarih alanında da yüksek lisans sahibi.

         Mezkur tarihte, ünlü tarihçimiz Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın Pariste vereceği “Harput” konferansı da oldukça dikkate değer bir olaydır.

         Dünya Miras Listesine girmenin önemini 2016 yılının Sonbaharı’nda ziyarete gittiğimiz Sivas/Divriği’deki “Divriği Ulu Camii ve Darşşifası” ile Divriği kalesindeki çalışmalarda görmüştük. Keza Diyarbakır’daki “Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri” de Dünya Miras Listesine girmenin önemini gösteriyor.

         4.000 yıllık tevsikli bir tarihi olan Harput’un bu listeye alınması birçok yönüyle her halde ciddi bir hak olarak düşünülebilir. Bu projenin gerçekleşmesi halinde Harput dünya bilim ve kültür çevrelerinde konuşulmaya başlayacak, dünyanın maddi desteklerinden faydalanarak insanlığın ortak malı olacaktır.

         Bu vesile ile konuyu gündeme taşıyan ve konuyu takip eden Sayın Mehmet Çağlar’ın şahsında “Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı” yönetim kurulu üyelerini tebrik ediyoruz.

         Konuyu sahiplenme noktasında ciddi hazırlıklar yapan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ı kutlarız.

         Harput’un arzu edilen konuma ulaşabilmesi açısından “Harput’un Dünya Kültür Mirası Listesi”ne taşınması hayatidir. Hem yenilenme teknikleri hem de yenilenmelere harcanacak paranın verimli kullanılması yeni birtakım disiplinlere de örneklik oluşturması çok önemlidir diye düşünüyorum.

         Başarılabilinirse bu konu; Elazığ Belediyesi için de, Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı için de yıldız bir başarı olacaktır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X